Anna Wajs-Wiejacka
Anna Wajs-Wiejacka| 

Fala upałów dotarła także na Mont Blanc. Temperatura zagraża lodowcom

4

Fala upałów przetacza się przez południową Europę. Rekordowo wysokie temperatury notuje się m.in. we Włoszech, także na dużych wysokościach. Na Mont Blanc temperatura przez 33 kolejne godziny utrzymywała się powyżej zera.

Fala upałów dotarła także na Mont Blanc. Temperatura zagraża lodowcom
Rekordowo wysokie temperatury na Mont Blanc. Upał dotarł i tu. (Getty Images, Markus Möhl)

Temperatura powietrza zarejestrowana przez automatyczną stację pogodową umieszczoną w Colle Major na wysokości 4750 metrów nad poziomem morza utrzymywała się powyżej zera przez 33 kolejne godziny, od północy 10 sierpnia do 9 rano 11 sierpnia — przekazuje Regionalna Agencja Ochrony Środowiska we Włoszech, cytowana przez portal "Corriere Della Sera". Okazuje się, że podobne odczyty pojawiły się już wcześniej, choć wówczas występowały znacznie krócej.

Pojawienie się wysokich temperatur na najwyższych szczytach Europy przyczynia się do intensywne topnienie lodowców i szybkiego zmniejszanie się pokrywy śnieżnej. Podane dane są "średnią godzinną, mierzoną przez dwa różne termohigrometry zainstalowane w ekranach zacieniających zgodnie z normami".

Równie dramatyczna sytuacja jest także na Monte Rosa. Maksymalna temperatura zmierzona na stacji Capanna Margherita, na wysokości 4554 m, wyniosła 9 stopni Celsjusza. Jest to zaledwie o dwie dziesiąte mniej niż rekord z ubiegłego lata i trzy dziesiąte poniżej rekordu z 2015 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Piekło w Grecji. Niebezpieczny żywioł zbliża się do Aten

Fala upałów we Włoszech

Ministerstwo Zdrowia Włoch ostrzega przed upałami. W wielu regionach Włoch temperatura wzrośnie w najbliższych dniach do 40 stopni Celsjusza w cieniu. Szpitale szykują się na zwiększoną liczbę pacjentów, którzy mogą potrzebować opieki lekarskiej z powodu ekstremalnych temperatur.

Szpitale znajdują się pod ogromną presją ze względu na rosnącą liczbę osób potrzebujących pilnej opieki medycznej. W regionach turystycznych wzrost liczby przyjmowanych pacjentów sięga 30, a nawet 40 procent — przekazał w rozmowie ze stacją Rai Pierino Di Silverio, rzecznik jednego z krajowych związków zawodowych lekarzy.

PAP, powołując się na Giulio Marię Ricciuto, prezes włoskiego stowarzyszenia medycyny ratunkowej, przekazuje, że w samym Rzymie liczba turystów, którzy trafiają pod opiekę lekarzy, zwiększyła się o ok. 10 proc. Pacjenci trafiają do placówek zarówno z powodu odwodnienia, jak i zaostrzenia się problemów kardiologicznych.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić