Mariupolowi zostało "kilka dni lub godzin". Wstrząsające wyznanie majora

Major Siergiej Wołyna jest dowódcą 36. Brygady Morskiej Ukrainy, która znajduje się w Mariupolu. Apeluje do świata o pomoc. - Być może zostało nam tylko kilka dni lub godzin - mówi Wołyna o sytuacji w Mariupolu.

Mariupolowi zostało "kilka dni lub godzin". Wstrząsające wyznanie majora
Mariupolowi zostało "kilka dni lub godzin". Wstrząsające wyznanie ukraińskiego majora (GETTY, 2022 Anadolu Agency)

Rozpoczęła się, nazywana tak przez ukraińskie wojska, bitwa o Donbas. Rosjanie zgromadzili w tym rejonie bardzo duże siły. Atakowany jest obwód ługański i doniecki. Major Siergiej Wołyna jest dowódcą 36. Brygady Morskiej Ukrainy, która znajduje się w Mariupolu.

Rosyjskie ultimatum skierowane do ukraińskich wojsk w Mariupolu, by się poddały, nie zakończyło się kapitulacją Ukrainy. Żołnierze nie opuszczają atakowanych terenów i dalej walczą. Sytuacja ma być jednak bardzo trudna.

Major Siergiej Wołyna wystosował apel do świata, prosząc o pomoc w odparciu brutalnych ataków. Dowódca przyznał, że walczącym Ukraińcom w Mariupolu zostało kilka godzin lub dni.

To jest nasz apel do świata. Może być naszym ostatnim. Być może zostało nam tylko kilka dni lub godzin - mówi cytowany przez Global News Wołyna.

Dodał też, że wrogie jednostki atakują z ogromną siłą i mają przewagę liczebną. - Wrogie jednostki są dziesiątki razy większe od naszych, mają dominację w powietrzu, w artylerii, w oddziałach naziemnych, w sprzęcie i czołgach - relacjonuje żołnierz.

Kryzys humanitarny w Mariupolu określany jest mianem największego ostatnich lat. Wciąż pod ziemią ukrywają się cywile. Wśród nich są kobiety i dzieci. Miasto jest niemal zmiecione z powierzchni ziemi. Moskwa blokowała wszelkie korytarze humanitarne i uniemożliwiała ostrzałami ewakuację ludności z Mariupola.

Rosja od pierwszych dni wojny próbuje przejąć pełną kontrolę nad Mariupolem. Jego zdobycie byłoby jednoznaczne z połączeniem terytorium zajmowanego przez prorosyjskich separatystów na wschodzie, z anektowanym przez Moskwę w 2014 r. regionem Krymu.

Zobacz także: Newsroom WP, wydanie 20.04
Autor: WIP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić