EŁEM| 
aktualizacja 

Kolejny pożar w Rosji. Płonie baza lotnicza

Po wybuchach w bazie paliwowej i składzie amunicji w Briańsku, po wcześniejszych pożarach w obiektach wojskowych, teraz płonie baza lotnicza w Wozdwiżence na wschodzie Rosji.

Kolejny pożar w Rosji. Płonie baza lotnicza
Płonąca baza lotnicza w Wozdwiżence na wschodzie Rosji (Twitter, Igor Sushko)

Plaga pożarów w rosyjskich instalacjach wojskowych i naukowych. Po wybuchu w składzie amunicji w Białogrodzie z końca marca, doszło do eksplozji i pożarów w instytucie badawczym pracującym na rzecz rosyjskich wojsk rakietowych oraz w zakładach chemicznych "Dmitriewiski" w obwodzie iwanowskim.

W poniedziałek w niejasnych okolicznościach eksplodowała baza paliwowa i skład amunicji w Briańsku, 100 km od granicy z Ukrainą. Mógł to być, według niepotwierdzonych informacji, atak przy pomocy drona Bayraktar. Wygląda na to, że tego samego dnia doszło do kolejnego pożaru - tym razem na wschodzie Rosji.

W mediach społecznościowych pojawiła się informacja o pożarze w bazie w Wozdwiżence (dawniej: Ussuryjsk). To dawna baza lotnictwa bombowego. Stacjonowały tam w przeszłości bombowce strategiczne Tu-22M3, należące do 326 Dywizji Ciężkiego Lotnictwa Bombowego.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Na razie jest za mało danych, by stwierdzić, czy doszło do podpalenia, czy pożar miał przyczyny naturalne. Interesujące jest jednak coś innego. Sama baza, choć opuszczona - stacjonujący w niej pułk rozwiązano w 2009 r. a samoloty przekazano w inne miejsce lub zniszczono - jest położona blisko innej, czynnej instalacji wojskowej.

9 km na północ od dawnej bazy stacjonuje Jednostka Wojskowa 23477. Pod enigmatycznym oznaczeniem kryje się baza remontowo-techniczna. Podporządkowana jest ona 12. Zarządowi Głównemu Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej. Zarząd ten zajmuje się "bezpieczeństwem jądrowym i wsparciem technicznym". Jednostka 23477 odpowiedzialna jest prawdopodobnie za naprawy, przechowywanie i konserwację sprzętu (być może także uzbrojenia) atomowego.

Zobacz także: Ekspert o działaniu Putina. "On chce być carem zwycięskim"
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić