o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
MMC
|

Ekskomunika za donos? Bo zgłosił łamanie obostrzeń na policję

17
Podziel się

O sporze między jednym z wiernych a parafią w Czudcu mówi cała Polska. Okazuje się, że historia nabiera tempa. Mężczyzna jest prawnikiem i nie chce dać się zastraszać. Kościół jednak znalazł swoje sposoby.

Ekskomunika za donos? Bo zgłosił łamanie obostrzeń na policję
Parafia w Czudcu. (Google Maps)
bECdrRhN

O sporze w Czudcu mówi cała Polska. Jeden z mieszkańców miejscowości zgłosił na policję łamanie obostrzeń podczas mszy. Parafianie szybko zareagowali grożąc mężczyźnie czy wywieszając w mieście plakaty z jego wizerunkiem. Portal "NaTemat" porozmawiał z mężczyzną. Okazało się, że jest prawnikiem, a do tego bardzo wierzącym.

Zanim poinformowałem policję, to kilka razy z księdzem proboszczem rozmawiałem. Prosiłem go, mówiłem, że są przekroczone limity, że wszyscy musimy znosić te obostrzenia. Cały biznes jest wyłączony, restauracje, hotele, siłownie, baseny, więc nie może być tak, że kościół jest spod tego prawa wyjęty. Były chyba dwa lub trzy spotkania na plebanii, ale proboszcz po prostu kazał mi wyjść - mówi dla "NaTemat" mieszkaniec Czudca.
bECdrRhP

Proboszcz z kolei uznał, że parafianin interweniując w sprawie obostrzeń działa na krzywdę Kościoła. Postanowił więc zachęcać do modlitwy w celu "nawrócenia" mężczyzny.

Niestety parafianie postanowili działać po swojemu. Pojawiły się groźby karalne i działania mające na celu ośmieszenie wiernego, który jak sam przyznaje zwracając uwagę na przestrzeganie obostrzeń dbał o wspólne dobro. W końcu zainterweniowała kuria.

Kanclerz kurii wezwał mnie do złożenia wyjaśnień. Zaskoczyło mnie to, bo było w tonie stanowczym, ale jeszcze dość łagodne. Odpisałem obszernie. Wyjaśniłem, że wiąże mnie tajemnica postępowania przygotowawczego określona w art. 241 par. 1 Kodeksu karnego - mówi parafianin kościoła w Czudcu.
bECdrRhV

Jednak z relacji mężczyzny wynika, że taki argument na kanclerzu kurii nie zrobił wrażenia.

Po tym otrzymałem drugie pismo, w którym kanclerz stwierdza, że istnieją dwa porządki prawne, państwowy i kościelny, i one nie mają ze sobą nic wspólnego. Na końcu zwyczajnie mnie straszy, twierdząc, że jeśli się nie stawię, to zostanie to potraktowane jako akt nieposłuszeństwa wobec prawowitej władzy kościelnej i może to wywołać skutki kanonicze, czyli mówiąc krótko: kary kanoniczne - opowiada wierny z Czudca.

Czym są kary kanoniczne? Nie jest to w tym wypadku sprecyzowane. Jednak mieszkaniec Czudca pozostaje dobrej myśli.

bECdrRhW
Jako prawnik zaprzeczyłbym całemu mojemu ideałowi życia, gdybym dał się zastraszyć. To nigdy nie nastąpi. Tym bardziej, że stoi za mną prawo. Kuria powinna raczej dyscyplinować proboszcza - podsumowuje mężczyzna.
Zobacz także: Ofiary COVID-19. "Jak wymarcie sporego miasta"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECdrRiq
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(17)
fja;f
5 miesięcy temu
to powinno się zakończyć tylko w jeden sposób - wypowiedzeniem konkordatu i określeniem na nowo umowy oddzielającej kościół od państwa z wyraźnym określeniem że KK nie stoi ponad prawem publicznym
Wojtek
5 miesięcy temu
Donosiciel. Taki sam jak Ci, którzy donosili w czasie wojny na ludzi ukrywających Żydów. Tamci tez powoływali się na prawo
Ministrant
5 miesięcy temu
Mottem wiary kk jest złoto i dolary po trupach do bogactwa niestety to oblicze tzw kościoła nie liczy się to że ktoś kogoś może zarazić liczy się mamona my ludzie jeśli nie przejzymy na oczy kk nas w niedługim czasie wykończy oni są gorsi od koronawirusa
bECdrRir
jesika
6 miesięcy temu
w średniowieczu było super wszyscy się bali i dawali datki
Emeryt
6 miesięcy temu
Jak można się wypisać z chrztu? Wrobiono mnie w to gdy miałem kilka miesięcy. Proszę o radę.
POLAK
6 miesięcy temu
Obostrzenia zostały nałożone nielegalnie i Pan prawnik powinien to wiedzieć. Jeśli boi się spotkań w kościele to powinienien się modlić w domowym zaciszu. Z drugiej strony kościół broni swojego bo za to ma pieniądze. Nikomu nic nie bronię ale skończmy w końcu z tymi absurdami.
jp2
6 miesięcy temu
Co tam wezwanie kanclerza o jakieś wyjaśnienie. A pamiętacie takiego kanclerza co w telewizji oznajmił, że czyn molestowania nieletniego przez księdza / lizanie mu ucha itd/- to nie molestowanie - bo to kwestia interpretacji ?
szalos
6 miesięcy temu
A pokażcie mi Księdza, który nie jest zakłamany!!!? to są korzenie polskości - kłamstwo i obłuda!!!
wincyjpinindz...
6 miesięcy temu
łamanie kołem i fajczenie stóp to stary kościelny sposób na tych co się nie zgadzają
obserwator
6 miesięcy temu
Kościół ponad prawem, ekskomunika za zawiadomienie o popełnianiu przestępstwa. To jakiś ponury żart. W każdym cywilizowanym kraju obowiązkiem obywatela jest powiadamianie stosownych służb o łamaniu prawa. W Polsce jest to GRZECH zagrożony ekskomuniką! Prawo, uczciwość, odpowiedzialność nic nie znaczą, tak uczy kościół katolicki. Liczy się cwaniactwo, przemoc i kasa.
aaa
6 miesięcy temu
Ekskomunika w świetle prawa kanonicznego wiąże się bezpośrednio z (automatyczną) apostazją. Można więc zrobić rzeczy dobre i pożyteczne zarazem.
Lenka
6 miesięcy temu
A wystarczyłoby aby kuria przysłała do pomocy dodatkowych jednego - dwóch księży (plus obecni w tym proboszcz), którzy sprawowaliby msze np. co godzinę... Nie wierzę, że msze np. 7.00 - 8.00 - 9.00 - 10.00 itd. nie rozładowałyby za dużej ilości osób w kościele.. No ale trzeba byłoby pomyśleć, popracować, podzielić się kasą... a to niewyobrażalne, jak widać...
Inkwizytor
6 miesięcy temu
I co teraz? Stos
bECdrRij
nikt
6 miesięcy temu
Taki z niego chrześcijanin jak z dyni kareta. Sprzedawczyk i karierowicz. Mądrze czy głupio byle zabłysnąć, jak większość polityków i celebrytow
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić