o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Jan Manicki
|

Kolejne kraje nie chcą szczepionki AstraZeneca

8
Podziel się

Rumunia to kolejny europejski kraj, który zawiesił szczepienia preparatem opracowanym przez koncern AstraZeneca. Pojawiają się podejrzenia, że szczepionka może powodować zakrzepy krwi. Wcześniej podawanie preparatu zostało wstrzymane m.in. w Austrii, Danii oraz we Włoszech.

Kolejne kraje nie chcą szczepionki AstraZeneca
Coraz głośniej robi się o preparacie AstraZeneci. Szczepionka ma powodować zakrzepy krwi (PAP, Adam Warżawa)
bErtkBat

O decyzji rumuńskich władz poinformowała krajowa agencja ds. zdrowia. Powodem mają być niepokojące doniesienia z innych krajów. Zawieszenie będzie obowiązywało do czasu zakończenia postępowania wyjaśniającego uruchomionego przez Europejską Agencję Leków (EMA).

Ta decyzja została podjęta jako środek szczególnej ostrożności, bez żadnego naukowego argumentu w Rumunii, który by ją uzasadniał – podkreślono w oświadczeniu rumuńskich władz.
bErtkBav

Skutki uboczne szczepionki AstraZeneci. Kraje zawieszają szczepienia

Oprócz Rumunii, podawanie preparatu firmy AstraZeneca zawiesiły już Austria, Dania, Estonia, Islandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa oraz Tajlandia. Szczepionka ma powodować nieoczekiwane skutki uboczne. Wśród kilku mieszkańców Danii pojawiły się poważne przypadki zakrzepów krwi po przyjęciu szczepionki AstraZeneca.

Możliwy jest poważny efekt uboczny w postaci śmiertelnych zakrzepów krwi. (…) Działamy wcześnie, aby zbadać, czy istnieje związek przyczynowo-skutkowy – napisał w mediach społecznościowych duński minister zdrowia Magnus Heunicke.

W niedzielę decyzję o wstrzymaniu szczepień podjęła Austria. Powodem była śmierć jednej z zaszczepionych osób i wystąpienie zatoru płuc u drugiej. W lutym kilka szpitali we Francji wstrzymało szczepienia preparatem opracowanym przez AstraZenecę, ponieważ miał spowodować objawy grypopodobne u 150 osób.

bErtkBaB

Włosi również podjęli decyzję o zawieszeniu szczepień partią AstraZeneci. To reakcja na śmierć 43-letniego żołnierza na Sycylii zaszczepionego preparatem z tej serii. Tajlandia z kolei, podobnie jak Rumunia, zdecydowała o opóźnieniu szczepień preparatem wyłącznie na podstawie doniesień z innych krajów.

EMA bada sprawę szczepionki AstraZeneci. "Polska monitoruje sytuację"

EMA poinformowała w środę wieczorem, że nie ma informacji o szczególnych problemach związanych z partią szczepionki o numerze ABV5300 zastosowaną w Austrii. To właśnie po niej miała umrzeć jedna osoba. Z 3 mln osób, które otrzymały ten preparat w Europie, wystąpienie zakrzepów zgłoszono u 22.

Obecnie nie ma wskazań, że szczepionka spowodowała te dolegliwości, które nie są uwzględnione w opisie efektów ubocznych związanych z tą szczepionką – oceniła agencja.
bErtkBaC

Polskie ministerstwo zdrowia na razie nie widzi przesłanek do tego, aby podejmować decyzje o zawieszeniu szczepień. Minister zdrowia podkreślił, że nie należy dzielić szczepionek na lepsze i gorsze. Wszystkie bowiem mają spełniać swoje podstawowe założenie, czyli chronić przed ciężkim przebiegiem choroby.

Polska ma przedstawiciela w Europejskiej Agencji Leków i analizuje wszystkie docierające do Polski sygnały na temat szczepionki AstryZeneci (…) Komitet oceniający ryzyko w EMA wydał opinię, że nie ma bezpośredniego powiązania między szczepionką a epizodami, które były zgłaszane. Oczywiście część krajów reaguje konserwatywnym odruchem od razu zatrzymania tych szczepień, ale my nie widzimy takich związków. Nie widzimy dowodów, które by potwierdzały, że ta szczepionka jest niebezpieczna w jakimś zakresie – zapewnił w czwartek szef resortu zdrowia Adam Niedzielski, cytowany przez TV Trwam.

Do sprawy odniósł się polski zdrowia Waldemar Kraska. Stwierdził, że nasz kraj nie planuje wstrzymywać szczepień. Dodał, że Polska "przygląda się sprawie".

Zysk z zaszczepienia przeciw COVID-19 jest nieporównywalnie większy niż ryzyko objawów poszczepiennych. Nasi eksperci nie rekomendują w tej chwili wstrzymania szczepień preparatem od AstraZeneci – stwierdził w piątek w radiowej Trójce.
bErtkBaD

Obejrzyj także: Głośno o szczepionce AstraZeneca. Ekspertka ds. koronawirusa wyjaśnia wątpliwości

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErtkBaW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(8)
NIKILO
5 miesięcy temu
jestem osobą z zaburzeniami krzepliwości /hemofilia/ i ono jest na tle bakteryjnym nie szczepiono mnie od maleńkości /skończyem jako kilkuletnie dziecko na Marszałkowskiej wieziony przez 300km na sygnale bo jacyś lekarze chcieli mnie szczepić PPewnie takich jak ja jest więcej
CNNNC
5 miesięcy temu
Starzec jak przezyje marzec bedzie zyl . Zawsze tak bylo . Z grypy sezonowej , ktora byla z nami zawsze zrobili Godzille i Hedore . Ktora teraz wstrzyknac . Oto jest pytanie
pytalski
5 miesięcy temu
czy pisowski rząd szczpi się AstraZeneca, czy eksperymentuje na obywatelach? stwierdzenie, że "Zysk z zaszczepienia przeciw COVID-19 jest nieporównywalnie większy niż ryzyko objawów poszczepiennych" wydaje mi się cyniczne.
bErtkBaX
Ares
5 miesięcy temu
Mnie jaja pieką po szczepieniu.
Anna
5 miesięcy temu
To ze przezyjecie szczepienia nie znaczy ze bedziecie zyc Dlugofalowe skutki uboczne nie sa znane Madry czlowiek nie wstrzykuje sobie czegos za co nikt nie ponosi odpowiedzialnosci i wstrzykuje sobie nieznany produkt ktory jest dopuszczony warunkowo bo nie ma ukonczonych testow klinicznych
PicerAstra
5 miesięcy temu
Nasi specjaliści wzięli kasę i szczepić będą do upadłego.
Ann
5 miesięcy temu
No to gdzie te szczepionki, kraje wstrzymują szczepienia a producent ogranicza dostawy do innych krajów???
tata
5 miesięcy temu
mój tata tydzień po szczepieniu prawie umarł z powodu zakrzepu - przypadek?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić