Matura próbna z języka polskiego. Wyciekły arkusze CKE

6

Trwają próbne egzaminy maturalne. Na wtorek zaplanowano sprawdzenie wiedzy z języka polskiego (poziom rozszerzony) i z języków obcych. Z jakimi zadaniami musieli zmierzyć się maturzyści?

Matura próbna z języka polskiego. Wyciekły arkusze CKE
Uczniowie podczas matury (Wikimedia Commons)

Próbne matury ruszyły 3 marca i potrwają do 16 marca. Za ich organizację odpowiada Centralna Komisja Egzaminacyjna.

We wtorek o 9:00 uczniowie przystąpili do egzaminu z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. O 14:00 rozpoczną się z kolei egzaminy na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym z francuskiego, rosyjskiego i włoskiego.

Jakie zadania pojawiły się na egzaminie z języka polskiego? Uczniowie musieli wybrać jeden temat i napisać wypracowanie.

  • Określ, jaki problem podejmuje Aniela Książek-Szczepanikowa w podanym tekście. Zajmij stanowisko wobec rozwiązania przyjętego przez autorkę, odwołując się do tego tekstu oraz innych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 300 wyrazów.
  • Dokonaj interpretacji porównawczej podanych utworów ("Obłoki" - Czesław Miłosz, "Chmury" - Wisława Szymborska). Twoja praca powinna liczyć co najmniej 300 wyrazów.

Arkusz dostępny jest TUTAJ. Na napisanie wypracowania uczniowie mają 180 minut. Maksymalna liczba punktów wynosi 40.

Matura 2021. Co trzeba mieć ze sobą?

Na maturę trzeba zabrać kilka rzeczy. Przede wszystkim uczniowie powinni pamiętać o maseczce. Do szkoły można wejść wyłącznie z zakrytą twarzą.

Po zajęciu miejsca maseczkę można ściągnąć. Bezpieczeństwo mają zapewnić odpowiednie odległości między ławkami.

Uczniowie powinni być wyposażeni we własne przybory. Warto wziąć ze sobą więcej niż jeden czarny długopis. Nie można też zapomnieć o dowodzie osobistym. Jego okazanie jest warunkiem dopuszczenia do egzaminu maturalnego.

Właściwe egzaminy maturalne odbędą się w maju. Początek matur zaplanowano na 4 maja. Tegoroczne egzaminy dojrzałości potrwają do 27 maja.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić