Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka
|

Groźny efekt pandemii COVID-19. Następstwa mogą być gorsze niż sam koronawirus

27
Podziel się:

Eksperci z Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci zaobserwowali niepokojące zjawisko. Z ich ustaleń wynika, że w wyniku pandemii COVID-19 spadła liczba szczepień wykonywanych u nieletnich. Konsekwencje mogą być gorsze niż sam koronawirus.

Groźny efekt pandemii COVID-19. Następstwa mogą być gorsze niż sam koronawirus
W wyniku pandemii COVID-19 spada liczba szczepień u dzieci (Getty Images, David McNew , Staff)

Na temat utrudnionego dostępu do szczepień wypowiedział się Tedros Adhanom Ghebreyesus. Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia poruszył ten temat w komunikacie prasowym.

Możliwe do uniknięcia cierpienie i śmierć, spowodowane brakiem rutynowych szczepień dzieci, mogą być znacznie większe niż sam COVID-19 – cytuje dyrektora WHO "Un Dispatch".

Koronawirus: dlaczego przez pandemię COVID-19 jest mniej szczepień?

Z 82 państw dotkniętych pandemią aż trzy czwarte zgłosiło problemy z dostępnością szczepionek. Od stycznia do kwietnia 2020 roku po raz pierwszy od 28 lat na świecie zaobserwowano spadek szczepień przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi.

Zobacz także: Zobacz też: WHO: ''Koronawirus może nigdy nie odejść"

Jak wynika z ustaleń WHO, liczba szczepień spadła m.in. z powodu obaw rodziców przed wizytą w szpitalu. Ponad połowa badanych przyznała, że nie chce zabierać dzieci do placówek medycznych, ponieważ boi się zarażenia koronawirusem.

W wielu państwach wystąpiły ograniczenia w transporcie publicznym. Kolejną przeszkodę w dotarciu do szpitala stanowią konieczność zachowania dystansu społecznego i brak dostępności pracowników medycznych. Wielu rodziców i opiekunów musi także sprostać dodatkowym obowiązkom zawodowym, które na nich nałożono w związku z kryzysem wywołanym pandemią COVID-19.

Problem dla opiekunów stanowią również ograniczenia w podróżowaniu. Najtrudniejszą sytuację zaobserwowano w państwach o niskich i średnim dochodzie, takich jak m.in. Indie, Angola, Meksyk, Pakistan, Filipiny czy Brazylia.

COVID-19 sprawił, że rutynowe wcześniej szczepienia stały się zniechęcającym wyzwaniem. Musimy (...) pilnie wznowić programy szczepień, zanim życie dzieci stanie się zagrożone przez inne choroby – wyjaśniła Henrietta Fore, dyrektor wykonawcza UNICEF.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(27)
Janinazkonina
2 lata temu
Dzieci przestały chorować, bo rodzice nie chodzą z każdym katarkiem do lekarza i nie trują tych dzieci antybiotykami. To jest najgorsze zło.
Tom
2 lata temu
W Niemczech wszystko funkcjonuje tylko w Polsce niepotrafia pracowac do zwolnienia????
Kassandra
2 lata temu
Nie strasz nie strasz. ..
928
2 lata temu
To po co ....... zatrzymaliscie świat. By było lepiej?? Wątpię
Bernadetta..
2 lata temu
TABAKIERKA. -. We Wrocławiu. POZ - y. Zamknięte dla pacjentów, lekarze pierwszegp kontaktu panicznie boją się przyjmować pacjentów,dzieci i dorosłych, niech Ci co nie wierzą w. COVID19. pomyślą dlaczego,Pandemia jest. Bernadetta.
Tabakierka
2 lata temu
Kościoły baseny restauracje itp pootwierane Tylko nasi internisci nie pracują coś tu nie tak
Bolek
2 lata temu
Nie ma żadnej pandemii, im mniej szczepień tym mniej śmierci
Rychu
2 lata temu
ponieważ boi się zarażenia koronawirusem - nie, to nie tak. Tylko jak pojdziesz zdrowy to juz tobie tego wirusa tam znajda i umrzec przyjdzie jak nie dziecku to rodzicom.
A tywirus
2 lata temu
Przecież ten koronawirus sami ludzie stworzyli !! A teraz do kogo te wszystkie ale ?! Każdy dobrze wie ,kto stworzył ten koto aeirus i miardy innych wirusów !! Są wirusy nie stworzone przez cowirka ,ale tych jest o jakieś 3/4njej niż tych co człowiek stworzył. Mieszana jeden wirus z drugim miejscu jest mega wirus ,rozpylają to w powietrzu ,iamy choroby ! Czy naprawdę Pracy jesteście tacy tępi jak o ich siekiery !! Brak słowna te cjnore wPolsce. To że jest podobna ciemnota w innych krajach ,ypbue nie interesuje ,e wPplsce to już przeszło wszelkie oczekiwania. Myślą ,zebeda at czas dostawac za darmo.kase i będą siedzieć w domach !! Polglowki !!
...
2 lata temu
Im więcej takich straszaków tym speleczenstwo jest bardziej przekonane o tym, że corona to fałsz. Ludzie zaczynają czytać i używać mózgu a to nie sprzyja farmacji.
Jkl
2 lata temu
No i dzieci przestały chorować.
Ola z Bydzi
2 lata temu
Bo to matka która nieudolnie daje zastrzyk a dziecko się drze w niebogłosy. Gdyby robiła szczepienie pielęgniarka dziecko by nawet tego nie zauważyło.
error
2 lata temu
Co za pierdoły! Nakrecacie kasę big farmie za lapówki?
AAA
2 lata temu
Najpierw pokażcie choć 1 pracę naukową która stwierdza że komukolwiek , kiedykolwiek szczepionka uratowała życie - bo na to że spowodowała chorobę , a nawet śmierć jest dużo prac naukowych.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić