Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
EKO
|
aktualizacja

Kim Dzong Un boi się o swoją przyszłość? Kontrowersyjne decyzje przywódcy Korei Północnej

126
Podziel się:

W ostatnim czasie w Korei Północnej uchwalono aż cztery ustawy. Nowe prawa zostały przyjęte jednogłośnie przez Prezydium Najwyższego Zgromadzenia Ludowego. Największe kontrowersje wywołały przepisy dotyczące zwalczania reakcyjnych idei i nowinek kulturalnych.

Kim Dzong Un boi się o swoją przyszłość? Kontrowersyjne decyzje przywódcy Korei Północnej
Kim Dzong Un (Getty Images)

Według Korea JoongAng Daily zebraniom, na których uchwalono ustawy, przewodniczył Choe Ryong Hae. Wśród nowych dokumentów prawnych był ten zatytułowany "O odrzucaniu reakcyjnej ideologii i kultury". Wiele wskazuje na to, że wywrze on największy wpływ na życie codzienne zarówno obywateli, jak i funkcjonowanie północnokoreańskich instytucji, przedsiębiorstw oraz organizacji.

Korea Północna – nowa ustawa. Kim chce zwalczania "reakcyjnych" idei

Zgodnie z nową ustawą w Korei Północnej nastąpi umocnienie wytyczanych przez rząd "idei, ducha i kultury". Jednocześnie zwalczane będą wszelkie zjawiska, które mogą być odczytywane jako "reakcyjne". To obszerne sformułowanie, wykorzystywane zwykle do potępienia zachowań uznawanych za niepożądane czy kapitalistyczne.

Dalsze umocnienie naszych ideologicznych, rewolucyjnych i klasowych stanowisk poprzez dokładne zapobieganie wtargnięciu i rozprzestrzenianiu się antysocjalistycznej ideologii i kultury oraz zdecydowane utrzymanie naszych idei, ducha i kultury – cytuje treść ustawy Koreańska Centralna Agencja Informacyjna (KCNA).

Nie do końca jest jasne, jakie wydarzenia skłoniły Kim Dzong Una do wprowadzenia nowych rozwiązań prawnych. Korea JoongAng Daily podaje, że mogły stać za tym ostatnie skandale korupcyjne oraz rozkwit prywatnych biznesów.

W połowie listopada 2020 roku Koreą Północną wstrząsnął skandal na Uniwersytecie Medycznym w Pjongjangu. Jak wykazało śledztwo, urzędnicy przyjmowali kandydatów na uczelnie pod warunkiem wręczenia łapówek. Wydarzenia na uczelni miały być jednym z czynników, które skłoniły Kim Dzong Una do wprowadzenia nowych kodyfikacji prawnych.

Zobacz także: Zobacz też: Walczyli ze skutkami tajfunu w Korei Północnej
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(126)
Pragmatyk I.
2 lata temu
Oj Jarosław na pewno żałuje, że on tak nie może!
7yu
2 lata temu
Każdy dyktator kończy tak samo. Ceausescu - rozstrzelany, Husein - powieszony, Kaddafi - zastrzelony, BinLaden - zastrzelony - kulawy ..?? hmm ??...., ale historia sie powtarza ... i tak będzie.
7yu
2 lata temu
Każdy dyktator kończy tak samo. Ceausescu - rozstrzelany, Husein - powieszony, Kaddafi - zastrzelony, BinLaden - zastrzelony - kulawy ..?? hmm ??...., ale historia sie powtarza ... i tak będzie.
Adam
2 lata temu
Ma już sojusznika w Polsce
LOL
2 lata temu
no dokładnie jak u mnie we Wrocławiu, za Sutryka każdy może demonstrować ... kazdy o ile demonstruje pod szesciokolorowa flaga
dre
2 lata temu
On powinien spotkac sie z naszymi z sejmu i senatu.On dalby im po 20.000zl
Robi
2 lata temu
Dzień bez Kima na o2.pl to dzień stracony ;)
zosia
2 lata temu
Jedyny sposob na obalenie "budynia", to ulotki zrzucane nad terytorium kraju, ze zdjeciami tego co on codziennie dostaje do jedzenia, picia i w jakiej ilosci!! Moze to ich ruszy?
Taaaa
2 lata temu
I czas najwyższy,,ludzie tam nie maja co do gara włożyć,nędza przechodzi wszelkie granice,on robi tyle prób wystrzelonych rakiet ze szok,za samo to powinien świat sie zainteresować,to chory człowiek,jego ojciec był dobry a on to zwykły dyktator,te czasy juz nie maja racji bytu,mamy XXI wiek.Wszystko ma swój czas,nasz dyktator tez tak skończy!
kap'sel
2 lata temu
Ciekawe ile milionów dolarów z czarnego budżetu USA wydał Trump na zorganizowanie w Korei Płn. opozycji przeciw Kim Dzong Unowi. Może to doprowadzić do kolejnej wojny koreańskiej a po ewentualnym zjednoczeniu obu Korei dostaną od USA taki rachunek za amerykańską pomoc, że będą go spłacać jeszcze ich praprawnuki.
olo
2 lata temu
ideologie atakują prawdziwie wolne kraje
olo
2 lata temu
kolejny atak na praworządny kraj co to się porobiło
A ja myślałem
2 lata temu
że WRESZCIE zabrali się za kaczyńskiego... Jak to się człowiek może pomylić :(
dzieckowemgle
2 lata temu
Jeżeli ogólnie szanowanego zwyczajnego posła ochrania sztab antyterrorystów ,kolumny wozów policyjnych oraz "tajni agenci" z telefonami w kołnierzach,to czy my czasem nie oglądamy filmu amerykańskiego bez możliwości wyłączenia TV ?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić