Leśnicy pokazali zdjęcia. "Lepiej nie przebywać pod drzewami"
Nadleśnictwo Lubliniec opublikowało post, w którym informuje o zagrożeniu, jakie mogą stanowić dla człowieka gąsienice kuprówki rudnicy. - Dla człowieka niebezpieczne są włoski pokrywające ciało gąsienicy i odwłok owadów dorosłych. Mają one silne działanie alergiczne powodujące obrzęki i podrażnienia skóry - podają leśnicy.
Coraz lepsza pogoda w ostatnich tygodniach sprawia, że wielu Polaków wybiera się na spacery po lasach. Trzeba jednak być bardzo uważnym, bowiem niekiedy może tam na nas czyhać niebezpieczeństwo.
Nadleśnictwo Lubliniec informuje, że w ostatnim czasie pojawiły się gąsienice stanowiące potencjalne zagrożenie dla człowieka. Gąsienice kuprówki rudnicy żerują na liściach drzew i krzewów liściastych, najczęściej na dębach i na drzewach owocowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tłumy ruszyły po kebaby Podolskiego. Byliśmy na otwarciu
Leśnicy ostrzegają przed gąsienicami. Możliwe obrzęki i podrażnienia
Wspomniane gąsienice częściej wybierają miejsca nasłonecznione, aleje drzew, pojedyncze drzewa przy drogach, w ogrodach lub drzewa na skraju drzewostanu, zatem częściej spotkamy ja na leśnych obrzeżach niż w centrum lasu.
Jak podają leśnicy z Lublińca, obecność kuprówki rudnicy istotnego znaczenia nabiera tylko podczas gradacji (masowego i niekontrolowanego rozmnażania się przyp. red.), kiedy to masowe wiosenne żerowanie gąsienic może prowadzić do całkowitego zniszczenia ulistnienia opanowanych drzew. - O gradacji w niektórych miejscowościach powiatu lublinieckiego i oleskiego możemy mówić już od 3 lat - przyznają leśnicy. Ostrzegają jednocześnie, że gąsienice mogą wywołać u ludzi przykre dolegliwości.
Dla człowieka niebezpieczne są włoski pokrywające ciało gąsienicy i odwłok owadów dorosłych. Mają one silne działanie alergiczne powodujące obrzęki i podrażnienia skóry wrażliwych osób (objawy podobne do wysypki, swędzenie w miejscu kontaktu włosków z ciałem człowieka). Lepiej więc nie dotykać tych owadów. Wiosną, w słoneczne i ciepłe dni lepiej nie przebywać pod drzewami zaatakowanymi przez tego owada - informuje Nadleśnictwo Lubliniec.
Jak usunąć gąsienice z ogrodu?
Leśnicy dodają, że z początkiem czerwca gąsienice przepoczwarzą się w postać dorosłego motyla. Jesienią sporządzają z wierzchołkowych liści pędu i przędzy gniazda, w których zimują. Oprzędy są dobrze widoczne na gałęziach drzew po opadnięciu liści. W jednym oprzędzie może znajdować się od kilkudziesięciu nawet do 300 gąsienic.
O ile na drzewach nikt nie będzie walczył z gąsienicami, o tyle problem może się pojawić, gdy wejdą na teren naszego ogrodu. Leśnicy radzą - skuteczną metodą walki jest przycinanie gałęzi z oprzędami i ich utylizacja.