Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

Odkrycie na Marsie. Naukowcy NASA pokazali niesamowite zdjęcie

36
Podziel się:

Starożytna historia Marsa od dawna interesuje naukowców. Badacze sprawdzili jeden z kraterów na Marsie pokazujący ślady starożytnego lodowca, który topił się od góry w dół. Badacze sugerują, że jeśli ta jałowa planeta była kiedyś ciepła i wilgotna, mogła nadawać się do zamieszkania.

Odkrycie na Marsie. Naukowcy NASA pokazali niesamowite zdjęcie
Kolorowa mapa topograficzna południowych, wyżynnych basenów marsjańskich. (NASA)

Sonda kosmiczna krążąca wokół Marsa uchwyciła niesamowite obrazy zrogowaciałego dna krateru znajdującego się na południowych wyżynach Marsa. Ten szeroki na 33,5 mili (54 km) krater powstał od 4,1 do 3,7 miliarda lat temu. Pochodzi z okresu noachijskiego, kiedy Mars mógł być znacznie cieplejszy i posiadał zbiorniki wodne i lód, składniki, które są kluczowe dla życia, jakie mamy na Ziemi.

W ramach badań naukowcy z Brown University w USA przyjrzeli się dziwnym grzbietom i cechom geologicznym tego krateru, które były widoczne na zdjęciach z Mars Reconnaissance Orbiter NASA.

W artykule opublikowanym w czasopiśmie "Planetary Science Journal" zespół naukowców zauważył, że formacje te różnią się od tych, które można znaleźć w innych kraterach. Podczas gdy wszystkie kratery w zakresie ich analizy porównawczej nosiły ślady, że kiedyś płynęła w nich woda, nienazwany krater nie wykazywał żadnych oznak, że woda przedarła się przez ścianę krateru, by dostać się do środka. Nie było również dowodów na to, że źródłem grzbietów wewnątrz krateru były wody gruntowe.

Zaciekawiło to ekspertów, więc doszli do fascynującego wyjaśnienia: źródłem ciekłej wody był lodowiec, który topił się od góry w dół.

Nie ma wątpliwości, że klimat na Marie był niegdyś cieplejszy i bardziej wilgotny niż zamarznięta pustynia, którą stanowi dziś planeta. Mniej jasne jest jednak to, czy Mars miał klimat podobny do tego na Ziemi, z nieustannie płynącą wodą przez tysiąclecia, czy też był głównie zimny i lodowy z przelotnymi okresami ciepła i topnienia.

Odkrycie to ma znaczenie nie tylko dla tego jednego krateru. Aby ten lodowiec mógł w ogóle istnieć, Mars nie był nieprzerwanie ciepły w okresie noachijskim. Być może zamiast tego było to mroźne miejsce "zamieszkane" przez wiele innych lodowców, a ciekła woda, która pozostawia swoje ślady w wielu miejscach na Czerwonej Planecie, może pochodzić z roztopów, które powstały po krótkich momentach ogrzewania planety.

To wyjaśnienie sprzyjałoby chłodniejszemu, potencjalnie mroźnemu klimatowi noachijskiemu z tylko przejściowym ociepleniem. Niektóre badania modelowania klimatu globalnego potwierdzają, że temperatury otoczenia w okresie noachijskim są znacznie niższe od zera. Tak więc natura klimatu marsjańskiego w Noachian jest obecnie przedmiotem dyskusji - napisali autorzy badania w artykule.

"Zimny i lodowaty scenariusz był w dużej mierze teoretyczny - tak wynika z modeli klimatycznych" - powiedział główny autor artykułu i doktorant na Brown University Ben Boatwright.

Ben Boatwright stwierdził w komunikacie prasowym dot. badania, że "dowody na zlodowacenie, które tu widać, pomagają wypełnić lukę między teorią a obserwacją. Myślę, że to jest właśnie najważniejszy wniosek" - stwierdził.

Misje takie jak łazik Perseverance NASA mogą znaleźć wskazówki, które będą kontynuacją dyskursu o starożytnej przeszłości Marsa.

Zobacz także: Wydmy na Marsie. NASA publikuje niesamowite zdjęcie
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(36)
Realista
2 lata temu
Podprogowy przekaz z tęczą pod pretekstem marsa
2341
2 lata temu
najpierw był księżyc, już spowszedniał, teraz mars - ileż można prezentować zdjęć pustkowia...? potem następne...?
ftgyhuji
2 lata temu
badania marsa dla nauki? absolutnie nie, to projekt za grube miliony dolarów, nikt nie wydaje takiej kasy by nie zbadać czy gospodarka nie skorzysta z surowców, czy jest złoto, srebro, inne metale, potrzebne przemysłowi; oczarowuje się czytelników pięknymi widokami marsa, a za plecami analizy idą na całego - celem jest przemysł
Aha
2 lata temu
Hindusi już tam są?
Myśliciel
2 lata temu
Kurcze marzy nam zaludnienia marsa, a może łatwiejsze by było wysłanie w kosmos drukarek 3d i wydrukowanie koło ziemi lol
patrz
2 lata temu
na youtube magdalena lipkowska
Stefan
2 lata temu
A u mnie w sklepie na wsi jabcoki potaniały.To jest odkrycie.
tatko
2 lata temu
miejsce dla opozycji
babcia Jadzia
2 lata temu
ja myślę że to jest wymarzone miejsce dla LGBTQWERTY
Jarek.
2 lata temu
Powstaje pytanie , czy ziemia też będzie tak wyglądać . Po ociepleniu klimatu życie zacznie wymierać. Woda zacznie wysychać na lądach morzach i oceanach .
kjyhgf
2 lata temu
historia lubi sie powtarzać , z pewnością tam było życie i z pewnością na jakimś poziomie , z pewnością ambicje jakiegoś marsjańskiego Putina zwyciężyły i życie wyparowało. Mamy szanse przetrawić jeśli odizolujemy jakoś ruskich. Wyślemy w kosmos , zbudujemy mur jak oni w Berlinie, trzeba podjąć decyzje.
pawel
2 lata temu
a w południowej Kenii dzieci Masajów chodzą w podartych ubraniach ...
LGBT
2 lata temu
Tak LGBT tam kiedyś było i wyzdychało więc i na naszej planecie nas to czeka , LGBT wszystkich wykończy he he he
marysia
2 lata temu
Bez obaw ....ja bede w niebie mieszkac :)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić