Odkryto komórki "zombie”, które ożywają po śmierci człowieka

131

Naukowcy z University of Illinois Chicago (UIC) uważają, że kilka godzin po śmierci człowieka niektóre komórki "ożywają" i jeszcze przez kilka godzin są aktywne. Niektóre z nich mogą się rozrosnąć do olbrzymich rozmiarów.

Odkryto komórki "zombie”, które ożywają po śmierci człowieka
Zdj. ilustracyjne. (Getty Images)

Naukowcy z Uniwersytetu w Illinois opublikowali swoje najnowsze badania dotyczące tkanki mózgowej i jej aktywności po śmierci. W czasopiśmie "Scientific Reports" przedstawili analizę genów świeżej tkanki mózgu pochodzącej od operowanego pacjenta.

Komórki "zombie" w mózgu

Naukowcy zbierali tkanki w regularnych odstępach, co kilka godzin. Chcieli sprawdzić, jakie reakcje występują po śmierci człowieka. Okazało się, że niektóre komórki ożywały po śmierci i rozrastały się do sporych rozmiarów.

To, że ten typ komórek powiększa się, nie jest zaskakujące, ponieważ ich rolą jest m.in. regeneracja uszkodzeń w mózgu po uszkodzeniach na skutek niedotlenienia czy udaru – wyjaśnia dr Jeffrey Loeb jeden z autorów badania.
Zobacz także: Wyłącznik bólu. Szykuje się rewolucja w produkcji leków przeciwbólowych

Loeb i jego zespół zauważyli, że odkrycie to może być bardzo przydatne w badaniach nad autyzmem czy schizofrenią. W przyszłości mogą się przyczynić do opracowania leku.

Większość naukowców przyjmuje, że badają mózgi, w których wszystko zatrzymało się wraz z ostatnim uderzeniem serca. Tylko to nie prawda. Nasze odkrycie musi doprowadzić do nowego spojrzenia na badania tkanki mózgu. Po prostu nikt nie brał pod uwagę tych zmian – dodaje dr Loeb.
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić