Wojciech Darewicz| 

Gigantyczny wpadka handlarzy narkotyków. Prezydent: "będę was zabijał"

70

Prezydent Rodrigo Duterte poinformował w piątek o przejęciu przez policję gigantycznego transportu narkotyków. Mowa o 756 kg metamfetaminy wartej 5,1 miliarda pesos. Korzystając z okazji, filipiński przywódca przypomniał dilerom, czym grozi handlowanie narkotykami w jego kraju.

Rodrigo Duterte, prezydent Filipin
Rodrigo Duterte, prezydent Filipin (Getty Images)

Udaremniony przemyt jest jednym z największych od czasu objęcia przez Duterte urzędu prezydenta. Wartość rynkowa przejętych narkotyków to w przeliczeniu na amerykańską walutę ponad 102 mln dol. (prawie 400 mln zł – red.)

Jeśli niszczycie mój kraj, wprowadzając na rynek narkotyki warte 5,1 mld pesos, to będę was zabijał – cytuje słowa prezydenta Filipin agencja Reutera.

Władze nie zdradzają, skąd pochodzą narkotyki. Nie od dziś jednak wiadomo, że Filipiny są popularnym miejscem przeładunkowym wykorzystywanym przez meksykańskie kartele narkotykowe.

Zobacz też: Walizki z niespodzianką. Policjanci udaremnili wielki przemyt

Rodrigo Duterte – krwawy prezydent Filipin

Rozpoczynając prezydenturę w 2016 roku, Duterte zapowiedział krwawą wojną z narkobiznesem. Od tego czasu tępi go, nie zważając na ofiary i usprawiedliwiając brutalne działania policji, której ofiarami często są niewinni obywatele. Aktywiście działający na rzecz ochrony praw człowieka wielokrotnie zarzucali mu ich łamanie. Szokujący raport na ten temat opublikowało w czerwcu 2020 r. Biuro Praw Człowieka ONZ. Wynika z niego, że od początku prezydentury Duterte w akcjach filipińskiej policji zabito 10 tys. osób. Głośne były przypadku tuszowania dokonywanych przez funkcjonariuszy morderstw.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić