Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Paulina Antoniak
Paulina Antoniak | 

Jeździsz tak na hulajnodze elektrycznej? Możesz dostać wysoką karę

34

Popularność hulajnóg elektrycznych wciąż rośnie. Coraz więcej osób postanawia zamontować do nich akcesoryjne siodełko. Gdy jednak się na to zdecydujemy, musimy pamiętać, że w takim przypadku w świetle obowiązujących przepisów hulajnoga jest traktowana jako motorower. A ten podlega obowiązkowi rejestracji i ubezpieczenia OC.

Jeździsz tak na hulajnodze elektrycznej? Możesz dostać wysoką karę
Za jazdę hulajnogą z siodełkiem grożą wysokie kary (Adobe Stock)

Jak stanowią obowiązujące przepisy, zamontowanie do e-hulajnogi siodełka wiąże się z obowiązkiem jej rejestracji i posiadania ubezpieczenia OC. W ostatnim czasie posłanka Klubu Lewicy Paulina Matysiak zwróciła się z interpelacją poselską, w której zapytała, czy Ministerstwo Infrastruktury dokona nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, aby rozszerzyć definicję hulajnogi elektrycznej o pojazd z siodełkiem.

Ponadto postulowała ona rozszerzenie definicji e-hulajnogi o pojazdy z siodełkiem i ograniczenia ich maksymalnej prędkości do 25 km/h.

Okazuje się, że Ministerstwo Infrastruktury nie planuje w najbliższym czasie zmian w obecnej definicji hulajnogi elektrycznej. Do interpelacji odniósł się podsekretarz w Ministerstwie Infrastruktury Paweł Gancarz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czy warto kupić hulajnogę elektryczną Sharp KS4-CEU?

Hulajnoga elektryczna z siodełkiem. Czy można się nią przemieszczać?

Uprzejmie informuję, iż resort infrastruktury nie planuje nowelizacji przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym w celu objęcia definicją hulajnogi elektrycznej pojazdów z siedzeniem - napisał w odpowiedzi na interpelację.

Portal Interia przytacza historię, która wydarzyła się w Sopocie w 2021 roku, pokazującą absurd w definiowaniu e-hulajnogi z siodełkiem.

"Pewien emeryt jechał wówczas swoją elektryczną hulajnogą z siodełkiem po drodze rowerowej, która przecinała się z wyjazdem z parkingu. Właśnie w tym miejscu doszło do kolizji, gdy opuszczająca parking pani uderzyła autem w wiozącą emeryta e-hulajnogę"- czytamy.

W wyniku wypadku emeryt doznał uszczerbku na zdrowiu w postaci złamanego żebra i palca. Na miejsce przybyła więc policja i pogotowie. Policjant stwierdził, że zgodnie z obowiązującymi przepisami mężczyzna nie poruszał się e-hulajnoga, a "innym pojazdem", czyli motorowerem.

Motorower musi zarejestrowany i ubezpieczony. Aby jednak go zarejestrować, konieczny jest m.in. wyciąg ze świadectwa homologacji, a sprzedawcy hulajnóg elektrycznych nie dysponują takimi dokumentami. W konsekwencji nie można hulajnogi ubezpieczyć, za co z kolei grozi kara za brak OC.

Podsumowując. Zgodnie z aktualnymi przepisami hulajnoga z siodełkiem jako motorower nie może jeździć po chodnikach czy drogach dla rowerów.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Dodatkowa szansa na zakupy. Już 27 kwietnia
Wstyd na całą Polskę. Prawie miesiąc okradał tę samą drogerię
Rosyjski śmigłowiec naruszył przestrzeń powietrzną Polski. To test
50-latek "był wyraźnie zawstydzony". Tak tłumaczył się mundurowym
Zaskakujący widok. Tysiące tajemniczych stworzeń na plażach Kalifornii
Będzie spotkanie Trumpa z Zełenskim. Nastąpi po pogrzebie Franciszka
Korea Płn. pokazała nowego niszczyciela rakietowego. Na ceremonii Kim Dzong Un
Tłumy wiernych na pogrzebie papieża Franciszka w Watykanie. Zaczęło się
Polują na turystów. Lepiej uważaj. Akcja trwa do 9 maja
Gdyby Rosja zaatakowała Wyspy. Brytyjczycy zrobili symulację. Oto efekt
Już nie Ozempic. Elon Musk wybrał inny lek na odchudzanie
Majówka 2025. Tylu Polaków zamierza wyjechać
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić