o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
ESO
|

Lasy Państwowe przestrzegają. Konsekwencje mogą być tragiczne

33
Podziel się

Lasy Państwowe na facebookowym profilu przestrzegają, by zachować czujność w przypadku znalezienia w lesie samotnego młodego liska lub innego bezbronnego dzikiego maleństwa. Konsekwencje mogą być tragiczne.

Lasy Państwowe przestrzegają. Konsekwencje mogą być tragiczne
Niedoliski czyli małe liski, wyglądają już z nory. (Lasy Państwowe, Facebook)
bEarjCrp

Kilka dni temu do Leśnego Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Nadleśnictwa Piotrków (woj. łódzkie) trafiły dwa liski. Jak podaje nadleśnictwo mama niedolisków przeniosła cześć rodzeństwa z opuszczonego gospodarstwa, po te dwa już nie wróciła. Młode czekały na pomoc. O porzuconych futrzakach poinformowano leśników z Ośrodka.

W tej chwili liski są bezpieczne, zostały zbadane przez lekarza i najadły się w końcu do syta. Miały dużo szczęścia, że zostały zauważone przez ludzi. W innym przypadku czekałaby je powolna śmierć głodowa - czytamy na profilu Nadleśnictwa Piotrków.
bEarjCrr

Lasy Państwowe przestrzegają jednak, by zachować czujność i chwilę się zastanowić zanim zechcemy uratować przypadkowo znaleziono zwierzątko w lesie. Kwiecień i maj to miesiące, kiedy w lasach najczęściej można spotkać młode niedoliski, pasiaki i inne "leśne dzieci".

Należy pamiętać, że te maluszki mają swoje mamy, które mogą obserwować nas z ukrycia, a kiedy wyczują niebezpieczeństwo z pewnością będą bronić swojego potomstwa - dla osoby, która znalazłaby się zbyt blisko może to się skończyć tragicznie.

Musimy więc być czujni, ale nie ratujmy na siłę. Jeśli macie wątpliwości, skontaktujcie się ze specjalistami - apelują Lasy Państwowe.
bEarjCrx

Co zrobić, gdy spotkać samotne młode w lesie?

Kiedy spotkasz samotne młode zwierzątko, nie bierz go od razu na ręce. Jeżeli zauważysz, że młode błąkają się bez matki powiadom o tym specjalistów- najczęściej są nimi lokalni leśnicy, weterynarze albo pracownicy specjalnych ośrodków.

Zanim, w odruchu serca będziesz chciał wziąć na ręce bezbronnego malucha, chwilę się zastanów. Oceń czy zwierzę jest poturbowane czy poranione. Jeśli nie, to zostaw je tam gdzie jest. Zachowaj tez szczególną ostrożność jeśli natkniesz się na młode dziki. Tym maluchom zawsze towarzyszy matka, która z pewnością będzie bronić swojego potomstwa - dla osoby która znalazłaby się zbyt blisko może to się skończyć tragicznie. Jeśli jednak nie ma jej obok nich, to znaczy, że zwierzęta zostały osierocone i bezwzględnie należy im pomóc - informują Lasy Państwowe.
bEarjCry
Zobacz także: Jeż utknął w ogrodzeniu. Błyskawiczna reakcja 12-latki
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEarjCrS
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(33)
jjj
2 tyg. temu
Do idiotów w lasach należałoby strzelać z twardej amunicji. Bo są niereformowalni a czytaj ze zrozumieniem też nie umiejo.
jaa
2 tyg. temu
co to za zdanie cyt:"Co zrobić, gdy spotkać samotne młode w lesie?" Polska język trudny język Kali to wiedzieć ale autor nie wiedzieć
pppppp
2 tyg. temu
wycinacie leśnicy lasy na potęgę a zwierzyna nie ma gdzie się przed wami schronić
bEarjCrT
Do Lasów Pańs...
2 tyg. temu
Takie matki należy pozbawić praw rodzicielskich!
fakt
2 tyg. temu
Można też znaleźć szczeniaki których matke zastrzelił tak zwany myśliwy !!
fakt
2 tyg. temu
Można też znaleźć szczeniaki których matke zastrzelił tak zwany myśliwy !!
fufu
2 tyg. temu
A obywatele apelujom z przestaniem wycinek rabunkowuch ,i liski nie bendom sie gubily
Andrzeisko
2 tyg. temu
I tutaj istnieje dziwna poprawność polityczna usuwająca nieodpowiadające im komentarze, ale czy to uratuje młode zwierzątka i przyczyni się do zwiększenia popularności portalu, myślę że wątpię.
Samkosz
2 tyg. temu
Smaczne są? Ktoś wie?
Robert
2 tyg. temu
Zadzwonic po specjaliste? Sa takowi?
Yebievdenko
2 tyg. temu
Co to jest,wamać, "niedolisek", jakiś nowotwór?
dr Student
2 tyg. temu
A ja apeluję do pokolenia Bambi ! Zwierzęta, to nie zabawki, na urodziny i od święta, choć tak samo porównywane w animowanych filmach, do ludzi, do ich wad i zalet, nie mają z głupotą ludzką nic wspólnego, oprócz istnienia na tym padole.
kuba
2 tyg. temu
Ja u mojej dziuni grzebiąc jej w gaciach natrafiłem na młodego bobra. Miłe zwierzątko
bEarjCrL
Zybi
2 tyg. temu
Pis wycina lasy. bezprawie na całego
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić