o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
BA
|

Niebezpieczne powikłania po COVID-19 u dzieci. Lekarze proszą o czujność

50
Podziel się

PIMS, czyli zespół pocovidowy u dzieci najczęściej przejawia się dwa-trzy tygodnie po przebytym, także bezobjawowo, COVID-19. Szpital Dziecięcy w Krakowie-Prokocimiu apeluje o obserwację dzieci szczególnie teraz, w okresie poświątecznym.

Niebezpieczne powikłania po COVID-19 u dzieci. Lekarze proszą o czujność
Dzieci narażone są na zespół pocovidowy (Getty Images, NurPhoto)
bDYTEpjF

Rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu Katarzyna Pokorna-Hryniszyn poinformowała, że na razie sytuacja w szpitalu jest spokojna. Na PIMS w szpitalu choruje tylko kilkoro dzieci. Są natomiast obawy, że zmieni się to po świętach wielkanocnych, kiedy przewiduje się ogólnokrajowy wzrost zakażeń. Rzeczniczka apeluje o czujność.

Po świętach spodziewamy się zwiększonej zachorowalności na PIMS, czyli zespół pocovidowy u dzieci. Prosimy o obserwację zarówno tych dzieci, które przeszły covid, jak i tych, które mogły przejść chorobę bezobjawowo - powiedziała w rozmowie z PAP.
bDYTEpjH

Zespół pocovidowy - oficjalnie brzmiący jako PIMS-TS - to występująca u dzieci choroba zapalna, wywołana wirusem SARS-CoV-2. Choroba ujawnia się kilka tygodni po przebytym COVID-19. Co ważne, może się pojawić również przy bezobjawowym przejściu choroby. Jest to reakcja immunologiczna organizmu.

Choroba przypomina zespół Kawasakiego - objawia się wysoką gorączką. Wysoka temperatura ciała utrzymuje się co najmniej kilka dni i nie wpływają na nią preparaty przeciwgorączkowe.

Pojawiają się również wybroczyny w jamie ustnej, zaczerwione oczy, wysypka na dłoniach i stopach, potem na reszcie ciała, osłabienie, objawy ze strony układu pokarmowego i odwodnienie. Pierwsze objawy przypominają chorobę bostońską (bostonkę).

bDYTEpjN

W przebiegu tej pocovidowej choroby dochodzi głównie do zaburzeń kardiologicznych. Lekarze przestrzegają, że może dojść do niewydolności serca, stwierdza się również zmiany w naczyniach wieńcowych. Jest to choroba atakująca wiele układów w organizmie dziecka. Potrzeba wtedy jednoczesnej pomocy wielu specjalistów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDYTEpki
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(50)
Haha
miesiąc temu
Aaa i jeszcze jedno, proponuje wpisać szczepienia dla dzieci do kalendarza szczepień i już po urodzeniu szprycowac bo inaczej nauka zdalna dla niezaszczepionych!!
swiety morawi...
miesiąc temu
jedna wielka manipulacja , dzieciaki bez szkoły , szpitale puste , państwo unicestwione , ważne ze są świeci , aaaaa miska ryżu czeka jeszcze trochę jeszcze dwa tygodnie i będziecie za nią robili.
mmm
miesiąc temu
potwierdzam pracuje w szpitalu dzieciecym i pimsy sie zdarzaja, nie jest ich jakos duzo ale sa niebezpieczne, zamiast sie bac trzeba przygladac sie dzieciom, matka wie kiedy dziecko jest chore, dbajcie o siebie
bDYTEpkj
matka
miesiąc temu
przecież niedawno mówiono że dzieci nie atakuje ta choroba, już sami nie wiecie co pisać żeby dalej ludzi trzymać w strachu, w dzisiejszych czasach mnóstwo chorób jest sztucznie wywoływana, dla biznesu
matka
miesiąc temu
przecież niedawno mówiono że dzieci nie atakuje ta choroba, już sami nie wiecie co pisać żeby dalej ludzi trzymać w strachu, w dzisiejszych czasach mnóstwo chorób jest sztucznie wywoływana, dla biznesu
Bodzio
miesiąc temu
Dopóki będą mieszać w wodzie i sypać z powietrza , to będą nas terroryzować póki nas nie wybiją. Boją się nas, jako całości , dlatego chcą nas poróżnić. Gdyby się nie bali i mieliby przewagę, nie okłamywali by nas , ale to robią ponieważ boją się buntu całości. Dopuki człowiek nie pojmie, że lepiej mu zginąć lub nie , na polu bitwy, niż zginąć napewno z założonymi rękami.
gość
miesiąc temu
Bardzo dobrze, jak rodzice głupi, to niech dzieciaki chorują.
RR255
miesiąc temu
Reasumują może i części emerytów udało się pozbyć, ale chyba czeka nas utrzymywanie z podatków armii rencistów niezdolnych do pracy z powodu =mgły pokowidowej=.
żenada
miesiąc temu
Już widzę jak szaleńcy z katarem u dzieci polecą do" mongrych lekarzów'
argos
miesiąc temu
A niech się młode gnoje nie szczepią. Mnie to wisi. Ja się szczepiłem i to najważniejsze.
itd
miesiąc temu
Ile jeszcze tych "odkryć" o skutkach Covida?
ino Ruch
miesiąc temu
jak gorole wrócą na Śląsk to będzie powrót zachorowań
pytek
miesiąc temu
a kto wie jakie dziecko chorowało jak badania (wymazy) robią co setnemu albo i lepiej.A skąd dopiero wiedzieć czy przeszło bezobjawowo???? jak tym to w ogóle nic nie robią ???
bDYTEpkb
stary
miesiąc temu
Ten wirus to choroba układy oddechowego i jak sam mówi przypomina zespół Kawasakiego co za mało ludzie się boją tych informacji co godzine że trzeba dostraszyć ?
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić