Angelika Karpińska| 

Grypa "wytępiona". Tak nie było od ponad stu lat

784

Liczba osób chorujących na grypę spadła o 95 procent, osiągając niezwykle niski poziom niespotykany od co najmniej 130 lat. Zdaniem ekspertów ma na to wpływ pandemia koronawirusa.

Grypa "wytępiona". Tak nie było od ponad stu lat
Coraz mniej osób choruje na grypę (Picjumbo)

Drugi tydzień stycznia uznawany jak za szczytowy okres zachorowań na grypę. Jak podaje "Sunday Times" z oficjalnych danych wynika, że w tym czasie liczba pacjentów z objawami grypopodobnymi zgłaszanymi lekarzom rodzinnym wynosiła zaledwie 1,1 na 100 000 osób.

Dla porównania, średnia z ostatnich pięciu lat to 27 na 100 000 osób. Tak niski poziom zachorowań na grypę nie był spotykany od ponad 130 lat.

"Grypa niemal całkowicie wytępiona"

Simon de Lusignan - profesor na Uniwersytecie w Oksfordzie i dyrektor centrum badań i nadzoru Royal College of GPs, które koncentruje się na grypie - powiedział, że grypa została "prawie całkowicie wytępiona".

Ostatni raz, kiedy mieliśmy dowody na tak niskie wskaźniki, był wtedy, gdy liczyliśmy tylko ofiary śmiertelne grypy w 1888 roku, przed pandemią grypy 1889-90 - powiedział John McCauley ze Światowej Organizacji Zdrowia.

Uważa się, że na tak gwałtowny spadek zachorowań na grypę ma wpływ pandemia koronawirusa. Głównym powodem są wprowadzane w wielu krajach obostrzenia i zwiększona higiena, która zapobiega przenoszeniu się zarazków.

Zobacz także: Szczepienia na grypę. Czy Polacy chcą się zaszczepić?

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić