Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Koronawirus w Polsce. Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Są szczegóły od ministra

111

Minister edukacji narodowej, Dariusz Piontkowski chce, by dzieci wróciły we wrześniu do szkół. Decyzję o ewentualnym zamknięciu z powodu zakażenia ma jednak zostawić dyrekcji, która porad będzie zasięgać w Głównym Inspektoracie Sanitarnym.

Koronawirus w Polsce. Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Są szczegóły od ministra
Powrót do szkół już we wrześniu? (Pixabay)

Jeszcze na początku lipca Dariusz Piontkowski powiedział, że chce, aby dzieci od września wróciły do szkół. Stwierdził, że epidemia jest pod kontrolą, co miał potwierdzić brak zwiększonej liczby zakażeń po egzaminach i maturach.

Szkoły otwarte od września? Minister komentuje

Chcemy, aby uczniowie od września wrócili do tradycyjnej nauki w szkołach. Pracujemy nad przepisami, które zagwarantują bezpieczeństwo uczniów po powrocie do szkół- poinformował Dariusz Piontkowski za pośrednictwem konta na Twitterze.

W przypadku wykrycia zakażenia minister nie będzie podejmował żadnych decyzji. Pozostawia to dyrekcji placówki, która powinna wcześniej zasięgnąć opinii GIS i kuratora. W teorii ma to usprawnić działanie w czasie zagrożenia, jednak dyrektorzy szkół mają inne zdanie.

Zobacz także: Plany Kaczyńskiego i zmiany na mapie Polski. Piotr Zgorzelski: możliwe wybory jesienią
Wszyscy obawiamy się zwiększenia liczby zachorowań na jesieni i obawiam się, że w praktyce to będzie rozwiązanie mocno chybione. Wiadomo, że w takiej kryzysowej sytuacji rodzice się podzielą. Część będzie za zamknięciem szkoły i dalszą zdalną edukacją, część będzie absolutnie przeciw. A chłopcem do bicia będzie dyrektor. Uważam, że to umywanie rąk - dodaje. - przyznaje w rozmowie z tvn24.pl Andrzej Karaś, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 na poznańskich Krzesinach.

Pracownicy oświaty są zgodni co do tego, że to oni zostaną obarczeni odpowiedzialnością. Przyłączają się do tego związkowcy, według których dyrekcja nie ma kompetencji, aby ocenić poziom zagrożenia. Minister Piontkowski nie podjął w tej sprawie ostatecznej decyzji, nie wiadomo także jaką rolą pełnić w tym będzie kuratorium.

Czytaj także:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić