o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Jan Manicki
|

Niemcy mają problem z królem Tajlandii. "To niedopuszczalne"

9
Podziel się

Trwają protesty na ulicach Bangkoku. W poniedziałek demonstranci ruszyli w kierunku niemieckiej ambasady, domagając się zbadania, co robił tajski król Maha Vajiralongkorn podczas pobytu w Niemczech. Monarcha jest oskarżany o imprezy na koszt podatników i uprawianie polityki z zagranicy.

Niemcy mają problem z królem Tajlandii. "To niedopuszczalne"
Demonstranci wyszli na ulice Tajlandii zaprotestować przeciwko królowi Maha Vajiralongkornowi (PAP)
bEDkvoBN

W poniedziałek na ulice Bangkoku wyszedł wielotysięczny tłum. Obywatele Tajlandii protestowali przeciwko królowi Maha Vajiralongkornowi. Demonstranci domagali się również ustąpienia obecnego premiera Prayutha Chan-ocha oraz zmiany konstytucji.

Protesty w Tajlandii. Maszerowali na niemiecką ambasadę

Protesty w Tajlandii trwają od trzech miesięcy. Poniedziałkowa demonstracja była jedną z największych. Główną rolę wśród protestujących odgrywają studenci.

bEDkvoBP
Mamy trzy żądania. Po pierwsze, premier musi ustąpić. Po drugie, chcemy nowej konstytucji wywodzącej się od ludzi, a nie od rządu. Wreszcie, chcemy także zreformować monarchię – powiedział jeden z protestujących.

Protesty rozpoczęły się od żądania usunięcia premiera Prayutha Chan-ochy. Polityk był wcześniej generałem tajskiego wojska, doszedł do władzy w wyniku zamachu stanu w 2014 roku. Demonstranci oskarżają Prayutha o sfałszowanie wyborów w 2019 roku.

Teraz demonstranci skupili swoją uwagę także na królu Tajlandii. Maha Vajiralongkorn często przebywa w niemieckich hotelach. Ma spędzać tam czas chętniej, niż w swoim kraju.

bEDkvoBV

Protestujący postanowili udać się w kierunku ambasady Niemiec. Domagali się od niemieckich władz zbadania, co robił monarcha podczas pobytu w Bawarii. Obywatele Tajlandii zarzucają mu wtrącanie się w politykę tajskiego rządu.

Demonstranci oskarżają tajskiego monarchę także o przyzwolenie na przejmowanie w kraju władzy przez wojskowych dowódców. Problematyczne są także wysokie wydatki króla na wizyty w Europie. Pandemia koronawirusa mocno uderzyła bowiem w tajską gospodarkę, w dużym stopniu zależną od turystyki.

Król Tajlandii często bywa w Niemczech. To problem dla kraju

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Mass stwierdził, że kraj przygląda się zachowaniu tajskiego króla. Częste wizyty monarchy stają się coraz większym dyplomatycznym problemem dla Niemiec. Szef MSZ dodał, że to niedopuszczalne, aby Maha Vajiralongkorn sprawował władzę w Tajlandii przebywając w Niemczech.

bEDkvoBW
Monitorujemy to długoterminowo. Jeżeli zobaczymy, że dzieje się coś nielegalnego, będziemy natychmiast interweniować – powiedział Heiko Maas.

Masowe protesty przeciwko królowi znacząco przesuwają granice wolności słowa w kraju. Krytykowanie monarchii należy bowiem w Tajlandii do rzadkości. Czyn ten jest surowo zabroniony, a osobom wypowiadającym się niepochlebnie o rządzącej dynastii może grozić nawet 15 lat więzienia.

16 października tajska prokuratura postawiła zarzuty dwóm demonstrantom. Kilka dni wcześniej krzyczeli oni z dezaprobatą podczas przejazdu kolumny pojazdów z królową Suthidą. Aresztowani mężczyźni usłyszeli zarzuty dotyczące użycia przemocy wobec monarchini.

bEDkvoBX

Po tym incydencie, członkowie opozycji oskarżyli premiera Prayutha o próbę wykorzystania monarchii do utrzymania władzy. Na specjalnym posiedzeniu tajlandzkiego parlamentu, mającym na celu rozwiązanie kryzysu, przeciwnicy premiera Prayutha wezwali go do zaprzestania wykorzystywania monarchii do usprawiedliwiania swoich działań. Wezwali go również do rezygnacji.

Proszę zrezygnować, a wszystko się dobrze skończy – powiedział Sompong Amornvivat, lider opozycyjnej partii Pheu Thai.

Obejrzyj także: Apel o pomoc Polakowi więzionemu w Tajlandii

bEDkvoBY
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDkvoCq
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(9)
Grazia
11 miesięcy temu
Szybko się Tajowie zorientowali! Przecież on więcej niż pół życia spędził w Niemczech!
Jas
11 miesięcy temu
Przecież on na stałe mieszka w Niemczech. Wszyscy to wiedzą oprócz osoby, która pisała artykuł.
wawel
11 miesięcy temu
Vanna Lee sie nie cacka w tańcu!! pamietaj!
bEDkvoCr
pawel
11 miesięcy temu
no to sie narobi ... 99% dochodu Tajlandii to niemieccy sex-turyści ...
Jack40
11 miesięcy temu
21 wiek i są kraje gdzie można iść do więzienia i to na wiele lat no bo 15 to chyba nie mało za pokojowe wyrażanie swoich poglądów a dla odmiany F Castro za atak zbrojny oddziałem ok 100 osobowym na koszary wojsk rządowych i strzelaninę wielo godzinną odsiedział nie całe 3 lata i wyszedł to samo młody porucznik H Chawez za pucz i atak oddziałem zbrojnym na pałac prezydenta też odsiedział nie całe 3 lata poczytajcie o tym Czyli w dzisiejszym wcale nie sprawiedliwym świecie za bzdure można kiblować wiele lat a za poważne rzeczy wyjść po nie wielkim czasie lub mieć pomroczność jasną he he
Przyuczyl się
11 miesięcy temu
I tak samo wygląda test na świadomość...
Bbc
11 miesięcy temu
Bez cienia złudzenia... Właśnie dobre pytanie czym kierował się...
Bbc
11 miesięcy temu
Bez cienia złudzenia... Właśnie dobre pytanie czym kierował się...
Agresor
11 miesięcy temu
Możliwe z tym że nie każdy to rozumie protest przeciwko skierowany do wszystkich a o takich sprawach racZej nie decyduję tak czułem picie
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić