Wróć na
Aleksander Sławiński
|
aktualizacja

Koszmar pracowników. Facebook wyda 52 mln dol. na odszkodowania

14
Podziel się

Grupa byłych moderatorów Facebooka, pracujących w USA, dostanie łącznie 52 miliony dolarów odszkodowania za "pracę w trudnych warunkach" i krzywdy psychiczne łączące się z wykonywaniem zawodu. U wielu z nich stwierdzono zaburzenia związane z głęboką traumą.



Miejsce pracy moderatorów Facebooka w Austin w Teksasie.
Miejsce pracy moderatorów Facebooka w Austin w Teksasie. (Getty Images)
bCODUHgB

Władze Facebooka zgodziły się zapłacić łącznie 52 miliony dolarów swoim byłym moderatorom, których firma miała narazić na utratę zdrowia psychicznego z powodu zadań, wykonywanych w czasie pracy. Były one związane z usuwaniem treści łamiących regulamin strony.

O sprawie informuje portal "The Verge". Ugoda została podpisana w kalifornijskim sądzie między społecznościowym gigantem, a grupą ponad 11 tysięcy moderatorów, zatrudnionych przez zewnętrzną firmę i pracujących dla portalu od 2015 roku. W 2018 roku wspólnie pozwali Facebooka za stworzenie niebezpiecznych dla zdrowia warunków pracy.

bCODUHgD

Zespół stresu pourazowego

U wielu z nich, jak się okazuje, rozwinął się zespół stresu pourazowego, zwany też z angielska PTSD. Jest to zaburzenie występujące u osób doświadczających głębokich traum i przeżyć przekraczających zdolność psychiki do radzenia sobie z nimi.

Problem ten występuje m.in. u weteranów wojennych, ofiar tortur, gwałtów czy tragicznych wypadków. Często jego objawem jest rozwój zaburzeń lękowych (np. ofiary wypadków samochodowych boją się wsiadać do samochodów), unikanie pewnych miejsc i sytuacji, problemy z koncentracją, snem i powracające w nieoczekiwanych momentach bolesne wspomnienia.

W przypadku moderatorów Facebooka czynnikiem, który doprowadził do silnych szkód osobistych była konieczność przeglądania i usuwania ekstremalnie zaburzających regulamin materiałów wrzucanych przez użytkowników. Były to m.in. sceny gwałtów, morderstw czy tortur (na ludziach oraz zwierzętach), które pracownicy musieli nieraz oglądać przez kilka godzin dziennie.

bCODUHgJ

Treści niezgodne z polityką portalu są sprawdzane przez sztuczną inteligencję oraz ludzi. O ile jednak obecne algorytmy Facebooka są w stanie wykrywać nawet 90 procent komentarzy zawierających "mowę nienawiści", to w przypadku zdjęć i filmów często potrzebna jest opinia człowieka. Podobnie jest, gdy treści opierają się na grach słów, memach, czy odniesieniach do kultury. Długie obcowanie z "hejtem" - nawet jeśli nie jest on wobec nas skierowany - również może zostawić ślady na psychice.

Obecnie świadomość tego, z czym wiąże się długotrwałe oglądanie przerażających (i budzących obrzydzenie) materiałów jest dużo większa niż jeszcze kilka lat temu. Jak donosi BBC, w styczniu firma Accenture, wykonująca dla YouTube usługi sprawdzania treści, zaczęła informować potencjalnych pracowników o stresujących warunkach pracy i wymaga od kandydatów oświadczenia, że rozumieją z czym może wiązać się jej wykonywanie.

Będziemy zapewniać naszym moderatorom wsparcie w trudnych dla nich momentach - stwierdził rzecznik Facebooka, dodając, że firma pracuje nad narzędziami, które pozwolą złagodzić traumę związaną z długotrwałym oglądaniem zaburzających scen. Przyznał jednak, że w dobie koronawirusa, gdy moderatorzy pracują zdalnie, zapewnienie im opieki jest znacznie trudniejsze.

Okazuje się więc, że praca moderatora portali społecznościowych może również zostać zaliczona do zawodów podwyższonego ryzyka. Tak jak praca górnika, strażaka czy policjanta.

bCODUHgK

Zobacz także: Nikt nie słyszał jej krzyku. Wstrząsająca historia z Wielkiej Brytanii. Kobieta cierpi na PTSD

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bCODUHhe
KOMENTARZE
(14)
Lord Vader
3 miesiące temu
Zlikwidować szajsbook i po kłopocie.
jane
3 miesiące temu
Drastyczna i długotrwała przemoc domowa, w tym psychiczne znęcanie się nad kobietą, jak ciągłe groźby pozbawienia zdrowia i życia, też mogą spowodować wystąpienie takiego urazu psychicznego, po doświadczonej traumie, gdy sprawcy przemocy są silniejsi i mają przewagę ekonomiczną oraz czuli się całkowicie bezkarni. Takim hejtem i bezpośrednim stalkingiem byłam atakowana przez wiele lat, w domu i nikt nie chciał mi uwierzyć, a gdy byłam zdenerwowana i roztrzęsiona, to robiono ze mnie ''chorą psychicznie'' i nie miałam dokąd wyprowadzić się. W Polsce, przed 12 laty ludzie nie wiedzieli o skutkach przemocy domowej i metodach sprawców przemocy, więc z takich kobiet, tzw. system prawa i zdrowia robił ''chore psychicznie'', a po takim psychicznym wyniszczaniu zostawała trauma i uraz psychiczny, którego nie znali zarówno lekarze rodzinni, jak też prawnicy, w tym nawet prokuratorzy i policjanci. Przemoc domowa z takim skierowanym przeciwko mnie hejtem, doprowadziła do targnięcia się na życie, a wtedy sprawcy przemocy mają dodatkową możliwość, aby zniszczyć życie kobiety, uznanej za ''chorą psychicznie, a którą wpędzili w taki stan zastraszenia, np. jako skutków ciągłego krzyku - jak w fali wojskowej - z wyzwiskami, poniżaniem i zastraszaniem, ale także z przemocą seksualną, także słowną, że bez skutecznej pomocy, nie było dobrego wyjścia z opresji. Przez wiele lat byłam celem bezpośredniego ataku, w tym także werbalnego, ale z realnymi groźbami - i jako bezbronna kobieta, nie chciałam dalej tego doświadczać, aż pojawiły się myśli samobójcze. Wychodzenie z takiego urazu psychicznego trwa bardzo długo, ale jak napisano, po takiej traumie zostaje jakiś ślad w psychice, gdyż nie da się tego całkowicie zapomnieć, choć czas działa na korzyść.
Pętla
3 miesiące temu
zobacz co napisałeś , teraz operator O2 musi czytać co napisałeś , kasować bo napisałeś brzydkie słowo i potem dostanie stresu, będzie chory , musi iść do lekarza na badania psychiatryczne. Koszty bez końca dla ZUSu, potem zwiekszenie podatków, zapłacić psychiatre i to tylko dlatego że napisałeś brzydkie słowo kasowacz O2 będzie mial traume.
bCODUHhf
666
3 miesiące temu
biedacy umysłowi maja pejsbooka i niedowartosciowane lale co musza znajomych pseudo nałapac ... a jak trzeba przeciekajacy kran naprawic to niestety pejsbook tego nie zrobi
rrr
3 miesiące temu
Niecałe 5 tysi na głowę
Najnowsze komentarze (14)
Robert
3 miesiące temu
Jak ja lubię te słowa rasizm mowa nienawiści ksenofobia . A gdy moja żona mówi że jestem rasistą to mi się humor poprawia . Powyższe stwierdzenia mające na celu pogorszenie obszaru komfortu działają zupełnie odwrotnie , wiem wtedy że to co mówię jest wystarczająco dosadne i trafia w punkt . Ach zapomniałem o hejcie to takie nowomodne określenie ale też gdy pada pod moim adresem to napędza mnie dodatkowo .
Bicz Boży
3 miesiące temu
Niezły sposób na wyrwanie kasy. U nas w Polsce, gdyby ktoś zażądał odszkodowania za to samo, to w sądzie pewnie sędzia by umarł ze śmiechu.
Armitage
3 miesiące temu
Maszyniści też lekkiej pracy nie mają. Podobno bardzo rzadko się zdarza, żeby maszynista ani razu nie trafił na żadnego samobojce. A widoki potrafią być koszmarne. Jak w mediach piszą, że pociąg potrącił człowieka, to tak nie brzmi. Ale w rzeczywistości na torach jest potem horror.
dfsdf
3 miesiące temu
u nas krystyny z gazowni wymieniaja sie takim syfem na biezaco i to ponoc "zycie". Problemem jest zwierzecenie ludzi ktorzy wytwarzaja popyt na to
wolwo
3 miesiące temu
hahhahahahahahaha gnojki po 15 lat dostali miliony za to ze tatuski i mamuski za nich moderowali strony zenada
nlm
3 miesiące temu
Red pilling drony z pejsbuka. Trauma drona. TOP KEK!
Lila
3 miesiące temu
Nie zazdroszczę im tej pracy...
666
3 miesiące temu
biedacy umysłowi maja pejsbooka i niedowartosciowane lale co musza znajomych pseudo nałapac ... a jak trzeba przeciekajacy kran naprawic to niestety pejsbook tego nie zrobi
bCODUHgX
Pętla
3 miesiące temu
zobacz co napisałeś , teraz operator O2 musi czytać co napisałeś , kasować bo napisałeś brzydkie słowo i potem dostanie stresu, będzie chory , musi iść do lekarza na badania psychiatryczne. Koszty bez końca dla ZUSu, potem zwiekszenie podatków, zapłacić psychiatre i to tylko dlatego że napisałeś brzydkie słowo kasowacz O2 będzie mial traume.
jane
3 miesiące temu
Drastyczna i długotrwała przemoc domowa, w tym psychiczne znęcanie się nad kobietą, jak ciągłe groźby pozbawienia zdrowia i życia, też mogą spowodować wystąpienie takiego urazu psychicznego, po doświadczonej traumie, gdy sprawcy przemocy są silniejsi i mają przewagę ekonomiczną oraz czuli się całkowicie bezkarni. Takim hejtem i bezpośrednim stalkingiem byłam atakowana przez wiele lat, w domu i nikt nie chciał mi uwierzyć, a gdy byłam zdenerwowana i roztrzęsiona, to robiono ze mnie ''chorą psychicznie'' i nie miałam dokąd wyprowadzić się. W Polsce, przed 12 laty ludzie nie wiedzieli o skutkach przemocy domowej i metodach sprawców przemocy, więc z takich kobiet, tzw. system prawa i zdrowia robił ''chore psychicznie'', a po takim psychicznym wyniszczaniu zostawała trauma i uraz psychiczny, którego nie znali zarówno lekarze rodzinni, jak też prawnicy, w tym nawet prokuratorzy i policjanci. Przemoc domowa z takim skierowanym przeciwko mnie hejtem, doprowadziła do targnięcia się na życie, a wtedy sprawcy przemocy mają dodatkową możliwość, aby zniszczyć życie kobiety, uznanej za ''chorą psychicznie, a którą wpędzili w taki stan zastraszenia, np. jako skutków ciągłego krzyku - jak w fali wojskowej - z wyzwiskami, poniżaniem i zastraszaniem, ale także z przemocą seksualną, także słowną, że bez skutecznej pomocy, nie było dobrego wyjścia z opresji. Przez wiele lat byłam celem bezpośredniego ataku, w tym także werbalnego, ale z realnymi groźbami - i jako bezbronna kobieta, nie chciałam dalej tego doświadczać, aż pojawiły się myśli samobójcze. Wychodzenie z takiego urazu psychicznego trwa bardzo długo, ale jak napisano, po takiej traumie zostaje jakiś ślad w psychice, gdyż nie da się tego całkowicie zapomnieć, choć czas działa na korzyść.
Lord Vader
3 miesiące temu
Zlikwidować szajsbook i po kłopocie.
Koteczek
3 miesiące temu
Oby drewniak nie ujawnił swoich:)
jggg
3 miesiące temu
Niezły wymysł
rrr
3 miesiące temu
Niecałe 5 tysi na głowę
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić