Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aleksander Sławiński
|

Korea Południowa. Pierwszy raz brak lokalnych zakażeń koronawirusem. Pomimo wyborów

4
Podziel się:

Czwartek to pierwszy dzień od połowy lutego, gdy w Korei Południowej nie odnotowano żadnych lokalnych przypadków zakażenia koronawirusem. Epidemia w kraju wydaje się mijać. Co ciekawe, w międzyczasie udało się tam zorganizować wybory parlamentarne.

Ulice Seulu w czasie epidemii
Ulice Seulu w czasie epidemii (Getty Images)

Jak donosi Reuters, Korea Południowa nie odnotowała żadnego przypadku lokalnego zakażenia. Łącznie zdiagnozowano cztery nowe infekcje, jednak wszystkie miały swoje źródło poza granicami kraju. To pierwsza taka sytuacja od 18 lutego tego roku.

Jak zauważają koreańskie władze, do zakażeń nie doszło również w czasie wyborów parlamentarnych, które miały miejsce w połowie miesiąca. W wyborach wzięło udział 29 mln obywateli. Dużym zaskoczeniem był fakt, że, mimo epidemii, frekwencja była najwyższa od blisko 30 lat.

Wybory w Korei Południowej

Proces wyborczy odbywał się jednak przy ścisłych zasadach bezpieczeństwa. Wszyscy wyborcy musieli mieć maseczki oraz gumowe rękawiczki oraz utrzymywać co najmniej metr odległości od innych. Przed oddaniem głosu należało zdezynfekować dłonie. Każdej osobie wchodzącej do lokalu mierzona była temperatura. Jeżeli byłą ona wyższa niż 37,5 stopni, kierowano ich do osobnych kabin, które każdorazowo odkażano.

Co więcej, osoby zakażone koronawirusem i objęte kwarantanną musiały oddać tylko w w specjalnych stacjach epidemiologicznych. Miały prawo głosować jednak jedynie w określonych godzinach i zabroniono im korzystania z transportu publicznego. Do tego pojawiła się opcja głosowania korespondencyjnego, z której skorzystało 26 procent głosujących.

W wyborach 15 kwietnia wzięło udział 29 milionów obywateli. Ani jeden przypadek zakażenia związany z nimi nie został odnotowany w ciągu 14-dniowego okresu inkubacji - powiedział na spotkaniu z mediami, dyrektor generalny ds. polityki zdrowotnej, Yoon Tae-ho i podziękował komisjom oraz wyborcom za stosowanie się do zasad sanitarnych.

Korea Południowa była jednym z pierwszych krajów, w których epidemia koronawirusa przybrała poważną skalę. Kraj jest jednak chwalony za bardzo sprawne poradzenie sobie z zagrożeniem - kluczem miały tu być masowe testy, śledzenie potencjalnych ognisk zakażeń i zdyscyplinowana postawa społeczeństwa. Od początku epidemii, w kraju odnotowano ponad 10 700 przypadków COVID-19, z czego 247 zakończyło się śmiercią.

Zobacz także: Wybory prezydenckie 2020. Ostre słowa o Łukaszu Szumowskim

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
jer
2 lata temu
Porownywanie Korei Poludniowej, kraju z kompletnie inna kultura i historia niz Polska i totalnie innym podejsciem do odpowiedzialnosci kolektywnej to jak porownywanie Radomia do Nowego Jorku
jaro
2 lata temu
A u nas nie można zorganizować bo Małgośka ma za małe poparcie. Chcą wprowadzić stan wyjątkowy by móc pozwolić na zorganizowanie wyborów jak poparcie jej wzrośnie
W.W
2 lata temu
Reuters - brzmi obcojęzyczni, ale to nie znaczy że mówi prawdę. Czy zweryfikowaliście te informacje? Czy źródło jest wiarygodne? Czy powtarzacie jak papuga? Rzetelność dziennikarka opiera się na dążeniu do prawdy, kopiuj wklej to już nie dziennikarstwo.
12323
2 lata temu
Cos nie ma zadnego spiskowego komentarza
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić