BOB| 

Lidia Staroń bliżej posady RPO. Kandydatka PiS z pozytywną opinią

24

Nadal nie wiemy, kto będzie nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich. W grze są Lidia Staroń oraz Marcin Wiącek. Kandydatka PiS właśnie wygrała jedną bitwę.

Lidia Staroń bliżej posady RPO. Kandydatka PiS z pozytywną opinią
Lidia Staroń bliżej posady RPO? (PAP, PAP/Paweł Supernak)

Zamieszanie z wyborem nowego Rzecznika Praw Obywatelskich cały czas trwa. Adam Bodnar skończył swoją kadencję we wrześniu 2020 roku, ale do dzisiaj nie wiadomo, kto go zastąpi. Obecnie w grze jest dwóch kandydatów.

Lidia Staroń wygrywa z rywalem

To Lidia Staroń, która została zgłoszona przez PiS. Jej konkurentem jest z kolei Marcin Wiącek, który ma poparcie PSL, Lewicy, Koalicji Obywatelskiej oraz Porozumienia. Sejm będzie głosować w tej sprawie 15 czerwca.

Kandydaci mają jednak za sobą pierwszą bitwę. Sejmowa komisja sprawiedliwości pozytywnie zaopiniowała Staroń, która otrzymała 13 głosów za i 12 przeciwko. Wiącek otrzymał opinię negatywną, bo za nim było 12 osób i 13 przeciwko.

Do połowy lipca musimy poznać nowego RPO. To jednak będzie problematyczne, bo na scenie politycznej trwa przepychanka. Dwukrotnie odrzucono kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, która była kandydatką KO i Lewicy. Potem tak samo kończyło się kandydowanie Piotra Wawrzyka i Bartłomieja Wróblewskiego, których proponowało PiS.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić