BOB| 
aktualizacja 

Nagranie leśnika wywołało poruszenie. W Polsce żyje ich około 200

49

Nadleśnictwo Góra Śląska opublikowało film, który wywołał duże poruszenie. W lesie pojawił się kot, którego spotkanie graniczy z cudem.

Nagranie leśnika wywołało poruszenie. W Polsce żyje ich około 200
Na zdjęciu: ryś przyłapany w polskim lesie (Facebook, Nadleśnictwo Góra Śląska)

Ryś euroazjatycki nagle stał się bohaterem polskich mediów. Uznawany jest za jednego z największych drapieżników w Europie. W Polsce jednak zalicza się do gatunków rzadkich, przez co jest objęty ochroną.

Spotkał go w lesie

Szacuje się, że w naszym kraju jest zaledwie 200 osobników rysia euroazjatyckiego. Spotkanie go w lesie niemal graniczy z cudem. Tym razem szczęście dopisało Martinowi Perzyńskiemu.

Autor nagrania spotkał drapieżnika na terenie Nadleśnictwa Góra Śląska. Na filmie widać, jak zwierzę swobodnie przekracza leśną drogę, a następnie udaje się w głąb lasu. Nie widać, aby ryś przejął się obecnością człowieka. Być może nawet go nie zauważył.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Film wywołał duże poruszenie. Na Facebooku wspomnianego nadleśnictwa możemy przeczytać, że to "pierwsza potwierdzona obecność tego unikatowego drapieżnika w naszych lasach". Nie dziwi więc, że autor nagrania został obsypany gratulacjami.

Rysie potrafią osiągać rozmiary dorosłego owczarka niemieckiego. Prowadzą samotniczy tryb życia. W ciągu dnia często żyją w kryjówkach, więc spotkanie ich w lesie graniczy z cudem. Na łowy wyruszają dopiero w nocy, a obiektem ich polowania są m.in. sarny, ptaki i małe ssaki.

Niewiele brakowało, a rysie w Polsce całkowicie by zniknęły. Siedem lat temu szacowało się, że zostało ich zaledwie 40. Na szczęście zadziałano w porę i dziś jest ich 200.

W warunkach naturalnych wrogami rysi mogą być wilki, choć badania dowiodły, że zwierzęta te żyją raczej ze sobą w pokoju, natomiast młodym osobnikom zagrażają duże ptaki drapieżne np. bieliki. Największym jednak zagrożeniem dla rysi jest niestety człowiek i jego działalność np. defragmentacja kompleksów leśnych, która nie sprzyja osiedlaniu się tych drapieżników oraz kolizje drogowe, czy kłusownictwo, które przyczyniają się do ich śmiertelności - wyjaśnia Nadleśnictwo Góra Śląska.

Czy rysie są groźne dla człowieka? Choć to koty drapieżne, to w historii zoologii nie zanotowano żadnego ataku rysia na człowieka. Jak zawsze jednak należy zachować szczególną ostrożność, gdy dojdzie do bliskiego spotkania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "W Polskę na weekend". Jest kojarzony tylko z węglem. Górny Śląsk ma do zaoferowania znacznie więcej
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić