Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Koszt mszy świętej? Ksiądz jasno stawia sprawę

216

W Polsce coraz więcej duchownych sięga po media społecznościowe, aby utrzymywać kontakt i wymieniać się myślami z wiernymi. Jednym z nich jest Daniel Wachowiak, który regularnie korzysta z platform X oraz YouTube. Jakiś czas temu poruszył kwestie finansowe dotyczące Kościoła, które interesują wielu wiernych.

Koszt mszy świętej? Ksiądz jasno stawia sprawę
Ksiądz Daniel Wachowiak tłumaczy, ile kosztuje msza święta (YouTube)

Aktywność duchownych w sieci przestaje być wyjątkiem, a staje się normą. Faktycznie, coraz większa liczba księży używa mediów społecznościowych, kierując swe komunikaty do wiernych. Wielu księży udziela się zwłaszcza na platformie TikTok. Biskupi przypomnieli niedawno, że wypowiedzi duchownych, osób konsekrowanych i członków stowarzyszeń życia apostolskiego powinny zawsze być zgodne z nauką Chrystusa.

Daniel Wachowiak, prężnie działający w internecie, często dzieli się swoimi przemyśleniami dotyczącymi posługi i transformacji, które mają miejsce w Kościele. Zajął się także kwestią kosztu mszy świętej. Co na ten temat uważa popularny duchowny?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polacy o dawaniu na tacę w kościele
Wiele osób zostawia ofiary, za które zawsze dziękuję i tym samym wypełniają swój obowiązek. Jeżeli jesteś członkiem Kościoła, to utrzymujesz swoją wspólnotę parafialną - wyjaśnia duchowny.

"Co łaska" nie zawsze się sprawdza

Kwestie finansowe w Kościele budzą zainteresowanie Polaków. Regularnie pojawiają się chociażby wątpliwości co do wysokości cen za udzielenie różnorodnych sakramentów. Wachowiak zauważa, że w Polsce powszechnie stosowana jest zasada "co łaska", która według niego pozostawia wiele do życzenia.

Ile kosztuje msza? Ona jest bezcenna. Nigdy nie jestem w stanie za nią zapłacić. To nie jest tak, że krew Pana Jezusa coś kosztuje. Pan dał siebie za darmo i gdybym miał za to zapłacić, to nigdy bym się nie wypłacił. W Polsce jest system "co łaska", który nie do końca mi się podoba - mówi Wachowiak.

W Polsce jak w Stanach Zjednoczonych? Ksiądz byłby "za"

Ksiądz Wachowiak zauważa również, że w licznych diecezjach amerykańskich istnieje z góry ustalony koszt za zamówienia intencji mszalnych. Duchowny twierdzi, że jest to sensowne rozwiązanie.

Moim zdaniem jest to bardziej klarowne. Jeśli chcesz dać więcej, to możesz to zrobić, ale jest z góry ustalona cena i nie ma tutaj żadnych kontrowersji. Wtedy jeśli zamawiam mszę za osobę zmarłą, to widzę mój trud i zmęczenie - dodaje duszpasterz.

Parafie w Polsce stosują różnorodne zasady, jeśli chodzi o opłaty za posługę kościelną. Choć znakomita większość decyduje się na przyjmowanie datków "co łaska", wiele wspólnot posiada z góry ustalony cennik za sakramenty czy odprawienie mszy świętej.

Autor: ACG
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
"Patrz, spadła". Przerażająca śmierć Polki w Kolumbii
Lewis Hamilton z własną figurką. Tak uczcili kibice jego angaż w Ferrari
Tragiczny wypadek w kopalni. Zmarł jeden z górników
Wzruszająca studniówka w Olkuszu. Ten gest przejdzie do historii
Aryna Sabalenka w finale Australian Open. Zagra z Igą Świątek?
Niemieckie baterie Patriot będą ochraniać hub logistyczny w Rzeszowie
Polscy badacze mają centrum logistyczne na Arktyce. "70 lat doświadczeń"
Ksiądz z Dąbrowy Górniczej przeniesiony do stanu świeckiego
Ścieżka do toalety za 650 tys. zł. Taki widok w Warszawie
Był szefem restauracji fast food. Otrzymał nominację od Trumpa
Trzaskowski mówi językiem Konfederacji? Ostre komentarze polityków
Spadek wydatków NFZ za granicą. "Zasługa zmian w polskim systemie"
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić