o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
mmc
|

Badanie na COVID-19 albo kwarantanna. Kontrowersyjne działania na Słowacji

53
Podziel się

Słowacki rząd wpadł na pomysł zrobienia testów na obecność koronawirusa każdej osobie powyżej 10. roku życia w kraju. Plan ambitny, ale nie brakuje sceptyków tego pomysłu.

Badanie na COVID-19 albo kwarantanna. Kontrowersyjne działania na Słowacji
Test wykonywany z wymazu z nosa. (YouTube)
bDplFgfF

Słowacki rząd postanowił podjąć drastyczne kroki w walce z epidemią. W planach jest przebadanie wszystkich Słowaków powyżej 10. roku życia w przeciągu najbliższych dwóch tygodni. Testy mają być wykonywane w całym kraju od świtu do nocy.

Nie ma alternatywy - albo masowe testy, albo ostra blokada - powiedział dla BBC minister obrony Jaro Nad.

Plan zakłada przebadanie prawie czterech piątych populacji przy użyciu szybkich testów antygenowych. Tego typu testy wykrywają obecność białek koronawirusa. Chociaż są one szybsze, są również mniej dokładne. Szacunkowy odsetek wyników fałszywie ujemnych na poziomie 30 proc.

bDplFgfH
To naprawdę fantastyczna liczba - jeśli weźmiesz pod uwagę, że identyfikujesz 70 proc. chorych lub zakażonych ludzi w całym kraju. Większość z nich będzie zdrowa po 10 dniach. Część z nich prawdopodobnie trafi do szpitala. Nie ma lepszej alternatywy, jeśli chcesz znaleźć tysiące ludzi, którzy są obecnie zarażeni, ale o tym nie wiedzą - mówi Nad w rozmowie z BBC.

Wyniki zostaną dostarczone w zaklejonej kopercie w ciągu 30 minut. W przypadku pozytywnego testu w kopercie zawarta jest informacja o tym, jakie podjąć dalej kroki. Część osób będzie poddana domowej izolacji, część w razie potrzeby trafi do szpitala.

bDplFgfN

Nie każdy Słowak chce poddać się badaniu. I nie musi, jeśli jednak nie przejdzie testu, musi odbyć 10-dniową kwarantannę, a jej złamanie grozi wysokimi grzywnami.

Projekt ma swoich sceptyków. Wśród nich jest prezydent Słowacji, Zuzana Caputova. Wzywa ona do ponownego przemyślenia planu działania. Przede wszystkim dlatego, że kraj nie ma tylu specjalistów, którzy zajęliby się testami. Plan przewiduje przebadanie czterech milionów Słowaków.

Plan ponownie rozważają również szefowie sił zbrojnych. Zauważyli, że nie ma wystarczającej liczby wyszkolonych pracowników służby zdrowia, aby go zrealizować. Jak poinformował minister obrony, jak dotąd zatrudniono tylko 70 proc. z 20 000 pracowników potrzebnych do wykonania wymazów z nosa.

bDplFgfO

Plan budzi zainteresowanie za granicą, w tym premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johsona. Peter Gajdoš, minister obrony powiedział dla BBC, że Johnson poprosił o podzielenie się szczegółami takiego planu działania.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Czy czeka nas druga Lombardia? Prof. Flisiak komentuje
bDplFggi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(53)
healer
miesiąc temu
Jaka wartość mają testy obarczone 30%-owym błędem?? Odpowiadam - ŻADNĄ...
Wołch
miesiąc temu
Kłamstwo powtarzane 100 razy staje się prawdą.
aaa
miesiąc temu
Jak mieli ministra zdrowia który nie panikował . to go zmienili na uległego i już biznes z testami i szczepionkami się kręci
bDplFggj
wwrt
miesiąc temu
Rok 2030 religia covid 27, kto nie wierzy i nie szczepi się nie może nic posiadać i kupić
Asdd
miesiąc temu
To masowe pobieranie DNA , a nie test. Uważajcie na to
Najnowsze komentarze (53)
Nr3
miesiąc temu
Chiny-1,393 miliarda ludzi. Dziś już dawno u nich po „pandemii”. Europa dostaje wścieku d**y z covidem, lockdowny, restrykcje, maseczki i dalej „nie mogą” poradzić sobie z „pandemią”. Nie widzicie jaki to wszystko absurd? Nie ma żadnej pandemii
nick
miesiąc temu
Słowacy robią powszechne testowanie,ponieważ nakupili na wiosnę 10 mln felernych testów. Zamknęli granice i włączyli ruletkę... .
#chcemytestów
miesiąc temu
#chcemytestów, w PL wciąż robi się wielokrotnie mniej testów niż w cywilizowanych krajach. Wzrost testowania oznacza wzrost zarażonych. Można być nosicielem i zarażać nie mają żadnych objawów! JEŚLI SIĘ ZGADZASZ SKOPIUJ I UDOSTĘPNIJ
malek
miesiąc temu
Jeżeli nawet testy byłyby w 100% pewne, a wszyscy zarażeni odbyliby kwarantannę, to co dalej? Społeczeństwo będzie tak samo nieodporne, jak było na początku marca, kiedy epidemia zaczęła się od pojedynczych przypadków. Co tym razem powstrzyma rozwój nowej fali zachorowań?
Aurelia
miesiąc temu
To ma sens, przyszło mi to do głowy już latem, wtedy miałoby to lepszy skutek
Tola3
miesiąc temu
Tu nie chodzi o wirusa. Wirus to przykrywka. Tu chodzi o zniewolenie ludzi i przyzwyczajenie do tego zniewolenia. Do tego wykańcza się ludzi z różnymi chorobami, którzy nie mogą dostać się do szpitali. A jak umrą obowiązkowo przypisuje im się cowida. Testowanie polega na pobieranie materiału, który później jest poddawany testom na korona. Ale kto zaręczy, że nie jest też później przeznaczany do badań DNA?. Czy ten materiał jest niszczony? Masowy pobór materiałów może budzić podejrzenia, że chodzi tu o badania DNA. Gdyby powiedzieli oficjalnie o tym to nikt by dobrowolnie nie chciał swojego DNA oddać. Do czego to ma im służyć? Trudno powiedzieć. Na pewno nie będzie to nic dobrego dla ludzi.
qwaza
miesiąc temu
Przede wszystkim dlatego, że kraj nie ma tylu specjalistów, którzy zajęliby się testami....Z tekstu wynika ,że nie potrzeba do tego żadnych specjalistów..Wymaz pobiera się samemu a potem to idzie ...albo na płytkę albo do maszynki zgodnie z instrukcją i już.
Lekarz
miesiąc temu
hehehe ja bym zaczął od dezynfekcji osieli pewnej mniejszości, jeśli wiecie o czym mówię
bDplFggb
Odp
miesiąc temu
To już nie ma nic wspólnego z żadna pandemią to czysty terror
UnasNieLepiej
miesiąc temu
Za nieposłuszeństwo więzienie, świetny przykład dla innych.U nas też wprowadzili przymusowe podanie leku Ustawa 1845 z 20 października 2020!!!!
tak!!!
miesiąc temu
Wolałabym iść na dziesieciodniową kwarantannę. Te testy to kłamstwo, a testowanie jest ponizające.
lusia
miesiąc temu
Co to da ??? Słowacja przebada wszystkich i co, zamknie granice ??? Transmisja wirusa jest przez przemieszczanie się ludzi. Tylko zamknięcie granic i kontrola wszystkich wjeżdżających i wyjeżdżających ma sens. Reszta to działania pozorne.
minus
miesiąc temu
Testy są niewiarygodne i nie chodzi o chorobę , tylko o to,żeby przyzwyczaić Słowaków do konieczności poddawania się procedurom medycznym pod grozbą utraty pracy i innych praw. Słowaccy pracodawcy już uzależniają zatrudnienie od wyniku testu. Nie chcą też zatrudniać nieprzetestowanych.
bil kil
miesiąc temu
Testy pcr mają jeszcze większy procent błędów.I nikt nie protestuje.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić