aktualizacja 

Mieszkasz w bloku? Szykuj się na duże podwyżki

252

Każdy kto mieszka w bloku powinien przygotować się na podwyżkę czynszu. Spółdzielnie i wspólnoty będą płacić więcej. I będą te pieniądze "przerzucać" na mieszkańców. Które opłaty wzrosną i dlaczego? Kiedy będziemy musieli płacić więcej?

Mieszkasz w bloku? Szykuj się na duże podwyżki
Mieszkasz w bloku? Szykuj się na duże podwyżki (Adobe Stock, Bernard Bialorucki)

Według badania CBOS "Sytuacja mieszkaniowa Polaków" ponad 2/5 (41%) z nas mieszka w blokach (budynkach wielorodzinnych). Mamy złe wieści dla każdego, kto jest w tej grupie – jest drogo, a będzie jeszcze drożej.

Ale na początek nutka optymizmu. Podwyżki będą. Ale nie od razu. Wszystko przez przepisy – najpierw musimy zostać powiadomieni o wzroście czynszów.

Spółdzielnie mieszkaniowe są zobowiązane powiadomić właścicieli o zmianie wysokości opłat co najmniej na 3 miesiące naprzód(...), a zmiana wysokości opłat wymaga uzasadnienia na piśmie - czytamy w Dzienniku Ustaw, w art. 4 dotyczącym Spółdzielni mieszkaniowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Protest kupców z Marywilskiej 44. Okrzyki "precz z wyzyskiem" przed ratuszem

Skąd te podwyżki?

Przede wszystkim, od 1 stycznia 2024 roku wzrosła płaca minimalna. Jak informuje Business Insider: "z 3600 do 4242 zł, co automatycznie podbija koszty zatrudnienia w spółdzielniach." Zatem wzrosły wynagrodzenia, a co za tym idzie koszty ochrony, remontów czy sprzątania.

1 lipca 2024 roku kończy się rządowe wsparcie - zamrożenie cen energii. Co prawda Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska powiedziała na antenie Polsatu News, że jej resort przygotowuje propozycję przepisów na drugą połowę roku. Zaznaczyła jednak, że nowa forma pomocy będzie skierowana do osób "dotkniętych ubóstwem energetycznym, o gorszym statusie finansowym".

Ile więcej zapłacimy? Jak podaje Kurier Poranny "bez rządowego wsparcia w ramach tarczy antyinflacyjnej rachunki za prąd mogą wzrosnąć średnio o nawet 100 zł miesięcznie". Do tego dojdą też podwyżki cen za gaz i ogrzewanie.

A to nie koniec. Jak informuje Interia albo będziemy skrupulatnie segregować odpady – albo będziemy płacić. Dziennikarze przywołują głośną karę nałożoną na wspólnotę z warszawskiego Ursynowa.

Ta już wiosną 2023 roku otrzymała 90 tys. zł kary za niewłaściwą segregację śmieci. (...) Zgłoszenie, że w danym pojemniku znajdują się śmieci niewłaściwej kategorii, jest podstawą do wysłania upomnienia. Wystarczy, że proceder będzie się powtarzał, a posypią się wysokie kary - czytamy w materiale Interii.

Będzie drożej. Ale mamy trochę czasu na oswojenie się z podwyżkami. Najbardziej realny termin to połowa roku. Najpóźniej wyższe czynsze staną się rzeczywistością pod koniec roku.

Autor: BAN
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić