aktualizacja 

Leśnik Piotr znalazł to pośród drzew. Chwycił za telefon

62

Kolejna porcja informacji dla wszystkich miłośników przyrody. Nadleśnictwo Nawojowa (Lasy Państwowe) opublikowało na swoim koncie na Facebooku ciekawe zdjęcie z lasu. Na fotografii - wykonanej przez leśnika Piotra - widać... zrzucone, okazałe poroże jelenia. Każdy na jego miejscu chwyciłby za telefon!

Leśnik Piotr znalazł to pośród drzew. Chwycił za telefon
Byki jelenia zrzucają już poroże. To ten czas. (Facebook)

Spacerując teraz po lesie warto uważnie patrzeć pod nogi. Można bowiem natrafić tutaj na ciekawe, naturalne znaleziska. Do takich "skarbów" zaliczamy m.in. tzw. zrzuty, czyli zgubione jelenie poroża. Przypomnijmy. Zwierzęta te wymieniają swój oręż każdego roku.

"Okres od marca do połowy kwietnia to czas, kiedy samce, czyli byki jelenia zrzucają swoje poroże" - napisali w poście pracownicy Nadleśnictwa Nawojowa. Do informacji dołączyli też fotografię wykonaną przez leśnika Piotra.

Podczas pracy w terenie można spotkać różne ciekawostki i niewątpliwie do takich należy znalezienie okazałego jeleniego oręża - dodali.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zaskroniec próbuje połknąć ropuchę. Niecodzienne nagranie Lasów Państwowych

Leśnik trafił na poroże jelenia. Nadleśnictwo Nawojowa publikuje zdjęcie

"Ciekawym jest fakt, że poroże, które znalazł Piotrek było zawieszone na drzewku obdartym z kory, a kora ta została zjedzona przez jelenia - być może nawet tego, który zgubił swój oręż" - wyjaśnili.

Pracownicy Nadleśnictwa dodali również, że zjadanie kory nazywa się fachowo "spałowaniem".

Zbieranie zrzutów jest legalne. Możesz wziąć je ze sobą do domu

Co najistotniejsze, taki zrzut można ze sobą zabrać legalnie do domu. Nie jest to w żaden sposób zabronione.

Dlaczego niektórzy ludzie kolekcjonują oręż jelenia? Znajduje ono bowiem swoje zastosowanie w wielu dziedzinach. Na przykład robi się z niego meble, ozdoby oraz dzieła sztuki.

Jednym z nich jest z żyrandol wykonany ze zrzutów, znajdujący się w kościele w Orzechowie na Warmii. W 2013 r. z okazji 100-lecia konsekracji świątyni zrzuty, z których został wykonany przekazali leśnicy z terenu RDLP w Olsztynie - czytamy na stronie lasy.gov.pl.
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: PŁA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić