Aleksander Sławiński| 
aktualizacja 

Meksyk. Wielka obława na członków kartelu po zamachu na szefa policji

7

Meksykańskie władze przeprowadziły serię aresztowań w związku z próbą zamachu na szefa policji w stolicy kraju, Mexico City. Atak wiązany jest z jednym z największych karteli narkotykowych w państwie. W jego wyniku zginął jeden napastnik, dwóch ochroniarzy szefa policji oraz postronna kobieta.

Policja ochraniająca obszar, na którym miał miejsce zamach.
Policja ochraniająca obszar, na którym miał miejsce zamach. (Getty Images)

Do zamachu doszło w piątek na ulicach miasta. Szef policji Omar Garcia Harfuch został trzykrotnie postrzelony, jednak jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Opancerzony samochód, którym Harfuch jechał w kierunku luksusowej dzielnicy Lomas de Chapultepec, w pewnym momencie dostał się w pułapkę. Według policji ostrzelało go aż 28 gangsterów, którzy otoczyli go ze wszystkich stron. Dysponowali oni m.in. karabinami snajperskimi i granatami.

Atak udało odeprzeć, jednak w jego wyniku zginęły dwie osoby ochraniające szefa policji oraz przypadkowa kobieta, która przechodziła przez jezdnię. Jeden z gangsterów zginął, a 12 udało się zatrzymać. Tuż po zamachu Harfuch otwarcie stwierdził, że za jego organizacją stoi kartel z Jalisco.

Nasz naród musi nadal przeciwstawiać się tchórzom ze zorganizowanej przestępczości - napisał na Twitterze Harfuch, namawiając Meksykanów, by nie dali się zastraszyć kartelom narkotykowym, które od wielu lat terroryzują społeczeństwo.

Czytaj także:

Kartele narkotykowe w Meksyku

Jak donosi gazeta El Universal, przez weekend w całym kraju trwają naloty policyjne, mające na celu zatrzymanie osób stojących za zamachem. Zatrzymano m.in. jednego z najważniejszych członków kartelu w Jalisco, José Armando Briseño znanego lepiej pod pseudonimem Vaca, czyli "krowa".

Z informacji zdobytych przez prokuraturę z Mexico City, zabójcy zostali wynajęci trzy tygodnie przez zamachem i byli podzieleni na komórki przygotowujące się do zadania. Około dwa tygodnie temu w kraju miało miejsce zabójstwo Uriela Villegasa Ortiza , sędziego federalnego prowadzącego sprawy przeciw meksykańskim mafiom.

Według BBC, kartel z Jalisco jest jednym z najbardziej agresywnych i dynamicznie rozwijających się w Meksyku. Za głowę jego lidera, Nemesio Oseguera Cervantesa, znanego jako "El Mencho", amerykańska agencja DEA wyznaczyła nagrodę aż 10 milionów dolarów.

Zobacz także: Rozbicie laboratorium narkotykowego przez CBŚP

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić