Natalia Bogucka| 

Francja. Uczniowie dostaną książki z karykaturami Mahometa

194

13 regionów Francji zapowiedziało opublikowanie książek z karykaturami politycznymi i religijnymi oraz ich dystrybucję w szkołach. To reakcja na zabójstwo nauczyciela Samuela Paty'ego, który został zamordowany, ponieważ pokazał swoim uczniom karykatury Mahometa.

Francja. Uczniowie dostaną książki z karykaturami Mahometa
We Francji odbyły się demonstracje ku czci zamordowanego nauczyciela (PAP, EPA, YOAN VALAT)

Książki z karykaturami politycznymi i religijnymi mają być rozdawane uczniom szkół średnich w całej Francji. Szef Związku Samorządów Regionalnych Renaud Muselier przekazał, że w tę inicjatywę będzie zaangażowane ministerstwo edukacji narodowej.

Podejmujemy inicjatywę przygotowania publikacji książki zawierającej najbardziej uderzające karykatury religijne i polityczne publikowane w prasie regionalnej oraz w prasie krajowej. Mamy zamiar poprosić kolegium historyków, aby spojrzeli na prawo do karykatury w historii politycznej naszego kraju - powiedział Muselier cytowany przez agencję AFP.

Zabójstwo nauczyciela, które wstrząsnęło Francją

Inicjatywa władz francuskich regionów ma związek z zabójstwem Samuela Paty'ego. 16 października 47-letni nauczyciel historii został zamordowany przez 18-letniego Abdullaha Anzorowa, Czeczena urodzonego w Moskwie.

Kilkanaście dni wcześniej Samuel Paty prowadził zajęcia na temat wolności słowa i pokazał uczniom karykatury Mahometa. 18-letni terrorysta chciał się na nim zemścić i odciął mu głowę. Jednocześnie sfilmował atak i pochwalił się nagraniem w mediach społecznościowych.

Sprawca został zastrzelony przez policję w pobliżu miejsca zbrodni. Zamordowany nauczyciel już wcześniej dostawał telefony z pogróżkami.

W niedzielę prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział wzmocnienie bezpieczeństwa szkół. Rząd ma również podjąć "szybkie i konkretne działania" przeciwko mowie nienawiści, a w grudniu zostanie przedstawiona zapowiadana wcześniej ustawa przeciwko "separatyzmowi islamskiemu".

Zobacz także: Policjanci wreszcie złapali zabójcę. Śledztwo trwało ponad 10 lat

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić