Leśne czyścioszki! Pokazał, jak borsuki szykują się do zimowego snu

8

Leśny Kawaler na swoim profilu pokazał, jak borsuk porządkuje swoją norę przed zapadnięciem w sen zimowy. Zwierzak zgrabił nawet liście! Co ciekawe - na sprawdzenie czystości wybrała się...mysz!

Leśne czyścioszki! Pokazał, jak borsuki szykują się do zimowego snu
Borsuki są skłonne udać się na spoczynek tylko, jeśli w ich norach panuje wystarczająca czystość (YouTube)

Borsuki, jak tylko temperatura będzie się utrzymywać na wysokości przynajmniej pięciu stopni poniżej zera, zapadną w sen zimowy. Nie będzie to jednak hibernacja, jak u świstaków czy jeży. Borsuczy sen przybiera formę odrętwienia, podobnie jak to jest w przypadku niedźwiedzi. Wówczas temperatura ciała tych ssaków obniża się o 2-4 stopnie. Zwierzęta te nie wychodzą ze swoich norek przez około 100 dni w roku. To wystarcza, żeby dbały o nie z największą starannością. Widać to doskonale na filmie, udostępnionym przez "Leśnego Kawalera" czyli Dawida Popończyka.

Borsuki to takie zwierzęta, które zawsze koło nory mają porządek, zawsze wszystko jest zapięte na ostatni guzik. Na nagraniu widać, że pracowity dzień borsuki zwieńczają wzajemnym iskaniem się - relacjonuje autor nagrania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Biała łania na wyciągnięcie ręki. Bliskie spotkanie z rzadkim okazem

Dawid Popończyk dodaje, że nory borsuków i lisów zawsze można odróżnić na podstawie właśnie samej czystości, jaka panuje dookoła.

Wielu ludzi mogłoby brać z nich przykład, że robią takie porządki i dbają tak o czystość, a do tego potrafią dbać o higienę - żartował Dawid Popończyk.

Okazało się, że borsuki mają nieplanowanego współlokatora. Fotopułapka zarejestrowała leśną myszkę, która jak tylko właścicieli nory nie było, zbierała sobie w jej pobliżu zapasy.

Wyjątkowe twierdze

O tym, dlaczego dla borsuków są tak ważne ich nory, możemy się przekonać, jak tylko przeczytamy o tych niesamowitych leśnych "nieruchomościach". Norę na początku stanowi korytarz, główne wejście oraz "wyjście awaryjne". To jednak nie jest koniec. Rok rocznie borsuki rozbudowują swoje labirynty do gigantycznych rozmiarów. Nic dziwnego, ponieważ nory są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jak informują Lasy Państwowe - najstarsze nory borsucze w Europie liczą ponad 100 lat!

Zobacz także: Borsuki rozpoczęły jesienne porządki przy norze. Czystość sprawdziła mysz !

O tym, jak czystym zwierzęciem jest borsuk, można się przekonać, obserwując nie tylko wejście do jego nory, ale też samo jej wnętrze. Ssaki te w swoich norach przygotowują nawet specjalne pomieszczenia, pełniące funkcję "łazienki", w której się załatwiają.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić