Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Ewelina Kolecka
|
aktualizacja

Koronawirus zmutował. Częściowy lockdown w Danii

88
Podziel się:

Po tym, jak świat obiegła informacja o nowej mutacji koronawirusa w Danii, władze tego kraju podjęły decyzję o częściowym lockdownie niektórych regionów.

Koronawirus zmutował. Częściowy lockdown w Danii
(EPA, Henning, PAP)

Mutacja koronawirusa występuje u norek. Jak informuje Reuters, duńskie władze bardzo obawiają się rozprzestrzenienia nowego szczepu koronawirusa. Do tej pory odnotowano łącznie pięć przypadków jego wystąpienia na fermach norek i dwanaście u ludzi.

W reakcji na zakażenia nowym szczepem rząd Danii podjął decyzję o zaostrzeniu dotychczasowych restrykcji. W niektórych regionach na północy kraju, czyli obszarze, na którym znajduje się większość gospodarstw hodujących norki, zostaną wprowadzone ograniczenia przemieszczania się. W regionach tych zamknięte będą bary i restauracje.

Koronawirus w Danii. Rząd nakazuje wybicie wszystkich norek

Duńscy eksperci przeprowadzili specjalne testy, w wyniku których ustalili, że nowy szczep koronawirusa zmutował w tzw. białku wypustowym. Jest to obszar, w którym wirus atakuje i infekuje zdrowe komórki. Naukowcy ostrzegają, że jeśli norki nadal będą się zarażać, zagrożenie dla ludzi wzrośnie.

Koronawirus musi się przystosować, aby móc używać receptorów norek do wnikania do komórek, a więc zmodyfikuje białko kolca, aby umożliwić to efektywnie – wyjaśnił Ian Jones, profesor wirusologii z University of Reading, którego cytuje agencja Reutera.
Zobacz także: Zobacz też: Czy testy antygenowe są skuteczne? Diagnosta wyjaśnia

Głos zabrał też Tage Pedersen, prezes duńskiego związku futrzarskiego. Pedersen przyznał, że rozumie obawy rządu odnośnie mutacji wirusa na farmach norek. Jednocześnie ostrzegł, że decyzja o wybiciu nawet 17 milionów zwierząt oznacza katastrofę dla krajowego przemysłu futrzarskiego.

Oczywiście nie możemy stać się źródłem nowej pandemii. Nie znam profesjonalnych podstaw takiej oceny ryzyka, ale decyzja rządu jest katastrofą dla przemysłu i Danii – wyjaśnił.

Nie wszyscy przedstawiciele rządu zgadzają się z decyzją o wybiciu norek. Sceptyczni pozostają m.in. członkowie Liberalnej Partii Danii, którzy domagają się przedstawienia naukowych dowodów na rzecz tak drastycznego rozwiązania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(88)
gates 2019
2 lata temu
800 milionów ma umrzeć
jorzinwinny
2 lata temu
a czemu Elon Musk tak zdobywa kosmos? wyeliminowac szybko najslabsze ogniwa, przeczekac w kosmosie i ponownie zaludnic ziemie silnym i odpornym gatunkiem. to juz nie jest fantastyka jak 40 lat temu na filmach VHS. to rzeczywistosc.
Jacuś
2 lata temu
Każdy wirus mutuje.
Ela Nadleś.
2 lata temu
Ta Lempart krzywdzi wszystkich normalnych Polaków!Co plecie,to czytajcie sami!Po jej wyglądzie widać,że jest schorowana i chyba chce przekrzyczeć swą chorobę
Karol
2 lata temu
Już nie innych chorób, tylko korona a ludzie umierają na mniej popularne choroby bo szpitale boją się chorych. Paranoja jakaś
Kamil
2 lata temu
Dlaczego w Chinach nie ma już wirusa?
666
2 lata temu
Kwarantanna narodowa nie ma takiego pojęcia 😆 co jeszcze wymyślą
Gość
2 lata temu
Zmutowal??? A już gotowe szczepionki by ludzi cichaczem zabijać
Kamil
2 lata temu
Jak tak dalej będzie to na tą planetę powrócą dinozaury a pieniądze iluminatom na nic się zdadzą
Leo
2 lata temu
Kto jeszcze chodzi w futrze? Przeżytek estetyczny i zło moralne.
Helia
2 lata temu
A co z innymi sierściuchami typu psy i koty??? Przecież mówili naukowcy, ze tego wirusa zwierzęta nie przenoszą???!!!
bezdomny
2 lata temu
Ciekawe co na to nasze obrońce z pslu .
kolo
2 lata temu
dawno powinni zakazać hodowli zwierząt na futerka
nowa
2 lata temu
Widzę , że pozującym na zdjęciu w skafandrach jest bardzo wesoło, że biorą udział w tej farsie. Ktoś się zawziął na biedne norki i ich hodowców. Jak nie ustawą to Covidem, żeby zniszczyć ten dział gospodarki.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić