Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 
aktualizacja 

Koronawirus zmutował. Częściowy lockdown w Danii

125

Po tym, jak świat obiegła informacja o nowej mutacji koronawirusa w Danii, władze tego kraju podjęły decyzję o częściowym lockdownie niektórych regionów.

Koronawirus zmutował. Częściowy lockdown w Danii
(EPA, Henning, PAP)

Mutacja koronawirusa występuje u norek. Jak informuje Reuters, duńskie władze bardzo obawiają się rozprzestrzenienia nowego szczepu koronawirusa. Do tej pory odnotowano łącznie pięć przypadków jego wystąpienia na fermach norek i dwanaście u ludzi.

W reakcji na zakażenia nowym szczepem rząd Danii podjął decyzję o zaostrzeniu dotychczasowych restrykcji. W niektórych regionach na północy kraju, czyli obszarze, na którym znajduje się większość gospodarstw hodujących norki, zostaną wprowadzone ograniczenia przemieszczania się. W regionach tych zamknięte będą bary i restauracje.

Koronawirus w Danii. Rząd nakazuje wybicie wszystkich norek

Duńscy eksperci przeprowadzili specjalne testy, w wyniku których ustalili, że nowy szczep koronawirusa zmutował w tzw. białku wypustowym. Jest to obszar, w którym wirus atakuje i infekuje zdrowe komórki. Naukowcy ostrzegają, że jeśli norki nadal będą się zarażać, zagrożenie dla ludzi wzrośnie.

Koronawirus musi się przystosować, aby móc używać receptorów norek do wnikania do komórek, a więc zmodyfikuje białko kolca, aby umożliwić to efektywnie – wyjaśnił Ian Jones, profesor wirusologii z University of Reading, którego cytuje agencja Reutera.
Zobacz także: Zobacz też: Czy testy antygenowe są skuteczne? Diagnosta wyjaśnia

Głos zabrał też Tage Pedersen, prezes duńskiego związku futrzarskiego. Pedersen przyznał, że rozumie obawy rządu odnośnie mutacji wirusa na farmach norek. Jednocześnie ostrzegł, że decyzja o wybiciu nawet 17 milionów zwierząt oznacza katastrofę dla krajowego przemysłu futrzarskiego.

Oczywiście nie możemy stać się źródłem nowej pandemii. Nie znam profesjonalnych podstaw takiej oceny ryzyka, ale decyzja rządu jest katastrofą dla przemysłu i Danii – wyjaśnił.

Nie wszyscy przedstawiciele rządu zgadzają się z decyzją o wybiciu norek. Sceptyczni pozostają m.in. członkowie Liberalnej Partii Danii, którzy domagają się przedstawienia naukowych dowodów na rzecz tak drastycznego rozwiązania.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić