Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aldona Brauła
|

Jamajka. 40 lat czekał na proces. Zmarł w tragicznych warunkach

10
Podziel się:

Jamajką wstrząsnęła sprawa śmierci Noela Chambersa. Mężczyzna został zatrzymany w 1980 roku pod zarzutem morderstwa i przez kolejne 40 lat czekał na proces. Nie doczekał się. Zmarł w wieku 81 lat z powodu rozległych problemów zdrowotnych.

Jamajczyk przez 40 lat czekał na proces w więzieniu
Jamajczyk przez 40 lat czekał na proces w więzieniu (Pixabay)

Noel Chambers zmarł na początku tego roku w wieku 81 lat. Przyczyny jego śmierci pozostawały niejasne, dlatego sprawą zajął się INDECOM – niezależna komisja śledcza na Jamajce. Właśnie opublikowali raport ze swojego dochodzenia.

W raporcie zanotowano, że pierwsze problemy zdrowotne Noela zaczęły się już 4 listopada. Został zbadany przez lekarzy, którzy orzekli, że ma nadciśnienie, podwyższony cholesterol oraz cukrzycę. Nie trafił jednak do szpitala. Został tam zabrany tam dopiero w dniu swojej śmierci, ale było już za późno.

Oficjalną przyczyną śmierci jest ostre zapalenie nerek. Jednak w chwili gdy Noel trafił do lekarzy, był w opłakanym stanie. Wychudzony, w brudnych ubraniach, z odleżynami na całym ciele. Niektóre rany były otwarte, a w środku zalęgły się robaki.

Zobacz także: Większość życia spędził w więzieniu. Opowiada, co było najtrudniejsze w powrocie do społeczeństwa

Noela Chambersa przetrzymywano w areszcie bez skazania za jakiekolwiek przestępstwo. 4 lutego 1980 roku został zatrzymany pod zarzutem morderstwa. Niedługo później stwierdzono, że oskarżony jest niepoczytalny i nie może być sądzony. Od tamtej pory w sprawie Noela nic się nie zmieniło.

Dwukrotnie, w 2009 i 2003 roku, Chambers został uznany za zdrowego psychicznie. Biegli orzekli, że nie stanowi żadnego zagrożenia dla otoczenia i mógłby wyjść na wolność. Jednak mimo to, mężczyzna nigdy nie stanął przed sądem, a wydane opinie nie zostały wzięte pod uwagę.

W raporcie podano przykłady także 146 innych więźniów, którzy są przetrzymywani w areszcie. W opinii biegłych, nie ma przeszkód, aby większość z nich zeznawała lub stanęła przed sądem. Mimo to, nie mają na to szansy. Niektórzy, podobnie jak Chambers, czekają już kilkadziesiąt lat na sprawiedliwość.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(10)
BOB
2 lata temu
NA JAMAJCE NIE MA CO PLĄDROWAĆ A CI CO PLĄDRUJĄ WYJECHALI DO USA
JoAnna
2 lata temu
Kolega pracuje w służbie więziennej i zna faceta który siedzi od 2008 roku w areszcie. Grozi mu 2 lata więzienia.
JoAnna
2 lata temu
Kolega pracuje w służbie więziennej i zna faceta który siedzi od 2008 roku w areszcie. Grozi mu 2 lata więzienia.
Poli
2 lata temu
Czy ustawy w państwach nie przewidują maksymalnego wymiaru czasu, jaki podejrzany może spędzić za kratami zanim rozpocznie się jego proces lub zostanie skazany wyrokiem bez procesu (w przypadku przyznania się do winy)? Ustawa powinna zabezpieczać ten czas, po upływie którego podejrzanego należy bezzwłocznie wypuścić. W przypadku nie podjęcia procesu jest to walka, którą państwo oddaje walkowerem.
maciek
2 lata temu
tam taż jest demokracja made in USA
pawel
2 lata temu
mój pies jak narozrabia to też udaje że nic nie wie ...
Taka prawda
2 lata temu
U nas też ludzie latami bez wyroków siedzą.
J23
2 lata temu
Dobrze, że jesteśmy w Unii, bo mogłoby u nas być podobnie.
kokos
2 lata temu
No i gdzie są te protesty ? Czemu nikt nie podpala Jamajki ?
Bob M.
2 lata temu
no i czemu tu się dziwić ?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić