Nie do wiary, co znalazł na polu. To zmieni historię Polski?

354

Mieszkaniec powiatu biłgorajskiego w woj. lubelskim dokonał niezwykłego odkrycia. Na swoim polu w pobliżu rzeki Tanew znalazł krzemienną siekierę. Może mieć ona przeszło 4 tys. lat. Mężczyzna nie miał pewności, czym dokładnie jest znalezisko, dlatego od razu skontaktował się z Delegaturą Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Zamościu.

Nie do wiary, co znalazł na polu. To zmieni historię Polski?
Jeden z mieszkańców powiatu biłgorajskiego na polu znalazł krzemienną siekierę (Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków)

Mieszkaniec miejscowości Markowicz w gminie Księżpol przypadkowo natknął się na swoim polu nad rzeką Tanew na zabytkową krzemienną siekierę.

Pierwsze oględziny zabytku zaprezentowanego na fotografii wskazały, że jest to czworościenna siekiera, wykonana z krzemienia wołyńskiego, posiadającego szarą barwę z różnymi jej odcieniami, co może sprawiać wrażenie, że jest to krzemień pasiasty. Wszystkie powierzchnie siekiery są bardzo starannie wygładzone.

Jak tłumaczy lubelski wojewódzki konserwator zabytków dr Dariusz Kopciowski, z analizy porównawczej typologii siekier wynika, iż jest to najprawdopodobniej narzędzie wykonane przez schyłkowo-neolityczną ludność kultury amfor kulistych. Siekiera może być datowana na połowę trzeciego tysiąclecia przed naszą erą!

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...

Zobacz także: Niezwykłe odkrycie na Marsie. Naukowcy o potencjalnych śladach życia na Czerwonej Planecie
Pojawienie się tego zabytku w południowej części Lubelszczyzny, w okolicach Biłgoraja, jest pewną sensacją, pozwalającą sądzić, że społeczność ta penetrowała znacznie większe obszary, niż sądziliśmy dotychczas. Poza tym odkrycie kolejnego zabytku archeologicznego w powiecie biłgorajskim świadczy, że teren ten nie był pustką osadniczą w pradziejach, jak dotychczas zakładali archeolodzy, ale rozwijało się tu również osadnictwo starożytne - tłumaczy Dariusz Kopciowski.

Odkryta siekiera zostanie przekazana do Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, a w miejscu jej znalezienia przeprowadzona zostanie w najbliższym czasie inspekcja konserwatorska oraz inwentaryzacja nowego stanowiska archeologicznego.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić