Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|

Niebezpieczne powikłania po COVID-19 u dzieci. Lekarze proszą o czujność

50
Podziel się

PIMS, czyli zespół pocovidowy u dzieci najczęściej przejawia się dwa-trzy tygodnie po przebytym, także bezobjawowo, COVID-19. Szpital Dziecięcy w Krakowie-Prokocimiu apeluje o obserwację dzieci szczególnie teraz, w okresie poświątecznym.

Niebezpieczne powikłania po COVID-19 u dzieci. Lekarze proszą o czujność
Dzieci narażone są na zespół pocovidowy (Getty Images, NurPhoto)
bEUWAKHV

Rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu Katarzyna Pokorna-Hryniszyn poinformowała, że na razie sytuacja w szpitalu jest spokojna. Na PIMS w szpitalu choruje tylko kilkoro dzieci. Są natomiast obawy, że zmieni się to po świętach wielkanocnych, kiedy przewiduje się ogólnokrajowy wzrost zakażeń. Rzeczniczka apeluje o czujność.

Po świętach spodziewamy się zwiększonej zachorowalności na PIMS, czyli zespół pocovidowy u dzieci. Prosimy o obserwację zarówno tych dzieci, które przeszły covid, jak i tych, które mogły przejść chorobę bezobjawowo - powiedziała w rozmowie z PAP.
bEUWAKHX

Zespół pocovidowy - oficjalnie brzmiący jako PIMS-TS - to występująca u dzieci choroba zapalna, wywołana wirusem SARS-CoV-2. Choroba ujawnia się kilka tygodni po przebytym COVID-19. Co ważne, może się pojawić również przy bezobjawowym przejściu choroby. Jest to reakcja immunologiczna organizmu.

Choroba przypomina zespół Kawasakiego - objawia się wysoką gorączką. Wysoka temperatura ciała utrzymuje się co najmniej kilka dni i nie wpływają na nią preparaty przeciwgorączkowe.

Pojawiają się również wybroczyny w jamie ustnej, zaczerwione oczy, wysypka na dłoniach i stopach, potem na reszcie ciała, osłabienie, objawy ze strony układu pokarmowego i odwodnienie. Pierwsze objawy przypominają chorobę bostońską (bostonkę).

bEUWAKId

W przebiegu tej pocovidowej choroby dochodzi głównie do zaburzeń kardiologicznych. Lekarze przestrzegają, że może dojść do niewydolności serca, stwierdza się również zmiany w naczyniach wieńcowych. Jest to choroba atakująca wiele układów w organizmie dziecka. Potrzeba wtedy jednoczesnej pomocy wielu specjalistów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUWAKIy
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(50)
Haha
8 miesięcy temu
Aaa i jeszcze jedno, proponuje wpisać szczepienia dla dzieci do kalendarza szczepień i już po urodzeniu szprycowac bo inaczej nauka zdalna dla niezaszczepionych!!
swiety morawi...
8 miesięcy temu
jedna wielka manipulacja , dzieciaki bez szkoły , szpitale puste , państwo unicestwione , ważne ze są świeci , aaaaa miska ryżu czeka jeszcze trochę jeszcze dwa tygodnie i będziecie za nią robili.
mmm
8 miesięcy temu
potwierdzam pracuje w szpitalu dzieciecym i pimsy sie zdarzaja, nie jest ich jakos duzo ale sa niebezpieczne, zamiast sie bac trzeba przygladac sie dzieciom, matka wie kiedy dziecko jest chore, dbajcie o siebie
bEUWAKIz
matka
8 miesięcy temu
przecież niedawno mówiono że dzieci nie atakuje ta choroba, już sami nie wiecie co pisać żeby dalej ludzi trzymać w strachu, w dzisiejszych czasach mnóstwo chorób jest sztucznie wywoływana, dla biznesu
matka
8 miesięcy temu
przecież niedawno mówiono że dzieci nie atakuje ta choroba, już sami nie wiecie co pisać żeby dalej ludzi trzymać w strachu, w dzisiejszych czasach mnóstwo chorób jest sztucznie wywoływana, dla biznesu
Bodzio
8 miesięcy temu
Dopóki będą mieszać w wodzie i sypać z powietrza , to będą nas terroryzować póki nas nie wybiją. Boją się nas, jako całości , dlatego chcą nas poróżnić. Gdyby się nie bali i mieliby przewagę, nie okłamywali by nas , ale to robią ponieważ boją się buntu całości. Dopuki człowiek nie pojmie, że lepiej mu zginąć lub nie , na polu bitwy, niż zginąć napewno z założonymi rękami.
gość
8 miesięcy temu
Bardzo dobrze, jak rodzice głupi, to niech dzieciaki chorują.
RR255
8 miesięcy temu
Reasumują może i części emerytów udało się pozbyć, ale chyba czeka nas utrzymywanie z podatków armii rencistów niezdolnych do pracy z powodu =mgły pokowidowej=.
żenada
8 miesięcy temu
Już widzę jak szaleńcy z katarem u dzieci polecą do" mongrych lekarzów'
argos
8 miesięcy temu
A niech się młode gnoje nie szczepią. Mnie to wisi. Ja się szczepiłem i to najważniejsze.
itd
8 miesięcy temu
Ile jeszcze tych "odkryć" o skutkach Covida?
ino Ruch
8 miesięcy temu
jak gorole wrócą na Śląsk to będzie powrót zachorowań
pytek
8 miesięcy temu
a kto wie jakie dziecko chorowało jak badania (wymazy) robią co setnemu albo i lepiej.A skąd dopiero wiedzieć czy przeszło bezobjawowo???? jak tym to w ogóle nic nie robią ???
bEUWAKIr
stary
8 miesięcy temu
Ten wirus to choroba układy oddechowego i jak sam mówi przypomina zespół Kawasakiego co za mało ludzie się boją tych informacji co godzine że trzeba dostraszyć ?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić