Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
BA
|

Kopali przydrożne rowy. "Przyprawiające o dreszcze" odkrycie

119
Podziel się

Archeolodzy odkryli w Finlandii drewniany kij w kształcie węża. Ma pochodzić z ery kamienia, co oznacza, że ma ponad 4,4 tys. lat. Naukowcy sugerują, że sprzęt mógł służyć szamanom jako narzędzie do rytuałów.

Kopali przydrożne rowy. "Przyprawiające o dreszcze" odkrycie
Kij mógł być używany przez szamanów (YouTube)

Nietypowe znalezisko zostało namierzone przez archeologów na południowym zachodzie Finlandii. W bagnistym terenie naukowcy znaleźli duży drewniany kij, który ich zdaniem, mógł być używany przez szamanów z epoki kamienia do wykonania rytuałów. Sprzęt ma ponad pół metra długości i jest wykonany w kształcie węża. Mimo tak dużego wieku zachował się w bardzo dobrym stanie.

Archeolodzy twierdzą, że kij ma ponad 4,4 tys. lat. Oznacza to, że pochodzi z czasów neolitu – ostatniego okresu epoki kamienia. Tereny, na których sprzęt został odnaleziony, były właśnie w tym okresie zamieszkiwane. Jak mówią naukowcy, jest to pierwsze takie odkrycie w północnej Europie, które pochodzi z tej epoki.

"Znalezienie rzeźby przyprawiło mnie o dreszcze"

Rzeźbiony kij w kształcie węża naturalnej wielkości daje idealną możliwością na spojrzenie na świat oczami ludzi z dalekiej przeszłości - twierdzą naukowcy.

Jako że jestem archeologiem, widziałem wiele niezwykłych rzeczy w swojej pracy, ale znalezienie tej figurki przyprawiło mnie o dreszcze - mówi kierownik badania, dr Satu Koivisto z Uniwersytetu w Turku.

Sztuka naskalna z okresu paleolitu często pokazywała ludzi, którzy trzymają przedmioty w kształcie węża. Dlatego eksperci uważają, że rzeźba była kosturem szamana z epoki kamienia, którą używali do rytuałów. "Wydaje się, że istnieje pewien związek między wężami a ludźmi" - powiedział współautor, dr Antti Lahelma z Uniwersytetu w Helsinkach.

Prace trwają od 2019 roku

Miejsce, w którym archeolodzy namierzyli nietypowe znalezisko, zostało odkryte zupełnie przez przypadek. W latach 50. zostało ono częściowo odkopane przez służby komunalne, które przygotowywali rowy przydrożne. Wówczas miejsce nie zostało w pełni odkopane, a archeolodzy zaczęli pracę dopiero w 2019 roku.

Jak mówią archeolodzy, w miejscu tym są dobre warunki do konserwacji elementów drewnianych, dlatego przedmioty zachowały się w tak dobrym stanie. Wcześniej naukowcom udało się znaleźć na tym terenie drewnianą szufelkę z rączką przypominającą głowę niedźwiedzia. Podczas nowych badań odkryto kilka innych drewnianych artefaktów, w tym drewniane naczynia i elementy sprzętu rybackiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(119)
Robert
6 miesięcy temu
To laska Eskulapa ,nalezal do owczesnej sluzby zdrowia. Sluzyl do ogluszania przed podaniem szczepionki
Doodi
7 miesięcy temu
Redaktorku, "duży wiek"? Litości!! Sprawdź w słowniku, skoro nikt cię nie kontroluje... :-(
może
7 miesięcy temu
teolodzy redaktorku?
kuku
7 miesięcy temu
to był pastorał rydzyka..
Body
7 miesięcy temu
Co na to Ferdek?
xxx
7 miesięcy temu
"pomimo DUŻEGO wieku"... kto to pisze?
qksx
7 miesięcy temu
a prawda jest pewnie taka że piekli sobie kiełbaski na ognisku i ten kijaszek używali jako podpórkę
Sw123
7 miesięcy temu
W Toruniu mamy szamana
mirwojski
7 miesięcy temu
4 400 LAT ... I TAK DOWIEDZIAŁEM SIĘ ŻE FARAONOWIE ŻYLI W - NEOLICIE ...
Mleczarz
7 miesięcy temu
Jak ja tak skupie moc to jak się zjebie w jednym pokoju to nawet z drugiego uciekają
Jormungand
7 miesięcy temu
Węże w Finlandii, Egipcie, u Chebrajczyków wszędzie źle kojarzone poza wężami w starożytnej Indiach i Grecji laska Hermesa podobny artefakt występował w Chebrajczyków gdy natknęli się na węże i zostali pokąszeni . Coś jest w tych wszystkich mitach czy to w kuszeniu przez węża Ewy w ogrodzie Eden, czy w mitach Vikingów. Ale każdy chu.. na swój strój wierzy tylko że jego podania są prawdziwe Ludzie powinni szukać wspólnej prawdy dla wszystkich mitów i wierzeń. Nie ma gorszych czy lepszych. Prawdziwy BÓG nie wybrał żadnego narodu tylko wszystkie traktuję jako równych. Co innego inni którzy się za niego podawali.
Muzykant
7 miesięcy temu
Dzikie weze silnie gryza.lepiej uciekac.
Slav
7 miesięcy temu
Też połamcie wszystkie tyczki do prania, później zrobią z tego rytualne węże :P
JeanPaul
7 miesięcy temu
Znaleziono kawałek kija od Szczotki i wielka sensacja.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić