Naukowcy przeanalizowali możliwe scenariusze. Setki, a nawet tysiące lat
Naukowcy ostrzegają, że odbudowa topniejących lodowców może potrwać setki, a nawet tysiące lat. Wzrost temperatury o 3 st. C znacząco utrudnia ten proces.
Najważniejsze informacje
- Ocieplenie o 3 st. C może trwale wpłynąć na lodowce.
- Mniejsze lodowce mogą odbudowywać się przez setki lat.
- Polarne lodowce potrzebują tysiącleci na regenerację.
Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu i Uniwersytetu w Innsbrucku przeprowadzili badania, które pokazują, jak wzrost temperatury o 3 st. C wpłynie na lodowce. Nawet jeśli klimat zacznie się ochładzać, odbudowa mniejszych lodowców może zająć setki lat, a polarne lodowce mogą potrzebować na to tysiącleci.
Badacze przedstawili scenariusz, w którym globalne temperatury tymczasowo przekraczają limit 1,5 st. C, osiągając 3 st. C, zanim ponownie spadną. W takim przypadku lodowce mogą stracić 16 proc. więcej masy niż przy ociepleniu o 1,5 st. C, które przyjęto w Porozumieniu Paryskim.
Prof. Fabien Maussion z Uniwersytetu w Bristolu podkreśla, że obecna polityka klimatyczna prowadzi do wzrostu temperatury o 3 st. C.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zawalił się lodowiec. Zobacz nagranie kajakarza
Obecna polityka klimatyczna prowadzi Ziemię na ścieżkę, która może doprowadzić do wzrostu temperatury o 3 st. C. Jasne jest, że takie warunki są znacznie bardziej niekorzystne dla lodowców niż te, w którym uda się utrzymać limit 1,5 st. C - wskazuje Maussion, cytowany przez Polską Agencję Prasową.
Wpływ na zasoby wodne
Dr Lilian Schuster zwraca uwagę na znaczenie wody z topniejących lodowców dla lokalnych społeczności. "Jeśli lodowce zaczną się odbudowywać, ponownie zaczną magazynować wodę w postaci lodu – a to oznacza, że mniej wody będzie spływać w dół rzek. Efekt ten nazywamy "doliną wodną" (ang. trough water), w przeciwieństwie do "szczytu wodnego". Odkryliśmy, że mniej więcej połowa analizowanych przez nas dorzeczy doświadczy jakiejś formy doliny wodnej po 2100 roku" - podkreśliła badaczka.
Przekroczenie progu 1,5 st. C może przypieczętować utratę lodowców na całe stulecia. Prof. Maussion ostrzega, że wiele szkód nie da się cofnąć, nawet jeśli temperatury później spadną.
Im dłużej zwlekamy z redukcją emisji, tym większymi nieodwracalnymi zmianami obciążamy przyszłe pokolenia - dodaje.