Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Greta Thunberg załamana. To zdjęcie mówi wszystko

656

Greta Thunberg w Międzynarodowy Dzień Lasów opublikowała na Instargramie wstrząsające zdjęcie wyciętego lasu w Szwecji. Przypomniała także, że każdego roku jest wycinanych ponad 10 milionów akrów lasów, których nie da się zastąpić na nowo sadzonymi drzewkami.

Greta Thunberg załamana. To zdjęcie mówi wszystko
Greta Thunberg opublikowała na Instagramie przerażające zdjęcie. (Getty Images)

21 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Lasów. Został on ustanowiony w 2012 roku przez ONZ, a jego celem jest podnoszenie świadomości na temat ekologii i zachęcanie do dbania o lasy.

Greta Thunberg o tragicznej sytuacji lasów

Z tej okazji głos zabrała Greta Thunberg. Młoda aktywistka wstawiła na swój profil na Instagramie zdjęcie wyciętego lasu z gminy Pajala w Szwecji. W opisie wspomniała, że każdego roku wycinanych jest 10 mln (ponad 4 mln ha) lasów.

Dzisiaj jest #IntlForestDay. Każdego roku tracimy 10 milionów akrów lasów, w czasie, gdy musimy zmaksymalizować każdy możliwy pochłaniacz dwutlenku węgla. W niektórych miejscach sadzenie drzew jest świetnym rozwiązaniem, ale biorąc pod uwagę nasze czasy, najskuteczniejszym sposobem jest ochrona i odnowienie istniejących lasów - napisała Greta.
Zobacz także: Las pełen skarbów. Leśnicy z Borów Tucholskich pokazali wideo

Aktywistka udostępniła także na Twitterze list otwarty, który został wysłany w niedzielę przez 24 organizacje pozarządowe i 44 tubylcze społeczności. Słowa skierowano do przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela, szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa i dotyczą ochrony środowiska. Aktywiści apelują o ochronę lasów i nieuznawanie ich za energię odnawialną.

Naturalne lasy nie są odnawialne. Można sadzić drzewa, ale nie lasy. Prawdziwe lasy to złożone ekosystemy, podłoże różnorodnego życia i dom dla wielu gatunków - czytamy w liście.
Trwa ładowanie wpisu:instagram

Polska znajduje się w czołówce państw jeśli chodzi o ilość lasów. Niestety przoduje także w wycince drzew. Jak przekazuje The Guardian, zjawisko to jest powszechne w całej Europie, ale w Polsce zwiększono wycinkę aż o 58 proc. Lasy Państwowe przekazują jednak, że drewno jest surowcem w pełni odnawialnym, a na każde wycięte drzewo sadzone są kolejne.

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne - informują Lasy Państwowe na swojej stronie.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić