Niebezpieczne powikłania po COVID-19 u dzieci. Lekarze proszą o czujność

135

PIMS, czyli zespół pocovidowy u dzieci najczęściej przejawia się dwa-trzy tygodnie po przebytym, także bezobjawowo, COVID-19. Szpital Dziecięcy w Krakowie-Prokocimiu apeluje o obserwację dzieci szczególnie teraz, w okresie poświątecznym.

Niebezpieczne powikłania po COVID-19 u dzieci. Lekarze proszą o czujność
Dzieci narażone są na zespół pocovidowy (Getty Images, NurPhoto)

Rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu Katarzyna Pokorna-Hryniszyn poinformowała, że na razie sytuacja w szpitalu jest spokojna. Na PIMS w szpitalu choruje tylko kilkoro dzieci. Są natomiast obawy, że zmieni się to po świętach wielkanocnych, kiedy przewiduje się ogólnokrajowy wzrost zakażeń. Rzeczniczka apeluje o czujność.

Po świętach spodziewamy się zwiększonej zachorowalności na PIMS, czyli zespół pocovidowy u dzieci. Prosimy o obserwację zarówno tych dzieci, które przeszły covid, jak i tych, które mogły przejść chorobę bezobjawowo - powiedziała w rozmowie z PAP.

Zespół pocovidowy - oficjalnie brzmiący jako PIMS-TS - to występująca u dzieci choroba zapalna, wywołana wirusem SARS-CoV-2. Choroba ujawnia się kilka tygodni po przebytym COVID-19. Co ważne, może się pojawić również przy bezobjawowym przejściu choroby. Jest to reakcja immunologiczna organizmu.

Choroba przypomina zespół Kawasakiego - objawia się wysoką gorączką. Wysoka temperatura ciała utrzymuje się co najmniej kilka dni i nie wpływają na nią preparaty przeciwgorączkowe.

Pojawiają się również wybroczyny w jamie ustnej, zaczerwione oczy, wysypka na dłoniach i stopach, potem na reszcie ciała, osłabienie, objawy ze strony układu pokarmowego i odwodnienie. Pierwsze objawy przypominają chorobę bostońską (bostonkę).

W przebiegu tej pocovidowej choroby dochodzi głównie do zaburzeń kardiologicznych. Lekarze przestrzegają, że może dojść do niewydolności serca, stwierdza się również zmiany w naczyniach wieńcowych. Jest to choroba atakująca wiele układów w organizmie dziecka. Potrzeba wtedy jednoczesnej pomocy wielu specjalistów.

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić