Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Karolina Sobocińska
|
aktualizacja

NASA ostrzega Europę. Naukowcy wykryli ekstremalne zjawisko

112
Podziel się:

We wtorek Obserwatorium Dynamiki Słońca (SDO) amerykańskiej agencji kosmicznej NASA zarejestrowało ekstremalny rozbłysk ultrafioletowy na Słońcu. Co to oznacza dla Ziemi?

NASA ostrzega Europę. Naukowcy wykryli ekstremalne zjawisko
Zaobserwowany "rozbłysk" słoneczny (NASA)

W środę amerykańska agencja kosmiczna NASA wydała ostrzeżenie. Wszystko dlatego, że Obserwatorium Dynamiki Słońca (SDO) wykonało zdjęcie dużego rozbłysku słonecznego, który spowodował zaciemnienia w Europie i na Oceanie Atlantyckim. Rozbłysk zakwalifikowano jako efekt optyczny klasy X.

Ziemia jest zagrożona?

Klasa X oznacza najbardziej intensywne rozbłyski, których siłę określa się na podstawie liczby zjawisk - poinformowała agencja.

Promieniowanie z rozbłysku zjonizowało górną część ziemskiej atmosfery. To z kolei spowodowało silne "zaciemnienie" fal radiowych nad Oceanem Atlantyckim i Europą. "Sygnały poniżej 30 MHz były tłumione przez ponad godzinę" - jak podał "Spaceweather.com".

Kiedy następuje wystarczająco silny rozbłysk słoneczny, jonizacja następuje w niższych, gęstszych warstwach jonosfery (warstwa D), a fale radiowe, które oddziałują z elektronami, tracą energię z powodu częstszych zderzeń, które występują w środowisku o wyższej gęstości warstwy D. Może to spowodować pogorszenie lub całkowite wchłonięcie sygnałów radiowych HF - tłumaczyła agencja.

Energia słoneczna może być uwalniana na dwa sposoby. Pierwszy z nich to właśnie rozbłyski słoneczne, czyli nagłe błyski promieniowania lub tak zwane koronalne wyrzuty masy, czyli CME.

Te drugie są jedną z najpotężniejszych form burzy słonecznej. Mają miejsce, gdy Słońce wyrzuca chmurę naładowanych cząstek i odchyleń elektromagnetycznych.

Karolina Sobocińska, dziennikarka o2.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(112)
Ama
2 miesiące temu
Pranie brudów wersja radiowa ładunek pod "oczko"
kika
2 miesiące temu
co na to Amerykanie i ELON MUSK..chyba o tym nie wiedzą............ większość informatyków w USA pochodzą z Chin i Rosji , obecnie podobno informatycy uciekają z Rosji i chętnie przyjmują ich europejskie firmy , to są konie trojańskie które i tak będą pracować dla Rosji, każdy Rosjanin powinien otrzymać zakaz wjazdu do EU i USA , każdy Rosjanin to potencjalny szpieg
figa
2 miesiące temu
Birton mały szatanie, znowu siejesz dla swojego pana?
jazgacz
2 miesiące temu
czyżby się słoneczko rozregulowało ? dwa lata po aktywności a ono takie numery wycina......no słoneczko bo się pogniewamy :P
Adi
2 miesiące temu
Duchy żołnierzy armii czerwonej przeklinają was rosjanie ! Staliście się tym z czym walczyliśmy
Gem
2 miesiące temu
Życie też zaczyna się od wybuchu.
Gienek
2 miesiące temu
Kał powstaje w jelicie grubym. Resztki pokarmowe przemieszczane z jelita cienkiego do jelita grubego mają konsystencję stosunkowo płynną. Dopiero w jelicie grubym dochodzi do końcowej fazy resorpcji wody i zagęszczenia kału. W skład kału wchodzą resztki pokarmowe, śluz, bakterie, resztki nabłonka, woda itp. Kał przesuwa się w jelicie wskutek ruchów perystaltycznych. Ostateczne jego formowanie zachodzi w odbytnicy. Wydalany jest podczas defekacji przez odbyt dzięki skurczom ścian odbytnicy.
zmechacony
2 miesiące temu
Straszliwe rozbłyski ma moja zona w lewym oku jak wstaje rano z łóżka , a ja jeszcze nie zrobiłem herbaty!Swiadczy to o Jej wzbudzonej aktywności na najbliższe 24h , przez który to czas następują wybuchy złości i nieuzasadnionych przykrości , które kieruje na otoczenie najbliższe ....czyli na mnie.
jest na necie
2 miesiące temu
Rozum ludzki nigdy nie zgłębi wszystkich stworzonych przez Pana Boga w Trójcy Jedynego praw i świata całego. Dlatego czytam Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu.
radiowiec
2 miesiące temu
Artykuł z przysłowiowej dupy. Takie wybuchy to normalna rzecz. Jak się nie ma o czym pisać to się powiela właśnie takie głupoty " co by było gdyby" Wybuchy tego typu są normalne i występują podczas wzmożonej aktywności słonecznej co 11 lat. Zjawisko jest pożądane przez radio amatorów (krótkofalowców) można wtedy uzyskać większy zasięg radiowy. Czyli można spokojnie porozmawiać przez radio np z Nową Zelandią itp.
nasa polska
2 miesiące temu
modle sie do jezusa aby ten rozblysk za738au mame autora tego pseudoartkulu. i jego tez
Łapówka.
2 miesiące temu
Co też ciekawe z tym zaciemnieniem, to Rydzyk dostał czkawki i zrobił się całkiem ultrafioletowy.
foto57
2 miesiące temu
Największe zaciemnienie w Polsce jest w Częstochowie na ciemnej górze i Toruniu!
Robo
2 miesiące temu
Nie myślałem że artykuł o jakiejś burzy na słońcu może mieć skojarzenia polityczne. Okazuje się że wywołało je słowo zaciemnienie. Naprawdę więcej luzu .
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić