Natalia Bogucka| 

Koronawirus. Nowe zalecenia GIS dotyczące żywności

13

Główny Inspektor Sanitarny zaktualizował Q&A dotyczące koronawirusa i żywności. Odpowiedział m.in. na pytanie, czy wirus może przenosić się za pomocą żywności. W swojej publikacji GIS powoływał się na zalecenia Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i WHO.

Czy koronawirus przenosi się przez żywność? Nowe zalecenia GIS
Czy koronawirus przenosi się przez żywność? Nowe zalecenia GIS (Pixabay)

GIS stwierdził, że jest mało prawdopodobne, aby koronawirus przenosił się przez żywność. Powołał się przy tym na stanowisko Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), który uznał, że "zgodnie z aktualną wiedzą nie ma dowodów na to, że żywność może być źródłem lub pośrednim ogniskiem transmisji wirusa SARS-CoV-2".

Główny Inspektor Sanitarny przypomniał jednak, że bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny. Podkreślił, że właściwe mycie rąk zapobiega m.in. "zanieczyszczeniu żywności potencjalnie chorobotwórczymi mikroorganizmami, których źródłem mogą być osoby mające kontakt z żywnością".

GIS dodał, że koronawirus potrzebuje do namnażania człowieka. Dokładna obróbka termiczna, czyli zastosowanie odpowiedniej kombinacji czasu i temperatury np. 60 stopni Celsjusza przez 30 minut, eliminuje wirusa.

GIS przypomina: koronawirus przenosi się bezpośrednio lub pośrednio

Sanepid zaznaczył, że wirus przenosi się sposób bezpośredni lub pośredni. Pierwszy polega na kontakcie z wydzielinami zainfekowanej osoby (droga kropelkowa, ale także kał i mocz). Sposób pośredni dotyczy kontaktu z powierzchniami, na których znajdują się wydzieliny zakażonego poprzez kichanie i kaszel.

Aktualnie dostępne dane wskazują na to, że wirus może przetrwać kilka godzin na powierzchniach. Wirusa można pozbyć się ze środowiska, podobnie jak w przypadku większości mikroorganizmów, za pomocą zwykłych środków dezynfekcyjnych stosowanych w gospodarstwie domowym - dodaje GIS.

GIS podkreślił, że choć lokale gastronomiczne mogą sprzedawać jedzenie na wynos, to zakupione posiłki powinno spożywać się w domu. Nakaz zasłaniania ust i nosa nie zawiera bowiem odstępstw dotyczących spożywania posiłków. Sanepid odniósł się również do dostaw i zalecił, by nie przechowywać posiłków, a spożyć je zaraz po dostarczeniu.

Jeśli decydujemy się na przechowanie dań gotowych (zupy, pizza, dania mięsne, ziemniaki etc.) – pamiętajmy o właściwych warunkach chłodniczych (lodówka- poniżej 5C). Nie należy przechowywać dania dłużej niż 24h. Nigdy nie przechowujmy resztek posiłków, które jedliśmy. Jeśli chcemy przechować część dania, to nałóżmy na talerz ilość, którą zamierzamy spożyć, a resztę od razu umieśćmy w czystym zamykanym pojemniku i włóżmy do lodówki.Przechowywane posiłki takie jak np. zupy należy doprowadzić do wrzenia tak, aby zyskać pewność, że osiągnęła ona temperaturę 70°C. Inne dania należy odgrzewać do temperatury powyżej 70° C - napisał GIS.

Sanepid opublikował również rady dotyczące zachowania konsumentów w sklepach. Przypomniał, że klienci powinni unikać przebywania w miejscach zatłoczonych i utrzymywać odstępy w kolejkach.

Ręce w sklepie mają kontakt z powierzchniami roboczymi, pieniędzmi. Do pakowania należy używać dostępnych rękawic foliowych oraz torebek. Niehigienicznym zachowaniem jest przebieranie i dotykanie produktów, które są przeznaczone do spożycia bez mycia i obróbki termicznej (np. pieczywo, bułki, wyroby cukiernicze). Należy zwracać też uwagę na właściwą higienę układu oddechowego - nie kasłanie/kichanie w stronę innych osób jak i towaru - apeluje Główny Inspektorat Sanitarny.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Zobacz także: Dr Łukasz Rąbalski wyizolował genom koronawirusa SARS-CoV-2 od polskiego pacjenta

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić