aktualizacja 

Myśleli, że to deszcz. Radary wychwyciły początek biblijnej plagi

10

Radary pogodowe wykryły dziwne, rozciągające się na ponad kilometr zjawisko na południowym wybrzeżu Wielkiej Brytanii. Smuga, przypominająca opady deszczu, okazała się... ogromnym rojem latających mrówek. W sieci pojawiło się mnóstwo nagrań dokumentujących ten przyrodniczy fenomen.

Myśleli, że to deszcz. Radary wychwyciły początek biblijnej plagi
Rój mrówek dostrzegły radary pogodowe (Twitter)

Nietypowe zjawisko, uznane początkowo za deszcz, zostało wykryte w piątek przez radary Met Office - narodowego serwisu meteorologicznego Wielkiej Brytanii. Jednocześnie na Twitterze zaczęło pojawiać się mnóstwo nagrań, na których widać wielkie chmary owadów, obsiadających budynki i samochody.

Synoptycy myśleli, że to deszcz

Synoptycy prześledzili szczegółowo wskaźniki pogody i doszli do zaskakujących wniosków. Okazało się, że charakterystyczna smuga widoczna na radarach i rozciągająca na około 1,5 km, to wcale to wcale nie opady, ale rój latających mrówek.

Każdego roku o tej porze wykrywamy je na radarze deszczowym. W tej chwili trudniej to stwierdzić, ponieważ mamy tak wiele ulew, a mrówki wyglądają jak ulewy - przekazał Sky News Simon Partridge, synoptyk Met Office.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zabójczy grzyb w Teksasie. Przełomowe badania naukowców

Internauci okrzyknęli miniony piątek "dniem latającej mrówki". W mediach społecznościowych cały czas pojawiają się nowe zdjęcia i filmy z rojami tych skrzydlatych insektów.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Jak donoszą Brytyjczycy, w niektórych miejscach spędzenie popołudnia na świeżym powietrzu było wręcz niemożliwe. Mrówki obsiadały ludzi, chodniki, meble ogrodowe, wpadały do napojów. A to najprawdopodobniej dopiero początek "biblijnej plagi", jak ją ochrzciły brytyjskie media.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Serwis meteorologiczny ostrzega, że roje latających mrówek mogą przetoczyć się przez kraj jeszcze kilkukrotnie w ciągu najbliższych dni. Według specjalistów zjawisko ma być obserwowane co najmniej przez tydzień.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić