Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Niebezpieczne powikłania po COVID-19 u dzieci. Lekarze proszą o czujność

135

PIMS, czyli zespół pocovidowy u dzieci najczęściej przejawia się dwa-trzy tygodnie po przebytym, także bezobjawowo, COVID-19. Szpital Dziecięcy w Krakowie-Prokocimiu apeluje o obserwację dzieci szczególnie teraz, w okresie poświątecznym.

Niebezpieczne powikłania po COVID-19 u dzieci. Lekarze proszą o czujność
Dzieci narażone są na zespół pocovidowy (Getty Images, NurPhoto)

Rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu Katarzyna Pokorna-Hryniszyn poinformowała, że na razie sytuacja w szpitalu jest spokojna. Na PIMS w szpitalu choruje tylko kilkoro dzieci. Są natomiast obawy, że zmieni się to po świętach wielkanocnych, kiedy przewiduje się ogólnokrajowy wzrost zakażeń. Rzeczniczka apeluje o czujność.

Po świętach spodziewamy się zwiększonej zachorowalności na PIMS, czyli zespół pocovidowy u dzieci. Prosimy o obserwację zarówno tych dzieci, które przeszły covid, jak i tych, które mogły przejść chorobę bezobjawowo - powiedziała w rozmowie z PAP.

Zespół pocovidowy - oficjalnie brzmiący jako PIMS-TS - to występująca u dzieci choroba zapalna, wywołana wirusem SARS-CoV-2. Choroba ujawnia się kilka tygodni po przebytym COVID-19. Co ważne, może się pojawić również przy bezobjawowym przejściu choroby. Jest to reakcja immunologiczna organizmu.

Choroba przypomina zespół Kawasakiego - objawia się wysoką gorączką. Wysoka temperatura ciała utrzymuje się co najmniej kilka dni i nie wpływają na nią preparaty przeciwgorączkowe.

Pojawiają się również wybroczyny w jamie ustnej, zaczerwione oczy, wysypka na dłoniach i stopach, potem na reszcie ciała, osłabienie, objawy ze strony układu pokarmowego i odwodnienie. Pierwsze objawy przypominają chorobę bostońską (bostonkę).

W przebiegu tej pocovidowej choroby dochodzi głównie do zaburzeń kardiologicznych. Lekarze przestrzegają, że może dojść do niewydolności serca, stwierdza się również zmiany w naczyniach wieńcowych. Jest to choroba atakująca wiele układów w organizmie dziecka. Potrzeba wtedy jednoczesnej pomocy wielu specjalistów.

Autor: BA
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Agencja Bloomberga ujawnia. Oto żądanie Putina
Poszedł na spacer do lasu. Takiego widoku się nie spodziewał
Nowe informacje o stanie zdrowia papieża Franciszka. Spotka się z królem Karolem?
Paulina nie żyje. Dwoje dzieci straciło mamę. Poruszający apel bliskich
Pilny apel Legii Warszawa ws. bezpieczeństwa. "Podejmiemy kroki prawne"
Ile osób pójdzie do nieba? Tajemnica liczby 144000. Ksiądz wyjaśnia
Sceny na S19. Ludzie łapią się za głowy
Rozsyp pod magnolią. Wiosną obsypie się kwiatami
Pokazał czołówkę z dostawcą jedzenia. Gruzin od razu przeprosił
Budowa zamku w Stobnicy. Zapadła kluczowa decyzja
Utknęli na ISS. W końcu NASA przekazała im dobre wieści
Usłyszała, że jest za młoda na raka. Brytyjce zostały 3 miesiące życia
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić