o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
HNM
|
aktualizacja

Liczba ślubów kościelnych drastycznie zmalała. Teraz biorą cywilne

1123
Podziel się

W Krakowie liczba ślubów cywilnych w 2020 r. okazała się być większa, niż kościelnych. Pierwszy raz, odkąd istnieje tam Urząd Stanu Cywilnego. To historyczny moment i wiele mówiąca o stanie polskiego społeczeństwa chwila.

Liczba ślubów kościelnych drastycznie zmalała. Teraz biorą cywilne
(Pixabay)
bDzKwlDp

W 2020 r. młode małżeństwa powiedziały sobie "tak" przed urzędnikiem aż 1437 razy, natomiast ślubów konkordatowych - 1277, podaje "Gazeta Wyborcza". To oznacza jedno - pierwszy raz w historii "tak" przed samym urzędnikiem mówiło więcej par, aniżeli przed księdzem, reprezentującym Kościół Katolicki. Dane dotyczą wyłącznie Krakowa.

Choć na wpływ tego stanu rzeczy może mieć wiele czynników, to jednak ciężko nie pokusić się o stwierdzenie, że może mieć to związek m.in. z licznymi aktami apostazji (jak podaje Onet, tzw. "licznik apostazji" wskazuje obecnie ponad 1300 osób, jednak dotyczy on całej Polski, a nie wył. Krakowa), ogólnym rozczarowaniem instytucją KK, spowodowanym ostatnimi wyrokami TK, na które, według Polaków, KK miał spory wpływ, a także aferami pedofilskimi, których to aktów dopuścili się księża w Polsce (i nie tylko). Ww. mogły sprawić, że ślubów kościelnych jest coraz mniej. Nie wiadomo, jak długo potrwa spadek zainteresowania nimi, na przykładzie Krakowa.

bDzKwlDr

Polacy także masowo tracą wiarę, a przez wspomniane czynniki tracą także zaufanie do Kościoła Katolickiego w Polsce. Instytucja ta także coraz częściej zaczyna im się kojarzyć negatywnie, a tymczasem śluby to wydarzenia, które każdy chce wspominać wyłącznie w aspekcie pozytywnym. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy Krakowa rezygnują z kościelnych ślubów.

bDzKwlDS
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(1123)
Sabat
7 dni temu
I prawidłowo :)
ada
7 dni temu
no w koncu
gość
7 dni temu
Każdy robi jak uważa a nie jak ma narzucone.
bDzKwlDT
Gościu
7 dni temu
Jak mówił Sakowicz w Potopie, jak krawiec słaby to i surdut łatwo rozpruć.
Jogar
7 dni temu
Nareszcie ślub najważniejszy i bez dodatku
Najnowsze komentarze (1123)
Irys
4 dni temu
Ludziom chyba mózgi odejmuje. Zawierać kontrakt zamiast sakramentu - ostatnia głupota,zwłaszcza jeśli jest się wierzacym, bez przeszkod. Ale jakie śluby takie małżeństwa. Potem tyle samo rozwodów, bo łatwo przyszło i łatwo poszło. Żeby wiara zależała od zachowań księdza to gratuluję. Przypominam to nie kościół molestuje tylko pojedynczy ludzie, których po takich czynach się usuwa z kościoła. I przestańcie wkoncu płuc jadem na kościół, tylko zacznijcie myśleć trochę.
marucha
5 dni temu
:) :) :) Ludzie mądrzeją...
Ryszard
5 dni temu
To zbrodnia przeciwko Maryi i to powinno być karane.
kris
5 dni temu
Powiedzmy sobie jasno. To nie jest ślub tylko rejestracja związku.
prawda
5 dni temu
Kosciul sie unicestwil przyklaskujac pseudo pandemi.
WstydMi
5 dni temu
Proste. Ludzie mysla ze im wszystko wolno a to nie prawda. Ciagle tylko rozwody i pukanie sie na potege plus aborcje. Przynajmniej juz niedziewice nie beda udawaly swietych dziewic na pokaz.
!!!!!!!!!!!!
5 dni temu
SUPER !!!!
!!!!!!!!!!!!
5 dni temu
SUPER !!!!
bDzKwlDL
Zdzichu
6 dni temu
na pogrzebie pan ksiądz zażyczył sobie 500 zł.za to że podjechał Meleksem , pośpiewał i pokropił
,.;'
6 dni temu
To od kiedy w Krakowie jest Urząd Stanu Cywilnego ????? "W Krakowie liczba ślubów cywilnych w 2020 r. okazała się być większa, niż kościelnych. Pierwszy raz, odkąd istnieje tam Urząd Stanu Cywilnego" Czyżby w Krakowie do jakiegoś czasu brano tylko śluby kościelne. Oj sianie propagandy rodem z okresu III rzeszy.
CNNNC
6 dni temu
Franciszek papiez promuje szczepienia . Jak ktos sie nie zaszczepi to bedzie mial grzech ?
ROYAL NAVY
6 dni temu
Pewno ostatni zauważą to ci co powinni zauważyć pierwsi.
wierny
6 dni temu
Im dalej od księży, tym większa i silniejsza wiara w Pana Boga.
Tytus
6 dni temu
No i w czym problem bo nie rozumiem
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić