Najnowsze badania o Delcie. Lekarze nie mają dobrych wieści

249

Według najnowszych badań wariant Delta jest mniej wrażliwy na przeciwciała neutralizujące powstałe dzięki zachorowaniu na COVID-19 lub przyjęciu szczepionki. Dlatego też eksperci zalecają ostrożność nawet osobom, które już są w pełni zaszczepione.

Najnowsze badania o Delcie. Lekarze nie mają dobrych wieści
Wariant Delta może być trudniejszy do zwalczenia. (PAP)

Naukowcy z Indii, Wielkiej Brytanii i kilku innych krajów przeprowadzili badania nad wariantem Delta. Jak czytamy w czasopiśmie naukowym "Nature", najprawdopodobnie Delta jest mniej wrażliwa na przeciwciała, które powstają po szczepieniu lub przechorowaniu COVID-19.

Nowy wariant bardziej odporny

Delta okazał się sześciokrotnie mniej wrażliwy na przeciwciała neutralizujące osób, które wyleczyły się z COVID-19. Ponadto jest ośmiokrotnie mniej wrażliwy na przeciwciała powstałe po pełnym zaszczepieniu się. W badaniach wykorzystano preparaty Pfizera, Moderny, AstraZeneki.

Wariant Delta pojawił się w 2020 roku w Indiach w stanie Maharashtra. Szybko rozprzestrzenił się po całym świecie, głównie dlatego, że początkowo trudno było go odróżnić od pierwotnej wersji koronawirusa.

Osoby zakażone mają szereg objawów przypominających grypę: katar, ból głowy i gardła. Rzadziej występują objawy typowe dla wcześniejszych wariantów, czyli np. utrata węchu oraz smaku. Wcześniejsze badania wykazały także, że Delta jest bardziej zaraźliwa.

Według ekspertów należy zachować ostrożność nawet po zaszczepieniu się. Podczas badań naukowcy zauważyli także, że wariant Delta był szczególnie mało wrażliwy na przeciwciała powstałe po szczepionce firmy AstraZeneca.

Zobacz także: Kamil Bortniczuk ministrem sportu? Komentarz z opozycji
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić