Janów Podlaski. Wycięli drzewa, żeby postawić fontannę, teraz sami desperacko szukają cienia

192

W czwartek w Janowie Podlaskim odbyło się uroczyste otwarcie nowego skweru. By zrealizować inwestycję, wycięto prawie sto drzew. W sieci pojawiło się zdjęcie, na którym zgromadzony na uroczystości tłum musi chować się przed słońcem pod dachem pobliskiego budynku, ponieważ skwer zalany jest betonem. W internecie rozpętała się burza.

Janów Podlaski. Wycięli drzewa, żeby postawić fontannę, teraz sami desperacko szukają cienia
Janów Podlaski. Wycięli prawie setkę drzew, by postawić fontannę (Youtube Biała24 TV, Twitter)

To "najpiękniejsza fontanna w powiecie i regionie" - stwierdzili zgromadzeni na otwarciu skweru politycy PiS. By jednak móc ją zbudować, wyciętych zostało 94 ze 140 rosnących w okolicy drzew - donosi "Dziennik Wschodni". Obecnie plac w centrum Janowa Podlaskiego jest zalany betonem.

Janów Podlaski. Wycięli drzewa, teraz sami nie mają się gdzie schować przed słońcem

Na absurd sytuacji uwagę zwrócił Jan Mencwel, aktywista Miasto Jest Nasze i autor książki "Betonoza". Na Twitterze wrzucił zdjęcie z uroczystości pochodzące z lokalnego portalu, które ukazuje tłum ludzi chowający się przed upałem pod pobliskim dachem.

Czy istnieje zdjęcie doskonale ilustrujące oderwanie władzy od rzeczywistości? Tak. To zdjęcie elit z Janowa Podlaskiego, gdy oklaskują otwarcie „odnowionego” rynku miasta, samemu chroniąc się w cieniu pod daszkiem. Na rynku cienia brak - wycięli drzewa - napisał Mencwel.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Wójt gminy Chwedczuk zapewnia, że na skwerze posadzono nowe drzewa - podaje "Dziennik Wschodni". Zanim jednak rośliny urosną na tyle, by dać mieszkańcom upragniony cień podczas ekstremalnych upałów, miną lata.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Inicjatywa nie spodobała się także mieszkańcom i internautom. Pod zdjęciami skweru posypało się mnóstwo negatywnych komentarzy.

I wszyscy chowają się w cieniu, bo wycięliście wszystkie drzewa! - napisała jedna z osób.
Wydawanie dużej kasy na królestwo betonu, a za ileś lat będziecie wydawać kolejne miliony, żeby to zrywać. Zatęsknicie za zielenią i cieniem - skomentował internauta.
Ciekawe, jak spojrzą w oczy mieszkancom, gdy i tu przyjdą powodzie i podtopienia - dodał użytkownik Facebooka.

Koszt rewitalizacji skweru wyniósł ponad 4 mln zł. Ponad 2 mln zł pochodziły z unijnego dofinansowania.

Betonoza w polskich miastach

"Betonoza" staje się ostatnio coraz poważniejszym problemem w kraju. Mieszkańcy wielu miejscowości skarżą się, że ich rynki z przyjaznych zielonych zakątków zamieniają się w płaskie, betonowe "patelnie". Tak jest m.in. w Kutnie, Białymstoku czy Szczecinku.

Przy coraz dłuższych i gorętszych latach brak drzew będzie coraz bardziej odczuwalny. Problem pojawia się także podczas ulew, ponieważ deszcz spadający na beton nie ma gdzie się wchłaniać. Pod wpływem nacisku mieszkańców niektóre miasta decydują się zmieniać "betonowe" projekty i sadzić więcej roślin. Stało się to m.in. w Szczecinie i Łodzi.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: „Polski Dubaj” kierunkiem na urlop. Niezwykłe miejsce w Polsce
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić