Jacek Dyrdak| 

Laboratorium w Wuhan zaatakowane. Hakerzy chcą poznać "prawdę"

211

Laboratorium w mieście Wuhan, w którym stwierdzono pod koniec 2019 r. pierwsze przypadki koronawirusa SARS-CoV-2, zostało zaatakowane przez hakerów. Cyberprzestępcy chcą poznać "prawdę" na temat pochodzenia koronawirusa.

Wuhan w dniu otwarcia. Od 8 kwietnia mieszkańcy znowu mogą opuszczać miasto.
Wuhan w dniu otwarcia. Od 8 kwietnia mieszkańcy znowu mogą opuszczać miasto. (Getty Images)

Laboratorium w Wuhan zaatakowane. Hakerzy wykradli adresy e-mail, a także dane logowania pracowników Wuhańskiego Instytutu Wirusologii. Niektórzy twierdzą, że koronawirus wyciekł stamtąd lub nawet został tam stworzony. Instytut stanowczo temu zaprzecza.

Hakerzy zaatakowali też WHO. Wykradziono też dane Centrów Kontroli i Prewencji Chorób – rządowej agencji USA, a także Fundacji Billa i Melindy Gatesów. Łącznie wykradziono ok. 25 tys. haseł – poinformował "Washington Post".

Zobacz też: Koronawirus. Ekspertka: o zagrożeniu wiedzieliśmy od lat, ale i tak się nie przygotowaliśmy

Nie wiadomo, kto stoi za atakiem. Podejrzenia padają na prawicowe grupy, które wierzą, że koronawirus wydostał się z laboratorium w Wuhan.

Laboratorium w Wuhan wszystkiemu zaprzecza

We wtorek agencja Reutera przekazała oświadczenie, które otrzymała od Wuhańskiego Instytut Wirusologii. Instytut stwierdził, że teorie o tym, że wirus się stamtąd wydostał, zostały "wyczarowane z niczego".

Koronawirus nie mógł zostać zaprojektowany. Instytut w Wuhan podkreślił, że nawet gdyby z jakiegoś powodu chciał skonstruować koronawirusa SARS-CoV-2, to nie dysponuje możliwościami technologicznymi, które by mu to umożliwiły. Zapewnił też, że koronawirusa nikt nie "wyniósł" z laboratorium – ani celowo, ani przez przypadek.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić