aktualizacja 

Lany poniedziałek. Za oblewanie wodą grozi nie tylko mandat

14

Jedną z tradycji, które towarzyszą obchodom Wielkanocy w Polsce, jest lany poniedziałek. Do jej największych miłośników należą najmłodsi. Warto jednak pamiętać, że niektóre zachowania mogą nieść za sobą konsekwencje. Mandat wcale nie będzie najgorszą z nich.

Lany poniedziałek. Za oblewanie wodą grozi nie tylko mandat
Oblałeś wodą obcą osobę, a ona zgłosiła zdarzenie na policję? Uważaj, może skończyć się nie tylko na mandacie (Getty Images, Elva Etienne)

Oblewanie się nawzajem wodą tradycyjnie ma miejsce w poniedziałek po Niedzieli Wielkanocnej. Na rynku istnieje bogaty wybór asortymentu, wyprodukowanego z myślą o tym dniu – m.in. plastikowych jajek wielkanocnych czy zabawkowych pistoletów. Niektórzy sięgają po "tradycyjne" wiadra.

Lany poniedziałek – kary za oblewanie wodą

Zanim najmłodsi wyruszą na "polowanie" celem oblania innych osób wodą, warto uczulić ich, że w niektórych przypadkach takie zachowanie może skończyć się problemami z prawem. Jeśli zabawa wymyka się spod kontroli, nierzadko dochodzi nawet do nałożenia na sprawcę aresztu, ograniczenia wolności czy grzywny w wysokości do 5 tys. złotych!

Osoba, która kultywując tradycję oblewa wodą inną osobę w lany poniedziałek, może swoim zachowaniem wyczerpać np. znamiona wykroczenia z art. 51, polegającego w tym przypadku na zakłóceniu spokoju i porządku publicznego, za które może grozić m.in. kara grzywny wymierzona w drodze postępowania mandatowego w wysokości do 500 zł – wyjaśnił funkcjonariusz policji w rozmowie z portalem "Fakt".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz też: Pistolety na wodę - sprawdzamy, który najlepszy

Jeśli dojdzie do zakwalifikowania danego czynu jako przestępstwa z art. 217, czyli naruszenia nietykalności cielesnej, sprawa może skończyć się nawet karą rocznego pozbawienia wolności.

Dodatkowo gdyby w wyniku oblania wodą doszło do uszkodzenia np. telefonu komórkowego czy innego mienia, zostaniemy zobowiązani do pokrycia kosztów.

W skrajnych przypadkach omawiane zachowanie może zostać zakwalifikowane jako przestępstwo określone w art. 217 polegające na naruszeniu nietykalności cielesnej — zwrócił uwagę policjant (Fakt).
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić