Karolina Sobocińska
Karolina Sobocińska| 
aktualizacja 

Masz taki zawód? Lepiej zmień. O pracę w Polsce będzie ci coraz trudniej

230

Na brak ofert pracy w Polsce raczej nie można narzekać. Tak przynajmniej wynika ze statystyk. Okazuje się jednak, że niektóre zawody odchodzą już coraz bardziej "do lamusa", a na przestrzeni lat mogą zupełnie zniknąć z rynku pracy. Lepiej więc już teraz zacząć myśleć o przekwalifikowaniu się.

Masz taki zawód? Lepiej zmień. O pracę w Polsce będzie ci coraz trudniej
Rolnik, zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

Uniwersytet Oxfordzki przeprowadził ostatnio badania dotyczące wykonywanych zawodów. Wyniki zszokowały wszystkich. Ich zdaniem m.in. w Wielkiej Brytanii do 2030 roku, 10 mln osób będzie musiało zmienić branżę, przekwalifikować się bądź zostanie bezrobotna.

Okazało się bowiem, że nawet połowa istniejących dziś zawodów może zniknąć z rynku pracy. Powodem takiego stanu rzeczy ma być automatyzacja.

Te zawody są zagrożone

A o jakich zawodach mowa? Sprawa dotyczy m.in. agentów turystycznych. Kiedyś się sprawdzał, ale dziś coraz mniejsza ilość ludzi korzysta z usług biur podróży. Znacznie łatwiej (i taniej!) jest bowiem kupić bilety lotnicze i zorganizować sobie nocleg. na własną rękę.

O posadę mogą zacząć bać się również stewardessy. Wszystko dlatego, że zasady bezpieczeństwa są już pokazywane na ekranach.

Rolnicy również nie powinni obecnie próżnować. Zdaniem naukowców postęp technologiczny i nowe sposoby uprawy roślin przy mniejszym zapotrzebowaniu na siłę roboczą sprawi, że i ten zawód "wyginie". Sprawa wygląda tak samo w przypadku maszynistów kolejowych. Pociągi będą bowiem jeździły "na automacie".

Nowe technologie zagrażają też doradcom klienta, m.in. w bankach. Eksperci szacują, że w ciągu kilku lat zatrudnienie w bankach może spaść nawet o 30 proc. Podobnie jest z telemarketerami, których mają zastąpić roboty.

Zniknie też zatrudnienie w hotelach. Chodzi konkretnie o recepcje w tych miejscach. Większość osób i tak dokonuje już rezerwacji internetowo.

Postępująca cyfryzacja i dostęp do wszystkiego w internecie może również sprawić, że i bibliotekarze nie będą mieli co robić. W sklepach z kolei już teraz są kasy automatyczne, więc o zawód mogą bać się również kasjerzy.

Zgadzacie się z tymi wnioskami? A może są one kompletnie niesłuszne?

Karolina Sobocińska, dziennikarka o2.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić