Kolczatki mają czterogłowe penisy. Naukowcy ujawnili tajemnicę kryjącą się za dziwną anatomią

14

Naukowcy ujawnili, dlaczego samce kolczatki australijskiej mają tak nietypową anatomię układu rozrodczego.

Kolczatki mają czterogłowe penisy. Naukowcy ujawnili tajemnicę kryjącą się za dziwną anatomią
(Pixabay)

Zespół naukowców z Melbourne i Queensland opisał kolczatki australijskie oraz ich nietypową budową ciała. Jak się okazuje samce nie posiadają moszny, a ich jądra zawsze pozostają ukryte w jamie brzusznej. Prącie, poza momentem kopulacji, również jest schowane.

Czterogłowe penisy

To, co jednak jest najbardziej zaskakujące to sama budowa prącia. Penis jest zakończony czterema mniejszymi główkami przypominającymi rozetę. Naukowcy odkryli jednak, że ta struktura badana od wewnątrz przypomina raczej dwa penisy, które mogą działać niezależnie od siebie.

"Główki" to po prostu żołędzie. W trakcie erekcji funkcjonują tylko dwa i z obu uwalniana jest sperma. To, które akurat zadziałają zmienia się co jakiś czas.

Ponadto kolczatki mogą kontrolować przepływ krwi do penisa i decydować, do której części akurat trafi. Naukowcy wciąż nie znają szczegółów tej niespotykanej anatomii i nie potrafią wyjaśnić jak zwierzęta potrafią się tak kontrolować. Podejrzewają, że są to pozostałości po dawnych systemach obronnych.

Dzięki naprzemiennemu używaniu każdej strony [prącia] nasza oswojona kolczatka może ejakulować 10 razy bez znaczącej przerwy, co potencjalnie pozwala samcowi przechytrzyć mniej wydajne osobniki – wyjaśniają naukowcy.
Zobacz także: Polowanie watahy likaonów na impalę. Niezwykłe nagranie z safari w RPA
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić