Irakijczyk zatrzymany na Lotnisku Chopina. Miał sporo na sumieniu

34

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie zatrzymali cudzoziemca, który podczas kontroli posłużył się skradzionym in blanco irackim paszportem wypełnionym przez nieuprawnioną osobę. Ustalono także, że mężczyzna posiada dwie tożsamości. Irakijczyk miał dużo więcej na sumieniu.

Irakijczyk zatrzymany na Lotnisku Chopina. Miał sporo na sumieniu
Zdjęcie ilustracyjne. Irakijczyk zatrzymany na Lotnisku Chopina, miał sporo na sumieniu (NOSG)

Po przylocie ze Stambułu do odprawy paszportowej zgłosił się mężczyzna, legitymując się irackim paszportem wraz z polską wizą turystyczną, bowiem przyjechał do Polski w celu turystycznym, potwierdzając to dodatkowo rezerwacją w jednym z warszawskich hoteli.

Szybko okazało się, że okazany przez 32-latka paszport figuruje w bazie Interpol jako utracony dokument in blanco.

Funkcjonariusze potwierdzili ten fakt analizując dokładnie paszport i stwierdzając, że został on przerobiony poprzez wypełnienie go danymi personalnymi przez nieuprawnioną osobę. Świadczyły o tym liczne błędy literowe i wadliwe zabezpieczenia na stronie personalizacyjnej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Incydent podczas lotu prezydenta. Kulisy dziennikarskiego śledztwa

W trakcie czynności podróżny przedstawił kolejny paszport iracki, który utracił swoją ważność dwa lata temu. W związku z tym podjęto decyzję o dokonaniu sprawdzenia danych daktyloskopijnych cudzoziemca w dostępnych bazach danych Straży Granicznej. Ich efektem było ustalenie, że Irakijczyk posiada dwie tożsamości.

Co więcej, funkcjonariusze odkryli, że na podstawie pierwszej tożsamości mężczyzna uzyskał trzy wizy Schengen, z kolei na podstawie drugiej tożsamości – udzielono mu zgody na pobyt czasowy - relacjonuje NOSG.

Dodatkowo, podczas czynności w telefonie cudzoziemca ujawniono zdjęcia kolejnego paszportu oraz bilet lotniczy na trasie Warszawa - Wiedeń - Bolonia na następny dzień, mimo że podczas odprawy zadeklarował 13-dniowy pobyt w naszym kraju. Rezerwacja hotelowa też okazała się felerna, ponieważ została dokonana tylko na jedną dobę, co jednoznacznie wskazywało, że obywatel Iraku planuje docelową podróż do Włoch.

Ostatecznie mężczyzna nie został wpuszczony na terytorium Polski otrzymując stosowną decyzję o odmowie wjazdu. Wszczęto postępowanie w sprawie usiłowania przekroczenia granicy państwowej podstępem przez obywatela Iraku na podstawie przerobionego dokumentu.

Mężczyzna nie przyznał się do zarzucanych mu czynów, złożył za to wyjaśnienia. Irakijczyk odleciał do Turcji rejsem powrotnym.

Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić