Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Natalia Bogucka
|

Francja. Uczniowie dostaną książki z karykaturami Mahometa

122
Podziel się:

13 regionów Francji zapowiedziało opublikowanie książek z karykaturami politycznymi i religijnymi oraz ich dystrybucję w szkołach. To reakcja na zabójstwo nauczyciela Samuela Paty'ego, który został zamordowany, ponieważ pokazał swoim uczniom karykatury Mahometa.

Francja. Uczniowie dostaną książki z karykaturami Mahometa
We Francji odbyły się demonstracje ku czci zamordowanego nauczyciela (PAP, EPA, YOAN VALAT)

Książki z karykaturami politycznymi i religijnymi mają być rozdawane uczniom szkół średnich w całej Francji. Szef Związku Samorządów Regionalnych Renaud Muselier przekazał, że w tę inicjatywę będzie zaangażowane ministerstwo edukacji narodowej.

Podejmujemy inicjatywę przygotowania publikacji książki zawierającej najbardziej uderzające karykatury religijne i polityczne publikowane w prasie regionalnej oraz w prasie krajowej. Mamy zamiar poprosić kolegium historyków, aby spojrzeli na prawo do karykatury w historii politycznej naszego kraju - powiedział Muselier cytowany przez agencję AFP.

Zabójstwo nauczyciela, które wstrząsnęło Francją

Inicjatywa władz francuskich regionów ma związek z zabójstwem Samuela Paty'ego. 16 października 47-letni nauczyciel historii został zamordowany przez 18-letniego Abdullaha Anzorowa, Czeczena urodzonego w Moskwie.

Kilkanaście dni wcześniej Samuel Paty prowadził zajęcia na temat wolności słowa i pokazał uczniom karykatury Mahometa. 18-letni terrorysta chciał się na nim zemścić i odciął mu głowę. Jednocześnie sfilmował atak i pochwalił się nagraniem w mediach społecznościowych.

Sprawca został zastrzelony przez policję w pobliżu miejsca zbrodni. Zamordowany nauczyciel już wcześniej dostawał telefony z pogróżkami.

W niedzielę prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział wzmocnienie bezpieczeństwa szkół. Rząd ma również podjąć "szybkie i konkretne działania" przeciwko mowie nienawiści, a w grudniu zostanie przedstawiona zapowiadana wcześniej ustawa przeciwko "separatyzmowi islamskiemu".

Zobacz także: Policjanci wreszcie złapali zabójcę. Śledztwo trwało ponad 10 lat

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(122)
Bezbożnik
2 tyg. temu
Wszystkie religie, to zakała ludzkości.pokój na świecie zapanuje wtedy, kiedy znikną wszelkie religie. Nie tylko muzułmanie mordują wyznawców innych religii.chrześcijaństwo też wprowadzało swoją wiary przy pomocy miecza i ognia.Wiara czyni czuba!
Nauczyciel
6 miesięcy temu
prof. J.M. Bocheński z Fryburga: “Tolerancja, która toleruje własnych wrogów, nie może się ostać” ,,o tolerancji "profesor Leszek Kołakowski książka mini wykłady o maksi sprawach oraz Immanuel Kant (tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji). I dlatego wywalono faceta z Ikei. Merkel wpuściła wrogów wolności równości i tolerancji czyli Muzułmanów i tolerancja obróciła się przeciwko sobie i jest niszczona przez nietolerancję czyli wrogów tolerancji w postaci Muzułmanów i zamiast wolności równości i tolerancji msją szariat i dżihad. A u nas w Polsce Czarnek i Bąkiewicz oraz pis. Czy chcecie żeby Polska była cofnięta do średniowiecza i czasów feudalnych? Czy chcecie żeby Europa była islamizowana i jednocześnie cofana do średniowiecza przez prawicowo religijne środowiska? Hitler był przywiązany do tradycji i był przeciwnikiem wolności równości i tolerancji. Hitler w obozach zabijał kaleki Polaków, Żydów i, Cyganów, mniejszości narodowe i etniczne oraz osoby myślące inaczej, chorych na depresję,. Poczytajcie sobie o książkę seksualność w cieniu swastyki!
slaw
2 lata temu
Francuzi, którzy zapomnieli o naukach Chrystusa zamiast ukazać zło islamu i pokazać dobro nauk Chrystusa rysują karykatury obrażając ich bo co im pozostało ze swojego dziedzictwa. W ten sposób szkodzą sami sobie.
Brawo Francja
2 lata temu
Kiedy u nas pojawiają się karykatury Matki Boskiej, rozlega się wycie katolików.
melcia
2 lata temu
to co zrobił ten uczeń było straszne i nic nie może takiego czynu usprawiedliwić, ale do nie upoważnia nikogo do naśmiewania się z czyjegoś Boga, co wy ludzie robicie, sami na siebie to ściągacie.
Kalow
2 lata temu
Powinni wszystkich ortodoksyjnych muzułmanów wywalić z kraju
Zzb78ga
2 lata temu
Deportowac to nie jest takie proste,bo trzeba mieć dokad
Roberto
2 lata temu
Jarek Kaczyński to prawdziwy wódz.Prowadz nas.Dzięki niemu nie mamy tych terorystów u siebie.Jarku bardzo dziękujemy i będziemy zawsze z TOBĄ.
pierdus
2 lata temu
A kiedy u nas beda ksiazki z karykaturami kaczora i rzadu?
takajeprawda
2 lata temu
Tusk zarządził, Polska będzie płaciła 250 000 Euro kary za każdego nieprzyjętego uchodźcę, to znaczy za familię 1,5 d0 2 milionów.
Znafca
2 lata temu
I co to da? Znowu ostrzelaja jakąś drukarnie.
extremum
2 lata temu
pozostaje gorzka refleksja, czy można w imię wolności słowa dotykać sacrum?( abstrahując od religii- jest ich przecież wiele.)To tak jakby szukać punktu zaczepnego. Gdyby to dotyczyło parodii Chrystusa, nie ma przecież żadnej gwarancji,że nie znalazłby się jakiś katol z siekierą w ręku..
OBYWATEL
2 lata temu
dziękuję Kaczyńskiemu i PISowi że sie temu sprzeciwił. dalej maja mój głosi nic tego w tej sytuiacji nie zmieni!!!
Yaro
2 lata temu
Sami ich przyjmują, a potem zdziwienie. Oznaka głupoty ?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić