Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Koszmar na drodze. 10-latek w roli głównej

21

O gigantycznym szczęściu może mówić 10-latek, który jadąc hulajnogą elektryczną, zlekceważył czerwone światło na sygnalizatorze. Chłopak wjechał prosto pod koła samochodu. Zdarzenie wyglądało poważnie, ale skończyło się tylko na potłuczeniach.

Koszmar na drodze. 10-latek w roli głównej
10-latek wjechał wprost pod koła auta (Policja)

10-letni chłopak był uczestnikiem zdarzenia, do którego doszło 17 maja 2024 roku w Piasecznie na ulicy Głównej. Po skończonych lekcjach uczniowie szkoły podstawowej postanowili wrócić do domu: jeden na rowerze, a drugi na hulajnodze elektrycznej.

Pochłonięci rozmową, najpierw zlekceważyli czerwone światło na sygnalizatorze, a następnie 10-latek nagle wyjechał na drogę wprost pod koła prawidłowo jadącej hondy. Na całe szczęście chłopiec miał na głowie kask, a prędkość z jaką poruszał się pojazd nie była zbyt wielka. Nastolatek nie doznał więc poważnych obrażeń. Skoczyło się na potłuczeniach i chwili grozy, którą przeżyła nie tylko kierująca hondą, ale również chłopiec biorący udział w tym zdarzeniu - czytamy w komunikacie policyjnym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Brudziński apeluje do młodych. Ostrzega przed Tuskiem

Podczas rozmowy z policjantami nastolatek stwierdził, że widział czerwone światło. Dlaczego zatem kontynuował jazdę? Tego już nie potrafił wytłumaczyć.

Okazało się również, że 10-latek nie posiada karty rowerowej, a więc dokumentu uprawniającego go do poruszania się po drodze na hulajnodze elektrycznej. Sprawa trafi do sądu rodzinnego.

Jeździsz hulajnogą? Musisz o tym pamiętać

Policja przypomina, o czym muszą pamiętać ci, którzy przemieszczają się na hulajnogach elektrycznych:

  • dopuszczalna prędkość, z jaką możemy poruszać się na hulajnodze elektrycznej to - 20 km/h. Pamiętajmy jednak, że prędkość, z jaką się poruszamy zawsze należy dostosować do warunków panujących na drodze,
  • warto również wiedzieć, że osoby pomiędzy 10, a 18 rokiem życia muszą posiadać uprawnienia do kierowania hulajnogą elektryczną - kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1 bądź T,
  • zakaz korzystania z hulajnogi elektrycznej po drodze dotyczy dzieci DO 10 roku życia, wyjątek występuje w strefie zamieszkania, gdy dziecko znajduje się pod opieką osoby dorosłej,
  • jadąc hulajnogą elektryczną, należy korzystać z drogi dla rowerów bądź pasa ruchu dla rowerów. W przypadku ich braku korzystamy z jezdni - TYLKO, gdy ruch na niej odbywa się z dopuszczalną prędkością do 30 km/h.
  • gdy dopuszczalna prędkość pojazdów na jezdni jest większa niż 30 km/h, brakuje drogi dla rowerów bądź pasa ruchu dla rowerów - jeździmy po chodniku lub drodze dla pieszych. Oczywiście musimy pamiętać o tym, by ustąpić pierwszeństwa pieszym, a także dostosować swoją prędkość do ich prędkości.
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić