o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Aleksander Sławiński
|

Koronawirus. Kolumbijskie kartele żelazną ręką pilnują zasad kwarantanny

29
Podziel się

Duża część Kolumbii znajduje się pod kontrolą karteli narkotykowych. W czasie koronawirusa gangsterzy zaprowadzają własne normy sanitarne i pilnują porządku na swoim terenie. Kto się do nich nie dostosuje, jest karany nawet śmiercią.

Koronawirus. Kolumbijskie kartele żelazną ręką pilnują zasad kwarantanny
Kolumbia jest w fazie szczytowej epidemii COVID-19. (PAP/EPA, PAP/EPA/RICARDO MALDONADO ROZO, RICARDO MALDONADO ROZO)
bDneCMXp

Kolumbijskie kartele narkotykowe są znane na całym świecie. W dużej części kraju sprawują większą kontrolę nad terytorium niż administracja państwowa. Za władzą idą też obowiązki.

Uzbrojone grupy postanowiły pilnować bezpieczeństwa epidemicznego na swoim terytorium. Robią to znanymi sobie metodami, a więc przy użyciu brutalnej siły, a zaprowadzane przez gangsterów "obostrzenia" są dużo bardziej surowe.

Według nowego raportu Human Rights Watch, w Kolumbii od początku pandemii COVID-19 co najmniej dziewięć osób zostało zabitych za nieprzestrzeganie zasad narzuconych przez samozwańczych strażników zdrowia publicznego.

bDneCMXr

Mieszkańcom, którzy je łamią często grozi się bronią, są oni narażeni na pobicia oraz zmuszani do pracy przy punktach kontrolnych, gdzie sprawdzane jest zdrowie przechodzących przez nie ludzi.

Drakońskie prawo stworzone przez uzbrojone gangi, aby przeciwdziałać szerzeniu koronawirusa panuje w wielu ubogich i odizolowanych społecznościach Kolumbii. Wyjście z domu może skończyć się dla łamiącego kwarantannę śmiercią – pisze w raporcie szef organizacji na obie Ameryki, Jose Miguel Vivanco.

Czytaj także:

bDneCMXx

Surowe obostrzenia z powodu pandemii

Przykładem może być zakaz łowienia ryb wprowadzony przez kartel z portowego miasta Tumaco. Jego członkowie nie pozwalają również żadnemu z mieszkańców wychodzić z domu po godzinie 17:00. To dużo ostrzejsze zasady niż te wprowadzone przez rząd.

Według Vivanco przestępcy, nieraz rekrutujący się z szeregowych członków dawnych lewicowych partyzantek, używają pandemii, aby zwiększać swoją kontrolę i zdobywać autorytet w oczach opinii publicznej, która dzięki temu może uznać ich władzę.

Jednocześnie dyrektor Human Rights Watch przyznaje, że gangsterzy sami boją się koronawirusa, który w Kolumbii szerzy się w ostatnich tygodniach w bardzo szybkim tempie. W wielu obszarach kraju specjalistyczna opieka medyczna jest prawie niedostępna. Brak jest respiratorów i leków.

Ponieważ kolumbijski rząd niezbyt interesuje się prowincją, wybuch epidemii mógłby okazać się niszczycielski dla wszystkich – również dla zdrowia członków karteli oraz ich interesów.

bDneCMXy

W Kolumbii odnotowano dotychczas ok. 165 tysięcy zakażeń koronawirusem, z czego 5800 zakończyło się śmiercią. W ostatnich tygodniach, tak jak w wielu innych krajach kontynentu, pandemia przybrała na sile, a liczba zmarłych regularnie zbliża się do 200 dziennie.

Zobacz także: Krew lamy lekiem na koronawirusa. Nadzieja w walce z pandemią COVID-19

bDneCMXS
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(29)
1234
4 miesiące temu
Niech ktoś napisze że bardzo dobrze robią. Od razu mówię, kartele to patologia jakiej nie znałeś/znałaś. Ci ludzie rąbią zdrajców, przeciwników i czasem nawet przypadkowych ludzi, jeszcze za życia. Nie wiem co jest gorsze, ISIS czy oni.
XXL
4 miesiące temu
A u nas jest super. Nikt już prawie nie choruje. Nie potrzebne są żadne głupie respiratory. Wystarczy że wydojono kasę.
jury
4 miesiące temu
U nas ,,dzięki'' ograniczeniom ministra gangstera też umarło trochę ludzi , z nie możliwości dostania się do lekarza na czas , lekarza który dostał kasę i zamknął się przed pacjentem z polecenia od samej góry
bDneCMXT
bajabongo
4 miesiące temu
Nie ma to jak kartel na wyższym ewolucyjnie poziomie
Zbyt
4 miesiące temu
Dbają o rynek zbytu😃
Najnowsze komentarze (29)
spedytor
4 miesiące temu
mandaty biorę na własną kieszeń... za przeciążone samochody, jest miły i sumienny biura nie prowadzę zakaz
volkswagen
4 miesiące temu
ponoć w Polsce powstaje magazyn office central pewnie będą rąk do pracy szukać...
A G
4 miesiące temu
właśnie możliwe to jest...
T-K sa
4 miesiące temu
co on będzie mi nakazywał... ja mogę bo zrezygnowałem z własnej polisy... to nie tak jak myślisz uzbierałem połowę ciężką pracą i idę dalej zo.o no i sa. jak chcesz to ci sprzedam fajny samochód
prezes AG
4 miesiące temu
za coś trzeba odpowiadać... ciekawe za co ty ale akcja nie mam nikogo innego a mam wszyskie oddziały taki ciąg laski ogarneły lepiej tak żeby mnie nie pocieło ja nie mam delegcji ponoć nie muszę mieć
prezes AG
4 miesiące temu
za coś trzeba odpowiadać... ciekawe za co ty ale akcja nie mam nikogo innego a mam wszyskie oddziały taki ciąg laski ogarneły lepiej tak żeby mnie nie pocieło ja nie mam delegcji ponoć nie muszę mieć
magazyn centr
4 miesiące temu
łatwo powiedzieć... jak się domyśli ciekawe co zrobi.. brzytwa ostrzona nową techniką zwoła zebranie. zadzwoń i tak dalej nie dogadamy się
000
4 miesiące temu
można ofertę złożyć a tam... ponoć okręty szykują.. zgadza polsie fabryki potrzebują przewozów pn, pd
bDneCMXL
3
4 miesiące temu
wiadomo nie mogę się dogadać a puszczę po euro... niech latają nie dla tego tylko mam nową tyłek
phaeton
4 miesiące temu
błękit mistrza to tak nie działa a wiem co mówię... 0
Sędzia Zgred
4 miesiące temu
Dobrze robią. Ktoś kto nie przestrzega kwarantanny jest poniekąd zabójcą bo może śmiertelnie kogoś zarazić. A zabójców się eliminuje.
gthyy
4 miesiące temu
niech w europie to wprowadza,w niewolniczych krajach,europejskich !!!!!!!!!!!!!!!
fds
4 miesiące temu
smieszy mnie to, ze kartele w kolumbii maja taka wladze, widac kazdy w lapsko przyjmuje i kolo sie kreci!
Koko
4 miesiące temu
Nie są tacy źli,chodzą do kościoła,spowiadają się.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić