Łukasz Maziewski
Łukasz Maziewski| 
aktualizacja 

Iran gra z Zachodem. Rakiety dla Rosji i wyrok na piłkarza

Podziel się:

Iran nadal wspomaga Rosję w walce z Ukrainą. Próbuje też jednocześnie grać z Zachodem, przekonując, że wcale nie jest taki zły, jak go malują. I choć dostarcza broń, którą Rosjanie ostrzeliwują Ukrainę, to twierdzi, że pociski te "mają zmniejszony zasięg". Trudno traktować to poważnie.

Iran gra z Zachodem. Rakiety dla Rosji i wyrok na piłkarza
Iran gra z Zachodem. Rakiety dla Rosji i wyrok na piłkarza (Photo by Morteza Nikoubazl/NurPhoto via Getty Images) (GETTY, NurPhoto)

Media informują - powołując się na źródła w wywiadzie izraelskim - że Iran ograniczy zasięg pocisków, które dostarcza Rosji. Jakoby w obawie przed konsekwencjami, które społeczność międzynarodowa mogłaby nałożyć na Teheran za pomoc Rosji.

Iran dostarcza Rosji w pomocy uzbrojenia. Irańskie drony-kamikaze Shahed spadały na ukraińskie obiekty infrastruktury krytycznej, takie jak ciepłownie i elektrownie. Do Rosji trafiają także pociski balistyczne ziemia-ziemia klasy Fateh i Zolfhagar.

Dostarczanie pocisków dalekiego zasięgu narusza rezolucję ONZ. Konsekwencją tego mogłoby być ponowne nałożenie na Iran międzynarodowych sankcji. A Iran wciąż walczy o możliwość sprzedaży swoich surowców naturalnych i chce kolejnego porozumienia atomowego, które umożliwiłoby mu rozwój, a społeczności międzynarodowej pozwoliłoby na kontrolę programu atomowego tego kraju.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sankcje już przynoszą efekty. "Oligarchowie zaczynają odsuwać się od Putina"

Izrael twierdzi, że Iran nie zrezygnował zupełnie z przesyłania broni do Rosji, ale planuje przekazywać pociski o zasięgu mniejszym niż 300 kilometrów. Miałby także zmodyfikować inne rakiety tak, aby pozostały w parametrach rezolucji ONZ zakazującej Iranowi dostaw do innych krajów bezpilotowców i pocisków rakietowych o zasięgu powyżej 300 km i ładunku o masie przekraczającej pół tony.

W informacje te nie wierzy były funkcjonariusz Agencji Wywiadu, który służył w regionie Bliskiego Wschodu. Argumentuje, że ograniczenie zasięgu można wyłączyć. Mówiąc metaforycznie: jeśli np. ogranicznik prędkości w autobusie musi istnieć, to można go obejść. Trudno spodziewać się, by rosyjscy inżynierowie wojskowi nie byli w stanie poradzić sobie z obejściem ogranicznika zasięgu w pocisku rakietowym.

Piłkarz z wyrokiem

To jednak niejedyny problem z Iranem. Agencje prasowe poinformowały we wtorek, że sąd skazał na karę śmierci piłkarza Amira Nasr-Azadaniego za udział w protestach po śmierci Mashy Amini oraz w zamieszkach, w których zginęło trzech członków sił rządowych.

Słyszałem o tych doniesieniach. Nie dziwią mnie, ponieważ w Iranie wszelkiej maści celebryci mogą być potencjalnie traktowani jak zagrożenie dla władzy. USA i Europa dojrzewają do zmiany polityki wobec Iranu. Nie spodziewam się jednak, że w ciągu kilku tygodni Joe Biden wyjdzie i powie, że "zmieniamy reżim w Teheranie". To jak z komunizmem, tego nie da się zreformować, to musi upaść samo. Jestem zdania, że ten system upadnie, otwarte jest tylko pytanie, kiedy to nastąpi - mówi o2.pl Marcin Piotrowski, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, zajmujący się Iranem.

A w Iranie wciąż trwają protesty po śmierci Mahsy Amini. Kobieta została we wrześniu zatrzymana i brutalnie pobita przez członków irańskiej "policji obyczajowej". Śmierć kobiety wywołała w Iranie silne protesty i zamieszki. I choć ich impet nieco się zmniejszył, wciąż trwają.

Na początku grudnia serwis Iran Independent informował, że władze Iranu zgłosiły z prośbą o pomoc w tłumieniu protestów właśnie do Rosji. Rosjanie mieliby dostarczyć Irańczykom sprzęt do tłumienia rozruchów oraz przeprowadzić szkolenia wśród irańskich służb porządkowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić