Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|

Kontrowersyjna interwencja policji. Kto miał rację?

91
Podziel się:

Do sieci trafiło niedawno nagranie z kontrowersyjnej interwencji policji. Mężczyzna nie chciał dostosować się do poleceń funkcjonariuszy, w wyniku czego mundurowi zastosowali wobec niego środki przymusu bezpośredniego. Zachowanie policjantów wywołało burzę w sieci. Niektórzy uważają, że doszło do przekroczenia uprawnień.

Kontrowersyjna interwencja policji. Kto miał rację?
Kontrowersyjna interwencja policji (Facebook)

Na nagraniu, które krąży po internecie, widać dwoje funkcjonariuszy przeprowadzających interwencję z udziałem dwojga mężczyzn. Nieznana jest przyczyna ich zatrzymania ani miejsce, w którym miał miejsce incydent, gdyż film nie jest nagrany od początku.

Kontrowersyjna interwencja policji

Podczas gdy policjanci rozmawiali z jednym z mężczyzn, drugi nagrywał całą sytuację na telefonie. Mundurowi zabronili mu się do nich zbliżać. Autor nagrania najwyraźniej uważał, że interwencja jest przeprowadzana bez wyraźnej przyczyny. Podkreślał, że jego kolega jest po operacji. - Jak mu zrobicie krzywdę, to pan będzie miał problemy - mówił do policjanta.

Po chwili funkcjonariusz podszedł do nagrywającego mężczyzny. Wyraźnie sfrustrowany polecił obywatelowi okazanie dowodu osobistego. Zarzucił mu także, że nie wykonuje poleceń, co jest wykroczeniem. - Jakich poleceń, dlaczego, ja sobie stoję - dziwił się mężczyzna.

Mężczyzna w końcu okazał dokument, ale odmówił przekazania do ręki policjanta - twierdził, że nie ma takiego obowiązku. Mundurowy zagroził wówczas zastosowaniem środków przymusu bezpośredniego.

W pewnym momencie funkcjonariusz stracił cierpliwość i wyrwał dowód z ręki mężczyzny. Doszło do szarpaniny, której przebiegu nie widać dokładnie na wideo. - Dlaczego pan mnie szarpie - słychać na nagraniu.

Na następnym ujęciu widać, jak policjant sprowadził mężczyznę na ziemię i zastosował chwyt obezwładniający, uciskając jego szyję. Następnie przewrócił go na brzuch i założył kajdanki. - Jeb*a mi kostka, naprawdę - słychać na końcu nagrania.

Burza w sieci

Wideo wzbudziło wiele emocji wśród internautów, którzy debatują nad tym, czy policjanci zachowali się odpowiednio do sytuacji. Wiele osób jest zdania, że doszło do przekroczenia uprawnień.

Nie musiał wcale okazywać dowodu osobistego, nie ma obowiązku noszenia go przy sobie, jest obowiązek posiadania i może leżeć w domu - napisała jedna z osób.
Ten policjant powinien natychmiastowo zostać zawieszony i przedstawiony zarzut napaści za bezpodstawne użycie siły, a wydział kontroli wewnętrznej zająć się tym w trybie pilnym wraz z zgłoszeniem poszkodowanego z wnioskiem do prokuratury - skomentował internauta.

Są też tacy, którzy uważają, że policjant zachował się prawidłowo i zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Szkoda, że tak rzadko oglądamy tak fachowo przeprowadzone interwencje. Wiedza, stanowczość i konsekwencja - czytamy pod nagraniem.
Brawo, brawo i jeszcze raz brawo dla funkcjonariusza, szukał debil wrażeń to je znalazł - dodała inna osoba.

Co mówią przepisy?

Zgodnie z art. 15 ustawy o Policji funkcjonariusz ma prawo do legitymowania w trakcie wykonywania czynności służbowych. Nie ma jednak przepisów wprost mówiących o tym, że dokument należy przekazać do ręki policjanta - czytamy na forumprawne.org.

Nieprzekazanie dowodu jednak może zostać uznane za próbę uniknięcia weryfikacji autentyczności dokumentów, co może skutkować karą z art. 65 par. 2 kw., który stanowi, że karze grzywny podlega ten, kto wbrew obowiązkowi nie udziela właściwemu organowi państwowemu lub instytucji, upoważnionej z mocy ustawy do legitymowania, dokumentów, co do tożsamości własnej.

Zobacz także: Nie nosisz maseczki? Miej się na baczności! Policja dostała jasny sygnał
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(91)
Mirek
rok temu
Mam o nich brzydkie zdanie ale tak brzydkie ze nie napisze
Furman
rok temu
Niestety policjanci to chamy i te zachowania ujawniają się codziennie - szkoda, że nikt tego nie weryfikuje? Obowiązkowo kamery przy mundurach i każde przekroczenie uprawnień karane i koniecznie wydalenie z Policji!
ppp
rok temu
To są pisowcy-zomowcy- nie ma już policji, trzeba się przed nimi bronić.
ciekawski
rok temu
A kiedyś wyszedł przepis, że nie trzeba nosić dowodu osobistego ze sobą--zatem kiedy wyszedł przepis, że dowód osobisty trzeba zacząć nosić?
emigrant USA
rok temu
wyszkolenie sie klania
obiektywny
rok temu
I bardzo dobrze , kozaczył i glebę zaliczył 🤣
Szajba Dnia
rok temu
Kogo tam zatrudniają w policji? Skinów, czy psycholi z OMONu? Przecież takie działania urągają powadze munduru!
Asesor
rok temu
Psy! Pewnie kamerki wyłączone jak zawsze, pora zakończyć Psia bezkarność.
Stary
rok temu
Okazanie nie jest równoznaczne z jego przekazaniem.Douczyc niedouczonych a nienaruszalnych zwolnic
edek
rok temu
Bezstresowo wychowani ludzi są po prostu głupi.
wojtek
rok temu
SSŃ, w art. 65 kw nie ma mowy o przekazywaniu dokumentu. Nie wprowadzaj czytających w błąd. Nie interpretuj przepisu, bo masz poważne intelektualne braki.
Policjant
rok temu
Co Wy tak o przepisach? Złamał przysięgę policyjną i koniec. Służba nie dla niego...
Inżynier
rok temu
Podważaniem roli i uprawnień Policji idziemy w stronę anarchii i bezprawia ale totalnym w to graj. PO trupach Polaków do władzy.
Ketling
rok temu
"Po chwili funkcjonariusz podszedł do nagrywającego mężczyzny. Wyraźnie sfrustrowany polecił obywatelowi okazanie dowodu osobistego." Czy frustracja funkcjonariusza to jest powód do legitymowania? Co na to art. 14 ustawy o policji? Może ktoś uczony w prawie odpowie?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić